Budujemy Dom

SATEL: Zmiany, które zaszły w ostatnich dwóch dekadach, są naprawdę ogromne

System alarmowy to dziś praktycznie standardowe wyposażenie każdego nowego domu, lecz w latach 90. ubiegłego wieku rozwiązanie to było postrzegane jako bardzo kosztowne i luksusowe. I tak jak zmieniło się podejście do instalowania urządzeń zapewniających bezpieczeństwo, tak samo ich konstrukcja i funkcjonalność jest obecnie dużo bardziej zaawansowana i wszechstronna.

SATEL: Zmiany, które zaszły w ostatnich dwóch dekadach, są naprawdę ogromne

Jubileusz XX-lecia Budujemy DomDwie dekady to bardzo długi okres. Ponad 20 lat temu, gdy powstawały pierwsze urządzenia marki SATEL, w Polsce nie było jeszcze ogólnodostępnego Internetu, telefonia komórkowa dopiero się kształtowała, a w domach królowały telewizory kineskopowe. Od tego czasu nasz świat zmienił się nie do poznania. Przemiany te nie ominęły także branży alarmowej, w której przez lata wprowadzono wiele innowacji.

Czujka SATELMiniaturyzacja idąca w parze z rozwojem funkcjonalnym to jedna z cech charakterystycznych ewolucji urządzeń tworzących systemy sygnalizacji włamania i napadu. Z upływem lat wszystko, co elektroniczne, stawało się mniejsze.

Dlatego dzisiejsze płyty główne urządzeń, w tym central alarmowych, są bardziej zintegrowane, zawierają więcej miniaturowych elementów, a nawet całych modułów funkcjonalnych, a to przekłada się na szersze możliwości. Mogą m.in. obsługiwać większą liczbę czujek, a co za tym idzie – kompleksowo zabezpieczyć nawet bardzo duży obiekt. Z biegiem czasu instalacje alarmowe – oprócz swej podstawowej funkcji, czyli zapewniania bezpieczeństwa – zaczęły oferować także możliwość wypełniania innych zadań, m.in. obsługi tzw. automatyki domowej.

To, co kiedyś wydawało się być pomysłem rodem z filmu science fiction, dziś jest coraz bardziej powszechne. Nowoczesne rozwiązania spotykane w domach inteligentnych mogą sterować ogrzewaniem, oświetleniem, dbać o nawodnienie trawnika, a w mroźny dzień sprawić, że podjazd zostanie automatycznie odlodzony. Automatyka jest nie tylko wygodna, ale może przyczynić się także do oszczędności, np. obniżając temperaturę w pomieszczeniach czy gasząc niepotrzebne światła pod naszą nieobecność. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że to, w jaki sposób wykorzystamy system alarmowy, zależy jedynie od wyobraźni naszej i naszego instalatora.

Postępująca miniaturyzacja w przypadku czujek sprawiła, że obecnie mieszczą się one w małych, estetycznych obudowach, dzięki czemu nie rzucają się tak w oczy i lepiej komponują się z wystrojem nadzorowanych obiektów. Dużą innowacją było zastosowanie podwójnego mechanizmu wykrywania: czujnika podczerwieni oraz mikrofalowego. Znacząco podniosło to skuteczność detekcji, podwyższając tym samym poziom zabezpieczenia. Od tego czasu segment czujek rozwija się bardzo dynamicznie. Na rynku dostępne są urządzenia o coraz to lepszych właściwościach, przeznaczone do coraz to innych zastosowań i oferujące coraz to bogatszą funkcjonalność, która m.in. umożliwia ich zastosowanie do realizacji automatyki domowej. Wprowadzenie szczelnych obudów oraz funkcji kompensacji temperatury sprawiło, że wzrosła także odporność czujek na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, dzięki czemu wiele takich urządzeń może być stosowanych także na zewnątrz, bez uszczerbku na funkcjonalności i skuteczności.

Urządzenia firmy SATELKolejną zmianą, która miała duży wpływ na funkcjonalność systemów alarmowych, był rozwój technologii radiowej. Wcześniej na montaż systemu należało zdecydować się na wczesnym etapie budowy domu, czyli podczas układania przewodów elektrycznych, a każda zmiana pociągała za sobą konieczność kucia tynków. Dzięki wprowadzonym ponad dekadę temu urządzeniom bezprzewodowym przygotowywanie instalacji alarmowej stało się dużo wygodniejsze – montaż poszczególnych elementów jest szybszy i nie wymaga przeprowadzania prac budowlanych. Ponadto tzw. bezprzewodówka umożliwia łatwą rozbudowę istniejącego systemu, np. gdy na posesji dobudujemy wolno stojący garaż lub wiatę na sprzęt ogrodniczy.

Zmiany objęły również sferę codziennej obsługi systemów. Kiedyś uzbrojenie lub rozbrojenie zabezpieczeń odbywało się przez przekręcenie kluczyka, jak w stacyjce samochodu. Rozwiązanie to odeszło do lamusa, a proste klawiatury do wpisywania kodu zostały zastąpione przez manipulatory. Najnowsze modele mają dotykowe ekrany i są prawdziwymi "kombajnami" multimedialnymi. Urządzenia takie oferują bogatą funkcjonalność: oprócz obsługi systemu alarmowego (nawet z automatyką), umożliwiają także wyświetlanie obrazu z kamer. Mogą również pełnić rolę wideodomofonu, stacji pogodowej czy nawet ramki na zdjęcia.

SATEL na smartfonachPrawdziwa rewolucja dokonała się także w zakresie zdalnego sterowania instalacją alarmową. Najprostszą formą, stosowaną z powodzeniem do tej pory, było wywołanie funkcji przy pomocy pilota. Z biegiem lat i rozwojem technologicznym również w tej dziedzinie stworzono bardziej zaawansowane rozwiązania. Niemal każdy korzysta teraz ze smartfona z podłączeniem do Internetu, coraz częściej sięgamy więc po wygodne aplikacje mobilne, dzięki którym nie tylko włączymy i wyłączymy czuwanie alarmu. Z dowolnego miejsca na świecie możemy też sprawdzić stan systemu, odebrać informację np. o zaniku zasilania lub wywołać uruchomienie klimatyzacji, tak by latem po powrocie do domu przywitał nas przyjemny chłód.

Piloty SATELPodobna zmiana zaszła w zakresie metod komunikacji. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym medium służącym przesyłaniu informacji o zdarzeniach w systemach alarmowych były naziemne linie telefoniczne. Dziś powszechnie wykorzystuje się do tego celu telefonię GSM. A to wszystko bez kabli, wiercenia w ścianach i oczekiwania na położenie nowej linii. Wygodniej, szybciej, pewniej.

Podsumowując – zmiany, które zaszły w ostatnich dwóch dekadach, są naprawdę ogromne. Technologia z roku na rok rozwija się coraz szybciej i rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu wydawały się niemożliwe, dziś są elementem naszej codzienności. Możemy więc tylko przypuszczać, jak nasze życie będzie wyglądało za kolejne 20 lat, ale jakie by nie było – systemy alarmowe na pewno dotrzymają mu kroku!

Bartosz Piotrowski  Bartosz Piotrowski
Ekspert techniczny SATEL
SATEL - logo
aktualizacja: 2017-05-22

Zobacz też:

Megamocne imbusy - kosmiczna technologia Bondhus
Megamocne imbusy - kosmiczna technologia Bondhus Najwyższa jakość komponentów, poddawanie restrykcyjnym testom i rekomendacja zdobywców ...
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, przy budowie którego wykorzystano produkty CEMEX, otrzymał ...
Budvar Centrum - wyróżniona za jakość i wizerunek
Budvar Centrum - wyróżniona za jakość i wizerunek Znak Jakości Home Zone i tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki to nagrody przyznawane przez ...
Polska premiera programu VECTORWORKS 2018
Polska premiera programu VECTORWORKS 2018 W środę, 22 listopada 2017 roku odbyła się polska premiera programu VECTORWORKS 2018 - ...
Najbardziej znane marki
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2017

Niektórzy twierdzą, że remont się nigdy nie kończy. To znaczy - kończy się wtedy, gdy skończą się pieniądze na niego przewidziane. Jest w tym...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze