Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

O czym trzeba wiedzieć chcąc podzielić pomieszczenie?

Wraz z nabieraniem życiowego doświadczenia zmieniają się nasze wymagania. Podobnie jest z potrzebami mieszkaniowymi. Dysponując dużym pomieszczeniem możemy bez trudu podzielić go na dwie części za pomocą płyty gipsowo-kartonowej. Należy mieć na uwadze wybór odpowiedniego mocowania do półek, aby nie obciążały nadmiernie nowo powstałej ściany. Płyta gipsowo-kartonowa to także synonim oszczędności czasu w porównaniu ze stawianiem ściany z tradycyjnych materiałów budowlanych.

O czym trzeba wiedzieć chcąc podzielić pomieszczenie?
fischer Polska Profesjonalne systemy mocowań
www.fischerpolska.pl
fischer Polska Profesjonalne systemy mocowań
Dane kontaktowe:
12 290 08 80
Albatrosów 2, 30-716 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zaplanuj wszystko przed rozpoczęciem prac

Każdy we własnym domu może łatwo i niedrogo zbudować ściany działowe, przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych wzmocnionych metalową konstrukcją szkieletową. Na początku pracy należy zaznaczyć ołówkiem przebieg ściany na suficie i podłodze. Dobrym wzmocnieniem ściany będą profile UW (poziome) i CW (pionowe), które można docinać na wymiar specjalnymi nożycami lub gilotyną. W powstałych szczelinach jest miejsce na materiał izolacyjny (termiczny i akustyczny). Wewnątrz konstrukcji panelowej można również umieścić kable. W zależności od tego, ile miejsca potrzeba na izolację lub na instalacje elektryczne, profile metalowe dostępne są w marketach budowlanych w różnych grubościach.

Planowanie przed podzieleniem pomieszczenia
Przed podzieleniem pomieszczenia należy wszystko dokładnie rozplanować


Wybierz typ płyty oraz odpowiednie profile

Kiedy mamy rozrysowany przebieg ścian, należy zamontować profile. Do ich przymocowania używamy kołków do szybkiego montażu. W kolejnym kroku płytę gipsowo-kartonową należy przytwierdzić do metalowych profili. Pionowy profil powinien być zamontowany w taki sposób, aby podtrzymywał dwie sąsiadujące płyty. Pojedyncze płyty mogą być wystarczające do mocowania obrazków lub lekkich półek, natomiast podwójne zastosowanie płyt zapewnia stosunkowo większą nośność.

Aby uzyskać jeszcze większą nośność stosujemy wzmocnienie z płyty OSB np. 12 mm, 18 mm lub 22 mm. Wtedy na karton-gipsie możemy mocować nawet cięższe umywalki i bidety oraz stelaże WC. W wilgotnych pomieszczeniach należy stosować impregnowane płyty gipsowo-kartonowe (tzw. zielone) lub w przypadku większego narażenia na wilgoć płyty cementowo-budowlane.

W przypadku montażu narażonego na wysokie temperatury stosujemy płyty ognioochronne w kolorze różowym. Po zamontowaniu płyty gipsowo-kartonowej można ją szpachlować lub położyć gładź.

 

Pracownik Fischer Polska
Pracownicy firmy Fischer rozwieją wątpliwości co do wyboru odpowiednich produktów

Grubość i waga kołków ma znaczenie

Na nowej ścianie można zamontować półki lub inne elementy za pomocą kołków. Niestety nośność płyt gipsowo-kartonowych jest ograniczona. W konstrukcji suchej zabudowy należy zwrócić uwagę, aby kołki i wkręty zostały odpowiednio dobrane do późniejszego zastosowania. W doborze odpowiedniego kołka, oprócz przydatności do płyt gipsowo-kartonowych, ważną rolę odgrywa grubość i waga elementu, który zostanie na nim zawieszony. Firma Fischer ma do zaoferowania innowacyjne rozwiązania w mocowaniu, doskonale sprawdzające się w przypadku płyt gipsowo-kartonowych.

Obciążenia, dla których odpowiedni jest dany kołek, są podane na każdym opakowaniu produktów Fischer. Jeśli wykonawca dobierze kołki zgodnie z tymi kryteriami, wtedy bezpiecznie zamontuje element w suchej zabudowie. To pozwali uniknąć pęknięć i odprysków.

Pomocnym rozwiązaniem jest także darmowa aplikacja Fischer Professional, która podpowie jak szybko i łatwo znaleźć niezbędne i najlepsze rozwiązanie do danego podłoża. Użytkownicy aplikacji w intuicyjny sposób mogą znaleźć właściwe rozwiązanie, określając parametry dotyczące podkonstrukcji, wymiarów elementów, rodzaju montażu i odpowiednich obciążeń. Wirtualny Doradca Fischer Professional jest dostępny także w wersji internetowej.

 

Dwa słowa odnośnie mocowań w płycie gipsowo-kartonowej

Samowiercące mocowanie do płyt gipsowo-kartonowych Fischer DUOBLADE nadaje się do mocowania luster, żaluzji lub karniszy. Wykonane jest z nylonu i włókna szklanego połączonego ze stalowym elementem wiercącym.

Dzięki metalowej końcówce wiercącej i ostremu gwintowi wkręca się starannie, a zarazem agresywnie w płytę gipsowo-kartonową. Dodatkowo umieszczenie wkrętu w DUOBLADE, dzięki jego specjalnej budowie, powoduje silne rozwarcie zębów w płycie gipsowo-kartonowej, czyli tzw. rozparcie przez klinowanie, zapewniając bezpieczny montaż.

To nowatorskie rozwiązanie promowane przez firmę Fischer. Oznacza to, że kołek jest skutecznie i delikatnie zakotwiony we właściwej płaszczyźnie pojedynczej lub podwójnej płyty. Wspólny uchwyt narzędziowy krzyżakowy PZ2 (do zainstalowania DUOBLADE, a także wkrętu), umożliwia łatwy i niesamowicie szybki montaż za pomocą zwykłej wkrętarki akumulatorowej lub ręcznie przy pomocy wkrętaka z napędem PZ2. Wiertełko jest już zintegrowane z kołkiem, a pełny montaż kołka i wkrętu odbywa się bez zmiany bita na wkrętarce.

Schemat samowiercącego mocowania DUOBLADE
Schemat samowiercącego mocowania DUOBLADE

Rozważ użycie wzmacniających kołków

W przypadku wyższych obciążeń przy budowie ścian z płyt gipsowo-kartonowych, kołki Fischer DUOTEC wykonane z nylonu i elementu stalowego z pamięcią kształtu, idealnie sprawdzą się w roli wzmocnienia. Zaletą tych kołków jest to, że oprócz możliwości zamontowania w płycie gipsowo-kartonowej, może on pełnić funkcję kołka rozporowego w materiałach pełnych, takich jak beton lub drewno.

Tworzywo tego kołka jest wzmocnione włóknem szklanym i stalową wkładką, co pozwala na osiąganie wysokich nośności w różnych materiałach płytowych. DUOTEC bezproblemowo utrzyma szafki, półki lub cięższe obrazy.

Kołek DUOTEC
Kołek DUOTEC

Ma regulowaną tulejkę, która przemieszcza się po pasku zębatym i dostosowuje do grubości podłoża. Dzięki temu nie martwimy się o jego grubość (może mieć nawet 5.5 centymetra!). Estetyka i stabilność wkręcania wkrętu uzyskana dzięki tulejce maskującej DUOTEC, stabilizuje nasz łącznik w płycie gipsowo-kartonowej. Dodatkową zaletą tego kołka jest fakt, że można w niego wkręcać wkręty, jak i również haki otwarte itp.

Schemat kołka DUOTEC
Schemat kołka DUOTEC


Gdzie DUOTEC nie może, tam...

...DUOPOWER wkroczy do akcji. To silny i inteligentny. 2-komponentowy kołek ulegający znacznemu odkształceniu w podłożu, przez co lepiej się z nim zespaja uzyskując wyższe nośności. W zależności od rodzaju podłoża kołek ten aktywuje optymalną funkcję zamocowania, czyli rozpierania, skręcania lub zapętlania.

W przypadku montażu w płycie gipsowo-kartonowej należy zastosować taki wkręt, którego nienagwintowana część nie będzie dłuższa niż grubość elementu mocowanego. Dzięki precyzyjnym ząbkom, DOUPOWER w czasie wkręcania nie obraca się. Niewielki kołnierz na obrzeżu kołka zapobiega jego wpadaniu do otworu podczas montażu. Do kołków można stosować zarówno wkręty do drewna, wkręty do płyt wiórowych, a także śruby dwugwintowe.

Schemat kołka DUOPOWER
Schemat kołka DUOPOWER

 źródło i zdjęcia: Fischer Polska