Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czym charakteryzują się tynki cienkowarstwowe?

Tynki cienkowarstwowe stosowane są powszechnie na ściany dwuwarstwowe, ocieplone metodą lekką mokrą. Oferowane są w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą lub masy gotowej do nakładania, nie wymagającej malowania.

Czym charakteryzują się tynki cienkowarstwowe?
Bolix Chemia budowlana, systemy ociepleń
bolix.pl
Bolix Chemia budowlana, systemy ociepleń
Dane kontaktowe:
+48 801 650 222, 33 475 06 00
Stolarska 8, 34-300 Żywiec
Zobacz firmę w innym dziale: Masy i mieszanki tynkarskie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nie aplikuje się ich bezpośrednio na ocieplenie, ale na warstwę zaprawy klejowej, w której zatopiona jest siatka z włókna szklanego. Tynk cienkowarstwowy nakłada się jedną warstwą o grubości 2-10 mm, przy użyciu pacy nierdzewnej, zaczynając od góry ściany.

Tynki cienkowarstwowe oferowane są w wielu kolorach i odmianach:

  • mineralne - charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością. Z tego względu są zalecane do tynkowania ścian ocieplonych wełną mineralną. Niestety, nie są zbyt odporne na wodę;

  • akrylowe - są odporne na wodę, elastyczne i dobrze chronią ścianę przed wodą opadową. Z uwagi na ich niską paroprzepuszczalność, nie aplikuje się ich na wełnę mineralną;

  • silikonowe i silikatowe - ze względu na wyższą od produktów mineralnych i akrylowych cenę są mniej popularne. Charakteryzują się za to większą od nich trwałością. Ponadto są odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Tynki silikonowe, dzięki własnościom hydrofobowym, nie przyciągają cząsteczek wody, utrudniają osadzanie się brudu, a opady deszczu przyczyniają się do samooczyszczania elewacji.

 

 opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Bolix