Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Najczęściej spotykanym rodzajem wentylacji w polskich domach jest wentylacja grawitacyjna. Jest to wentylacja pasywna, oparta o działanie sił przyrody – w głównej mierze efektu kominowego.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Aby wentylacja grawitacyjna zadziałała prawidłowo konieczne są 2 czynniki.

Pierwszy z nich to możliwość dopływu świeżego powietrza do wnętrza budynku, inaczej infiltracja. W przeszłości, infiltracja odbywała się przez wszelakie nieszczelności budynku – pęknięcia, niedokładne połączenia między przegrodami, szpary w oknach.

W dzisiejszym, zaawansowanym technicznie budownictwie tego typu nieszczelności praktycznie nie występują. Aby zapewnić dopływ świeżego powietrza konieczne jest stosowanie np. nawiewników okiennych lub po prostu otwieranie okien.

Drugim z czynników koniecznych, aby zapewnić przepływ powietrza jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem. Cieplejsze powietrze znajdujące się wewnątrz domu ma mniejszą gęstość od powietrza zewnętrznego. Ciepłe powietrze unosi się do góry i jest usuwane przez kominy wentylacyjne, a na jego miejsce napływa zimne powietrze z dworu.

Można łatwo wywnioskować, że siła wymiany jest zależna od wielkości różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem domu, a otoczeniem. Zimą wentylacja jest bardzo intensywna i duża ilość powietrza jest usuwana z budynku, natomiast latem wymiana nie istnieje.

źródło i zdjęcie: HEATPEX Sp. z o.o