Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / ABC

Oznaczenia świadczące o bezpieczeństwie działania kolektorów słonecznych

Artykuł na: 2-3 minuty

Im więcej na rynku firm oferujących określony produkt, tym większe ryzyko nieudanego zakupu. W przypadku kolektorów z tego gąszczu ofert można wyłowić te urządzenia, których możemy być pewni.

O bezpieczeństwie ich działania i użytkowania świadczyć będą m.in.:

 

Certyfikat Zgodności – takie oznaczenie wskaże nam produkt zaprojektowany i wykonany zgodnie z dyrektywą o ogólnym bezpieczeństwie produktów (dyrektywa ta wdrożona została do polskiego prawa ustawą z 13 stycznia 2007 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów Dz. U. nr 35, poz. 214). Certyfikat Zgodności wydawany jest przez akredytowaną jednostkę certyfikującą wyroby (JCW).

 

Inne oznaczenia, jakich warto szukać na kolektorach to:
SolarKeymark – jest znakiem zgodności wykonania kolektorów z normami EN 12975/76;1,2:2006; i podlega podobnemu procesowi znakowania, jak w przypadku Certyfikatu Zgodności. Ponadto dopuszcza się w tym przypadku coroczne kontrole prawidłowości funkcjonowania systemu jakości zakładu produkującego kolektory.

 

Niemiecki ekoznak (niem. Umweltbun-desamt) – symbol błękitnego anioła. Podstawowym kryterium nadania tego oznaczenia jest uzyskiwanie przez kolektor rocznej wydajności cieplnej minimum 525 kWh/m2 powierzchni apertury (ang. apreture collector area – określa powierzchnię, z której promieniowanie pada na absorber kolektora). Znak błękitnego anioła ma służyć w tym przypadku promocji wykorzystania energii cieplnej pochodzącej ze słońca do wytwarzania c.w.u.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2010-07-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
topowe produkty

Zalety systemów solarnych - ekonomia, ekologia

Odpowiednio zaprojektowany układ solarny daje oszczędności w zużyciu paliwa do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale też możliwość wspomagania instalacji C.O. i podgrzewania wody w basenach. Instalacja solarna w domu jednorodzinnym pozwala też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zobacz, które systemy solarne są teraz dostępne w promocji.

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze