Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia

Oszczędzanie energii i dbanie o środowisko naturalne są dzisiaj niezwykle ważne. W tym kierunku podąża także technologia, poszukując urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Efektem jest m.in. stworzenie rekuperatorów do odzysku ciepła z wody szarej. Wykorzystanie tej technologii pozwala na znaczną redukcję zużycia energii potrzebnej do podgrzewania wody, a co za tym idzie - ograniczenie emisji CO2.

Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia
ECOMAX Rekuperatory
www.ecomax.pl
ECOMAX Rekuperatory
Dane kontaktowe:
52 561 04 09, 888 444 419, 604 49 18 33
Chwytowo 14, 85-223 Bydgoszcz
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak działa rekuperator do wody?
  • Po jakim czasie zwraca się inwestycja w rekuperator do wody?
  • Jakie są praktyczne korzyści z odzysku ciepła z wody szarej?
  • Czy korzystanie z rekuperatorów do wody wpisuje się w unijne cele klimatyczne?

Sposób działania rekuperatora do wody

Praca rekuperatora do wody opiera się na dogrzewaniu bieżącej zimnej wody ciepłem z odpływającej wody szarej. Odzyskane w ten sposób ciepło trafia do baterii prysznica lub zbiornika na ciepłą wodę, co pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania cieczy, a to z kolei przekłada się na mniejsze rachunki za energię.

Rekuperator nie wymaga zasilania prądem czy gazem. Urządzenie to wykorzystuje ciepło, które zazwyczaj bezpowrotnie ucieka do kanalizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w domu zamieszkanym przez 4 osoby można zaoszczędzić rocznie nawet 2629kWh energii. Ponadto, urządzenie to pozwala ograniczyć emisję CO2 o 807g rocznie.

Rekuperatory do wody są polecane dla wszystkich gospodarstw domowych oraz budynków użyteczności publicznej, niezależnie od systemu podgrzewania wody.

Zyski z inwestycji w rekuperatory do wody

Urządzenia takie jak ZYPHO, wykorzystujące odzysk ciepła z wody szarej, są jednym z najtańszych rozwiązań, poprawiającymi efektywność energetyczną budynków.

Inwestycja w taki rekuperator zwraca się już po roku użytkowania. Sprawność odzysku ciepła wynosi nawet 75%, co przekłada się na większą dostępność ciepłej wody i błyskawiczne dogrzewanie kolejnych jej zasobów.

Praktyczne korzyści z odzysku ciepła z wody szarej

Wykorzystanie rekuperatora do odzysku ciepła z wody szarej pozwala na oszczędności na wielu płaszczyznach. Urządzenie to umożliwia długie kąpiele pod prysznicem, nawet trzykrotnie dłuższe niż bez jego zastosowania, dzięki dużemu przepływowi wody.

Rekuperator ZYPHO pozwala również na odzysk ciepła nawet do 77% przy zasileniu wody z rekuperatora do baterii i do zbiornika ciepłej wody. Jest kompatybilny i w pełni uzupełniający się z systemem solarnym, co zdecydowanie zwiększa korzyści płynące z jego użytkowania.

Realizując unijne cele energetyczne i środowiskowe

Wykorzystanie rekuperatorów do odzysku ciepła z wody szarej ma również pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Mniejsze zużycie ciepłej wody oznacza mniejsze zużycie paliw potrzebnych do jej ogrzewania. Mniejsze zużycie energii to mniej CO2 wprowadzanego do atmosfery.

Doskonale wpisuje się to w unijne cele klimatyczne, takie jak FitFor55. Przypomnijmy, że w europejskim prawie o klimacie zapisano obowiązkowy unijny cel klimatyczny: ograniczenie emisji w UE o co najmniej 55% do 2030 r. Państwa UE pracują nad nowymi przepisami, które pozwolą ten cel osiągnąć, a do 2050 r. uczynić UE neutralną dla klimatu.

Redukcja zużycia energii jest też zgodna z planem REPowerEU, będącym unijną odpowiedzią na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Zainicjowany w maju 2022 r. przez Komisję Europejską program ma pomóc Unii oszczędzać energię i produkować jej ekologiczną alternatywę, a także dywersyfikować dostawy energii.

Dzięki REPowerEU Europejczycy i przedsiębiorstwa działające na terenie Unii Europejskiej mają być chronieni przed niedoborami energii. W programie chodzi także o wsparcie Ukrainy poprzez osłabienie finansowania rosyjskich działań wojennych i przyspieszenie procesu przechodzenia na czystą energię. W realizację tych celów doskonale wpisuje się zastosowanie takich urządzeń, jak rekuperator Zypho.

źródło i zdjęcie: Ecomax