Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jaki materiał do budowy ścian jest najłatwiejszy w obróbce?

Silikaty, beton komórkowy, ceramika poryzowana, a może keramzytobeton? Który materiał do budowy ścian jest najłatwiejszy w obróbce?

Jaki materiał do budowy ścian jest najłatwiejszy w obróbce?
BRUK-BET System budowlany z białego betonu komórkowego
termalica.pl
BRUK-BET System budowlany z białego betonu komórkowego
Dane kontaktowe:
801 209 047 (infolinia)
Nieciecza 199, 33-240 Żabno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

To beton komórkowy, nazywany także gazobetonem, a kiedyś suporeksem. Wytwarza się go z cementu, piasku, wapna, wody, niekiedy popiołów lotnych (odmiany szare) i środka spulchniającego, którym jest proszek lub pasta aluminiowa. Powstaje w procesie autoklawizacji - na materiał działa para wodna o temperaturze 180-200°C, a pęcherzyki gazu tworzą w jego strukturze miliony małych porów.

W przeciwieństwie do zwykłego betonu ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną, jest lekki, paroprzepuszczalny, łatwy w obróbce. Jak już wspomnieliśmy, do cięcia wystarczy ręczna piła. Niestety, jego wytrzymałość, izolacyjność akustyczna i mrozoodporność są słabsze. Jest też nasiąkliwy.

W zależności od odmiany (ciężaru objętościowego), wznosi się z niego jednowarstwowe ściany zewnętrzne (grubość muru 36,5-48 cm), warstwy nośne w ścianach dwu- i trójwarstwowych (24-30 cm), wewnętrzne ściany nośne i działowe. W przegrodach warstwowych bloczki można łączyć zaprawą cementowo-wapienną na grube spoiny lub cienkowarstwową klejową. W jednowarstwowych stosuje się tylko zaprawy cienkowarstwowe, bo grube spoiny byłyby mostkami cieplnymi.