Budujemy Dom

Czy solary ogrzeją c.w.u. przez cały rok?

Artykuł na: 2-3 minuty

W naszym klimacie solary służą najczęściej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednak kolektory nie mogą być jedynym źródłem ciepła do przygotowania c.w.u., bo nie będą w stanie jej zapewnić zimą i w pochmurne dni w pozostałych porach roku.

Czy solary ogrzeją c.w.u. przez cały rok?
(fot. Hewalex)

Ten drugi problem częściowo rozwiązuje zainstalowanie dużych zbiorników akumulacyjnych, o pojemności 50–100% większej niż dzienne zużycie ciepłej wody – zapas wykorzystamy w pochmurny dzień.

 

Często w ofertach spotkamy się ze stwierdzeniem, że instalacja słoneczna zaspokoi np. 55% czy nawet 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Nie jest to jednak do końca ścisłe.

 

W miesiącach zimowych, gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska, kolektor może nie być w stanie przygotować nawet 1 litra wody o temperaturze zdatnej do mycia, czyli min. 40°C. Jedynie wstępnie podgrzeje wodę wodociągową, np. z 10°C do 15°C, dalsze podniesienie temperatury musi już zapewnić inne źródło ciepła (kocioł, grzałka elektryczna itp.), choć energii zużyjemy oczywiście mniej.

 

Wynika to z faktu, że gdy temperatura zewnętrzna jest niska, to i płyn krążący w instalacji solarnej ma niską temperaturę, np. 20°C, i nie jest w stanie bardziej podgrzać wody w zasobniku.

 

Wynika z tego bardzo istotny wniosek – czy będziemy mieć 5 m2 kolektorów czy 30 m2, to temperatura wody i tak nie może przekroczyć temperatury płynu solarnego i powyżej pewnej granicy zwiększenie powierzchni kolektorów nie przynosi korzyści, za to znacząco zwiększa koszty. Instalacja solarna, niezależnie od swej wielkości, nie jest w stanie w 100% pokryć rocznego zapotrzebowania na c.w.u.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2017-07-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat A gdyby tak połączyć solary z technologią pompy ciepła? Wtedy nie było by problemu z podgrzewaniem wody w słoneczne dni. Koszty wiercenia raczej nie są wyższe od kosztów instalacji solarnej. Nie trzeba łączyć pomp ...

Eksperci Viessmann

12 Lis 2015, 19:31

A gdyby tak połączyć solary z technologią pompy ciepła? Wtedy nie było by problemu z podgrzewaniem wody w słoneczne dni. Koszty wiercenia raczej nie są wyższe od kosztów instalacji solarnej.

Gość pozdro

08 Lis 2015, 08:05

Rachunki za gaz nizsze srednio o 1900 zlotych. Koszty serwisowe 200 zl raz na 3 lata ale znam takich co 10 lat nie serwidowali. Mam 3 solary na baniak 300 litrow. 2 listopada 2015 roku dol zbiornika 40 stopni gira 45. Spokojnie 6 osob sie wykompalo. Dodam iz mam wlasne ujecie wody dlatego korzystniej ...

Gość 3 lata

02 Lis 2015, 20:48

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".