Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zabezpieczenie izolacji elewacyjnej na zimę

Około 20% wyprodukowanego w obiekcie ciepła ucieka przez jego ściany. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się wykonanie prac termoizolacyjnych jeszcze na jesieni. Co jednak zrobić w sytuacji nagłego załamania pogody?

Zabezpieczenie izolacji elewacyjnej na zimę
Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber Technologia AQUABALANCE - ochrona elewacji
www.pl.weber
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak zabezpieczyć materiał izolacyjny?
  • Czy da się wykonać warstwę zbrojącą w złą pogodę?
  • Kiedy przeprowadzić gruntowanie?

Jak zabezpieczyć materiał izolacyjny?

Generalnie rzecz biorąc, ocieplenie budynku jesienią jest możliwe. Niestety, pod koniec listopada może dość do znacznego ochłodzenia i opadów śniegu. Niezależnie od wykorzystywanego materiału izolacyjnego, nie może on pozostawać nieosłonięty przez okres dłuższy niż 2 tygodnie. W przypadku styropianu jest to istotne z powodu jego wrażliwości na promieniowanie UV. Z kolei wełnie mineralnej może szkodzić wysoki poziom wilgoci w powietrzu. Stąd też ważne jest, by jak najszybciej – kiedy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne – okryć materiał izolacyjny warstwą zbrojącą.

Zabezpieczenie izolacji elewacji
Gdy mamy pewność, iż prace nie będą dokończone w najbliższym czasie, należy odpowiednio zabezpieczyć materiał izolacyjny fot. Weber

Wykonanie warstwy zbrojącej podczas złej pogody

Warstwa zbrojąca stanowi istotny element ocieplenia budynku. Za pośrednictwem siatki z włókna szklanego łączy materiał izolacyjny w całość i chroni go przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Do jej wykonania używa się klejów rozrabianych z wodą, dlatego prace można przeprowadzać wyłącznie przy dodatnich temperaturach. Nie oznacza to jednak, że musimy czekać na poprawę pogody.

Jeśli mówimy o załamaniu pogody w trakcie prac termoizolacyjnych, to możemy założyć, że w ciągu dnia temperatura będzie wynosić +3°C, a w nocy spadnie poniżej 0°C. W takiej sytuacji zalecam zastosowanie produktu przyspieszającego wiązanie klejów do ociepleń weberad KZ. Dzięki niemu wiązanie trwa kilka godzin, więc nocny przymrozek nie będzie już stanowił zagrożenia dla trwałości kleju i wytrzymałości zbrojenia - mówi Krzysztof Siemak, ekspert Weber

Sposób użycia weberad KZ jest bardzo prosty, jedno opakowanie 300 g dodaje się w trakcie mieszania z wodą 1 worka dowolnego kleju Weber.

Kiedy przeprowadzić gruntowanie?

Zabezpieczenie materiału izolacyjnego warstwą zbrojącą to jednak nie wszystko. Po kilku dniach od jej położenia, gdy zdąży dobrze związać i przeschnąć, powinno się przeprowadzić gruntowanie. To ważne zarówno dla trwałości ocieplenia, jak i późniejszego tynkowania. Gruntowanie wzmacnia warstwę zbrojoną i wyrównuje jej chłonność, a przede wszystkim stanowi wystarczające zabezpieczenie, by niedokończona elewacja mogła spokojnie przetrwać zimę.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber (materiały prasowe)