Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Czy opłaca się instalować solary?

Sprzedawcy oferują nam różne rodzaje i modele solarów, przekonując, że ich produkty są o wiele lepsze od tego, co oferuje konkurencja, a koszty instalacji bardzo szybko się zwrócą. Ile jest w tych zapewnieniach prawdy?

Tagi: solary

W dużych instalacjach, gdy kolektory podgrzewają, np. wodę w basenie, ekonomiczny sens inwestycji nie budzi raczej wątpliwości. Natomiast w małych instalacjach w domach jednorodzinnych, gdzie dzienne zużycie wody o temperaturze 45°C wynosi 200–240 l, opłacalność zależy od:

 • ceny nośnika energii (najdroższy jest prąd, gaz płynny i olej opałowy);
 • tego jak bardzo będą drożeć paliwa w ciągu najbliższych kilkunastu lat (tyle powinna wytrzymać instalacja solarna);
 • czy i w jakiej wysokości mamy szansę na dofinansowanie inwestycji.

Typowa instalacja do przygotowywania c.w.u. dla 4 osób pozwala zaoszczędzić ok. 2500 kWh energii. Jeśli więc woda jest podgrzewana z wykorzystaniem najdroższego nośnika, czyli prądu, to oszczędności wyniosą ok. 1200 zł, jeśli wykorzystujemy zaś gaz ziemny, to oszczędności wyniosą ok. 600 zł. Przy obecnych cenach energii, nawet w najbardziej korzystnym wariancie, okres zwrotu inwestycji (ok. 15 000 zł) przekroczy 10 lat. Opłacalność zwiększają programy dopłat. Można skorzystać z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który oferuje dopłatę w wysokości 45% kwoty kredytu zaciągniętego na potrzeby montażu kolektorów.

 

Dość kontrowersyjne zasady dopłat opisaliśmy szczegółowo w artykule "Dotacje do kredytów na kolektory słoneczne". Obecnie nieco je zmieniono uwzględniając także część naszych pomysłów. Niestety wciąż od dotacji musimy zapłacić podatek dochodowy, a także ponieść koszty kredytu, w efekcie realna kwota dofinansowania nie sięga 20%. Najistotniejsze zmiany to możliwość uzyskania dofinansowania na instalacje służące do innych celów, niż przygotowanie c.w.u. – np. do dogrzewania budynku lub podgrzewania wody basenowej.

 

Atrakcyjniejsze mogą być dotacje oferowane na poziomie gmin, najczęściej są to pieniądze pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych. To fundusze unijne, których uzyskanie wymaga działania zbiorowego (nie trafiają bezpośrednio do indywidualnych inwestorów), można z nich skorzystać także, zakładając stowarzyszenie i nie czekając na działania władz lokalnych.

Sprawdzając ceny u różnych producentów, zawsze pytajmy, jaka będzie cena kompletnego zestawu wraz z montażem, a nie tylko samego kolektora
Sprawdzając ceny u różnych producentów, zawsze pytajmy, jaka będzie cena kompletnego zestawu wraz z montażem, a nie tylko samego kolektora słonecznego (fot. Nibe Biawar)

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2017-07-25

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Tak jak pisałem w poprzednim poście, można za pomocą paneli PV ładować akumulatory, a następnie wykorzystywać zgromadzona energię elektryczna np.  do zasilania pompy obiegowej. Trzeba przy tym uwzględnić niewielki uzysk energii w sezonie zimowym. W praktyce takie instalacje działające ...

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

21 Wrz 2017, 15:00

Witam ponownie... Dokładnie chodzi mi o to,czy jest możliwość zainstalowania w domu jednorodzinnym solarow i kominek z płaszczem wodnym,ktore były by niezależne od sieci 230V ,czyli : jakis akumulator 12V o większym prądzie ,który był by ładowany za dnia panelem fotowoltaicznym. ...

Gość Albin Perpetum mobile

21 Wrz 2017, 13:22

Pewnie chodzi o zasilanie obiegu instalacji solarnej z paneli fotowoltaicznych  ?  Bezpośrednio raczej trudno - potrzebna przetwornica  na 230V.

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

21 Wrz 2017, 07:52

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Czy solary ogrzeją c.w.u. przez cały rok?

W naszym klimacie solary służą najczęściej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednak kolektory nie mogą być jedynym źródłem ciepła do przygotowania c.w.u., bo nie będą w stanie jej zapewnić zimą i w pochmurne dni w pozostałych porach roku.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze