Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji?

Reduktor ciśnienia wody, jak sama nazwa wskazuje, jest elementem instalacji stosowanym do zmniejszenia ciśnienia wody płynącej przez system wodociągowy do pożądanego poziomu. Jest on stosowany, aby zmniejszyć wysokie ciśnienie wody z głównego źródła do bardziej bezpiecznego poziomu, odpowiedniego dla różnych urządzeń i systemów.

Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji?
Onninen Hurtownia instalacyjna: technika instalacyjna i grzewcza, elektrotechnika, energetyka, kable i przewody, oświetlenie, osprzęt mieszkaniowy i biurowy, klimatyzacja, wentylacja, pompy ciepła, fotowoltaika, łazienka i kuchnia, BHP, ochrona p.poż
onninen.pl

Jak działa reduktor ciśnienia wody?

Czy zdarzyło się Wam po odkręceniu kurka z wodą odskoczyć w obawie przed silnym strumieniem, który „buchnął” z kranu? Ile czasu zajęło Wam takie ustawienie strumienia, żeby skorzystanie z wody było bezpieczne i komfortowe? Jeśli taka sytuacja miała miejsce, prawdopodobnie instalacja nie posiadała reduktora ciśnienia lub był on uszkodzony.

Zadaniem reduktora ciśnienia wody jest przede wszystkim utrzymywanie stałego ciśnienia cieczy za głównym zaworem instalacji. Dzięki temu, nawet jeśli dojdzie do wahań ciśnienia, użytkownik będzie chroniony przed nagłym jego wzrostem.

Urządzenie działa w następujący sposób - zbyt silny strumień uderza w membranę, a ta unosi sprężynę, dzięki czemu reduktor utrzymuje ciśnienie na bezpiecznym poziomie. W momencie podniesienia uszczelnienia, osiągane jest optymalne ciśnienie nastawy, natomiast jeśli ciśnienie staje się mniejsze niż ustawiony poziom, sprężyna opada, co powoduje przepływ wody.

Sposób montażu reduktora ciśnienia wody

Reduktor ciśnienia wody należy zamontować za wodomierzem i filtrem wody, na głównym przewodzie zasilającym lub strefowo, na przewodach podgrzewaczy i zasobników. Ten drugi sposób montażu stosowany jest sporadycznie - w zasadzie jedynie wówczas, gdy nie ma możliwości zamontowania reduktora na głównym przewodzie.

Czasem instalator decyduje się także na montaż rozproszony i mocuje reduktor blisko instalacji bojlera, stosując jednocześnie głowice z termostatami. Jest to jednak dość ryzykowny wybór - zdarza się bowiem, że dochodzi do powstania mostka ciśnieniowego i rozszczelnienia zaworu bezpieczeństwa.

Pewnym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest taki sposób montażu, aby reduktory ciśnienia regulowały przepływ i ciepłej i zimnej wody. Warto także wiedzieć, że w wieżowcach w celu podniesienia ciśnienia, reduktor może być zamontowany w układach zaopatrywania w wodę.

Warto pamiętać, że zawory odcinające powinny być zainstalowane zarówno przed jak i za reduktorem - dzięki temu łatwiej go ustawić i konserwować. Sam reduktor ciśnienia montowany jest pionowo - niezwykle istotne jest, aby na jego korpus nie oddziaływały naprężenia wynikające z połączenia.

Czy warto zamontować reduktor ciśnienia?

Na tak podstawione pytanie odpowiedź wydaje się oczywista: TAK. To rozwiązanie poprawia zarówno bezpieczeństwo jak i komfort użytkowania. Ponadto za wysokie ciśnienie w instalacji może prowadzić do uszkodzenia lub niewłaściwego działania urządzeń, systemów elastycznych złączy rur, a nawet może dojść do rozszczelnienia instalacji.

W sytuacji, w której ciśnienie spoczynkowe w instalacji wodociągowej jest wyższe niż 5 barów lub gdy ciśnienie spoczynkowe przed zaworem bezpieczeństwa przekracza 80% jego ciśnienia otwarcia - zastosowanie reduktora ciśnienia jest konieczne.

Z kolei jeśli przez instalację płynie woda pod zbyt niskim ciśnieniem lub następują wahania ciśnienia, również pomóc może odpowiedni regulator. Jego montaż jest o tyle istotny, że słaby pobór wody może prowadzić do wzrostu ciśnienia w rurach, co skutkować będzie poważną awarią.

W jaki sposób wybrać reduktor ciśnienia?

Dokonując wyboru reduktora należy sprawdzić średnicę gwintu (1/2" lub 3/4") oraz zdecydować się na jeden z wariantów - reduktor z nastawą ciśnienia, która ustawiona jest na określoną wartość i nie ma możliwości jej zmiany lub reduktor, w którym można dokonać zmiany nastawy.

Ważne jest także, z jakiego materiału zostały wykonane reduktory. Do wykonania dobrej jakości urządzeń zwykle używa się mosiądzu, który jest odporny na korodowanie. Niektóre reduktory posiadają także obudowę kartuszową, manometr lub wbudowany filtr. Jeśli chodzi o manometr - sprawdza się w instalacjach, w których użytkownik chce regulować ciśnienie, dostosowując je do swoich potrzeb.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: Onninen