Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Masz pompę ciepła? Mniej odczujesz skutki podwyżek

To już pewne - od początku 2024 roku znacznie wzrastają ceny energii elektrycznej i gazu. Tym samym droższe stanie się również ogrzewanie, jeśli zasilane jest paliwami kopalnymi. Bez wątpienia mocno odbije się to na portfelach przeciętnego Polaka. Podwyżka będzie najmniejszym obciążeniem dla tych wszystkich, którzy korzystają z energii odnawialnej, w tym z popularnych pomp ciepła.

Masz pompę ciepła? Mniej odczujesz skutki podwyżek
Robert Bosch Sp. z o.o.|Buderus Pompy ciepła
www.buderus.com
Robert Bosch Sp. z o.o.|Buderus Pompy ciepła
Dane kontaktowe:
infolinia 801 777 801
Jutrzenki 105, 02-231 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Rodzaje pomp ciepła i sposób ich działania

Najczęściej stosowanymi pompami ciepła są pompy powietrze-woda lub te, które czerpią energię cieplną z gruntu. Podłącza się je do systemu centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz do prądu. Tak, pompy ciepła do tego, aby działały potrzebują energii elektrycznej. Jednak zużywają jej kilkakrotnie mniej w porównaniu do ilości produkowanej energii cieplnej.

W dużym uproszczeniu działanie pompy ciepła polega na czerpaniu energii cieplnej z gruntu lub powietrza i przekazywaniu jej do centralnego ogrzewania oraz instalacji ciepłej wody użytkowej. Ich walorem jest to, że nie generują zanieczyszczeń i dymu, a do ich działania nie potrzebne jest składowanie i uzupełnianie paliwa. Użytkownicy cenią sobie także wygodę, która wynika z tego, że urządzenia te działają w pełni automatycznie i cicho, a do tego nie wymagają konserwacji.

Wszechstronne zastosowanie pomp ciepła

Powodów do tego, aby zdecydować się na zastosowanie pomp ciepła jest co najmniej kilka. Wszyscy, którzy przykładają wagę do stanu środowiska naturalnego i zgadzają się z tym, że nasze decyzje tu i teraz mają gigantyczny wpływ już nie tylko na bliżej nieokreśloną przyszłość, ale także na nadchodzące lata - decydują się na zakup pomp ciepła z myślą o ekologii.

Inni doceniają niezależność energetyczną i wprowadzają w życie wszelkie rozwiązania, które do niej prowadzą. Jeszcze inni śledzą na bieżąco programy rządowe i lokalne wspierające inwestycję w zieloną energię (takie, jak np. program "Czyste powietrze") i widzą w tym szansę na niskobudżetowy sposób ogrzewania domu i wody użytkowe.

Tak naprawdę jednak tym, co najbardziej wpływa na decyzję o zakupie pompy ciepła, są obowiązujące przepisy wynikające z Warunków Technicznych 2021, zaostrzające wymogi dotyczące energochłonności budynków. W nowo budowanych domach rozwiązania takie jak pompy ciepła stają się niemal koniecznością.

Pompy ciepła Buderus typu monoblok: Logatherm WLW196i i WLW196i AR
Pompy ciepła Buderus typu monoblok: Logatherm WLW196i i WLW196i AR

Warto przy tym wiedzieć, że urządzenia tego typu mogą znaleźć zastosowanie zarówno w pojedynczych budynkach mieszkalnych, jak i w większych obiektach. Dobrym przykładem pomp ciepła typu monoblok wybieranych do domów jednorodzinnych jest pompa ciepła Buderus Logatherm WLW196i AR. Można także wybrać pompę typu split, np. Buderus Logatherm WPLS.2.

Pompy ciepła typu monoblok

Logatherm WLW196i AR to pompa ciepła z segmentu premium, typu powietrze-woda. To, że jest monoblokiem oznacza, że składa się z dwóch jednostek - jednej wewnątrz i jednej na zewnątrz budynku.

W przypadku omawianego modelu, uwagę zwraca nie tylko jego wysoka efektywność, ale i bardzo nowoczesny, miły dla oka wygląd. Dość rzec, że front jednostki wewnętrznej wykonany został ze szkła tytanowego. Producent oferuje urządzenie w dwóch kolorach - białym i czarnym.

Do wyboru są 4 urządzenia, których moc grzewcza wynosi 6, 8, 11 i 14 kW przy temperaturze powietrza wynoszącej 2°C i temperaturze zasilania instalacji grzewczej wynoszącej 35°C. Maksymalna temperatura instalacji grzewczej sięga 60°C. Największa z wymienionych jednostek może ogrzać nawet budynek 300 m2.

Producent pomyślał zarówno o budynkach nowych (do nich przeznaczone są 3 modele jednostek wewnętrznych) jak i modernizowanych (jednostka wisząca, do współpracy z istniejącym źródłem ciepła).

Dwie spośród jednostek stojących (typ Tower) wyposażone są w zasobniki c.w.u. wykonane ze stali nierdzewnej, o pojemności 190 lub 184 litrów a także dodatkową wężownicę, do której można podłączyć inne źródło ciepła lub kolektor słoneczny. Trzecia jednostka, naścienna, stosowana jest przede wszystkim wtedy, gdy nie ma konieczności ogrzewania c.w.u. Jednostka wisząca, którą można zastosować także w przypadku budynków modernizowanych, pełni funkcję nadrzędną nad drugim źródłem ciepła.

Moduł internetowy w pompach ciepła Buderus pozwala na sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej Buderus MyDevice
Moduł internetowy w pompach ciepła Buderus pozwala na sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej Buderus MyDevice

Wymienione jednostki wewnętrzne mają wbudowany regulator z czytelnym wyświetlaczem, moduł internetowy do sterowania przez aplikację mobilną Buderus MyDevice oraz elektroniczną pompę obiegową. Modele do nowych budynków mają również dogrzewacz elektryczny oraz naczynie przeponowe na c.o.

Pompy ciepła typu split

Buderus ma w swojej ofercie także pompy ciepła powietrze woda typu split. To Logatherm WPLS.2. Pod tą nazwą kryje się szereg urządzeń z segmentu standard. Dostępne są trzy warianty tego typu jednostek, dedykowanych do nowych budynków.

Pompa ciepła powietrze -woda typu split Logatherm WPLS.2. fot. Buderus
Pompa ciepła powietrze-woda typu split Logatherm WPLS.2. fot. Buderus

Dwa z nich mają zasobniki ciepłej wody, a jednej ma możliwość współpracy z innym urządzeniem grzewczym. Maksymalna temperatura zasilania dla tychże pomp ciepła wynosi 57°C. Warto wiedzieć, że pompy te mają także funkcję chłodzenia.

 

źródło i zdjęcia: Buderus