Budujemy Dom

Strefa magazynu / Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Energooszczędne ściany

Jakie powinny być ściany w energooszczędnym domu? Na pewno muszą skutecznie chronić przed ucieczką ciepła, ale to nie jedyny warunek. Ważne, żebyśmy w pogoni za obniżeniem współczynnika U nie zapomnieli o innych ważnych cechach.

Ściany zewnętrzne muszą chronić przed ucieczką ciepła. Jednak materiały używane do wznoszenia ich konstrukcji mają najczęściej bardzo słabe właściwości termoizolacyjne. W związku z tym ściany zwykle mają budowę warstwową – ścianę konstrukcyjną wykonuje się z materiału o dobrej wytrzymałości i pokrywa izolacją cieplną, w przypadku której liczy się już tylko ciepłochronność.

 

By osiągnąć wymaganą przez prawo termoizolacyjność, czyli U ≤ 0,3 W/(m2·K), wystarczy warstwa 10–15 cm styropianu lub wełny. W domu energooszczędnym taki wynik jest jednak niezadowalający i stosuje się grubszą warstwę izolacji. Jej pogrubienie do 20–25 cm nie jest jeszcze kłopotliwe technicznie ani bardzo drogie (grubsza o 10 cm warstwa styropianu to wzrost kosztów o ok. 15 zł/m2 ściany), a przekłada się na niższe rachunki za ciepło w czasie wielu lat eksploatacji.

 

Tylko nieliczne materiały nadają się do wznoszenia ścian jednowarstwowych, bez ocieplenia. To najlżejsze odmiany betonu, komórkowego, niektóre pustaki poryzowane i bloczki z „wkładkami” styropianowymi. Jednak w 2013 roku planowana jest nowelizacja przepisów i obniżenie U do 0,2 W/(m2·K). Ten warunek w przypadku ścian jednowarstwowych będzie już bardzo trudno spełnić. Na rynku zostaną więc tylko najlepsze spośród nich, o rzeczywiście bardzo dobrej izolacyjności.

Redakcja BD
fot. Thermodom

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze