Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

W jakich trybach pracują pompy ciepła?

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny sposób na ogrzewanie domów. Ale czy wiesz, że mogą one pracować w 4 trybach? Poznaj szczegóły.

W jakich trybach pracują pompy ciepła?
Galmet Pompy ciepła do co i cwu
galmet.com.pl
Galmet Pompy ciepła do co i cwu
Dane kontaktowe:
77 403 45 00, 77 403 45 60
Raciborska 36, 48-100 Głubczyce

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pompę ciepła można wykorzystywać na cztery sposoby (w czterech trybach):

W trybie monowalentnym urządzenie w 100% pokrywa zapotrzebowanie budynku na ciepło. Tak pracują pompy gruntowe i wodne w domach o wysokim standardzie energetycznym. W przypadku wersji powietrznych, tylko niektóre modele mogą tak działać. Problemem są bowiem okresy dużych mrozów. Jeżeli nie chcemy dodawać drugiego urządzenia grzewczego, a pompa nie daje rady, możemy wybrać tryb monoenergetyczny. Wspiera ją wtedy wbudowana grzałka, ewentualnie kocioł elektryczny.

Lepsze efekty ekonomiczne zapewnia tryb biwalentny alternatywny, w którym w razie znacznego spadku sprawności pompy zastępuje ją inne, w danej sytuacji efektywniejsze źródło ciepła. W tym trybie pompa współpracuje z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe i pokrywa od 60 do 80% rocznego zapotrzebowania na ciepło.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest tryb biwalentny równoległy, w którym pompę wspiera urządzenie elastycznie dopasowujące moc grzewczą do potrzeb, np. gazowy kocioł kondensacyjny. W tym wariancie, od określonej temperatury zewnętrznej oba urządzenia pracują jednocześnie, przy czym im temperatura niższa, tym udział kotła jest większy. Gdy koszty pozyskania energii z otoczenia przekraczają koszty ciepła z kotła, pompa jest wyłączana. Jednak taki układ jest najtrudniejszy do wykonania. Szczególnym wariantem tego trybu jest wspomaganie pompy ciepła kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Oba urządzenia mogą działać równocześnie, ale są od siebie niezależne.

Redakcja BD