Budujemy Dom

Kolektory płaskie czy próżniowe?

Artykuł na: 4-5 minut

Kolektory próżniowe, choć ich cena spada, są wciąż są droższe niż płaskie. Sprzedawcy kolektorów próżniowych kuszą zaś obietnicą większego uzysku energii w sezonie jesienno-zimowym oraz przy pochmurnej pogodzie. Jednak czy kolektory próżniowe – poza ceną – mają w porównaniu z płaskimi same zalety?

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA DYSKUSYJNA
Kolektory płaskie czy próżniowe?
 (fot. Fakro)

Kolektor płaski w swej budowie jest bardzo prosty i dlatego bezawaryjny, co przekłada się na długą gwarancję producenta (…).Standardowe zestawy kolektorów słonecznych mają 2–3 panele słoneczne i w przypadku uszkodzenia któregoś z nich jest natychmiastowy spadek uzyskiwanych parametrów pracy, a to pozwala na natychmiastową reakcje inwestora.

 

W przypadku kolektorów próżniowych już nie jest tak kolorowo. Budowa kolektora próżniowego już jest troszeczkę bardziej skomplikowana. Jest to szklana rura ze szkła borowo-krzemowego, w której osadzony jest absorber a wszystko zakończone jest metalem a dokładnie miedzią.

 

Kolektor próżniowy latem chwilowo uzyskuje temperaturę 260–280°C i w tym momencie kłania się nam fizyka – rozszerzalność temperaturowa ciał stałych – inaczej pracuje metal inaczej szkło i w tych warunkach może nastąpić mikropękniecie, co spowoduje utratę próżni.

 

Zestawy kolektorów próżniowych składają się średnio z 30 rur i gdy uszkodzeniu ulegnie 1–2 rury, a za jakiś czas następna mamy problem z zauważeniem tego.

 


W materiałach reklamowych rzadko też znajdziemy informację, że kolektor płaski o takiej samej powierzchni zabudowy co rurowy, latem dostarcza więcej ciepła – to efekt większej powierzchni absorbera, czyli elementu pochłaniającego promieniowanie. Jeśli np. mamy kocioł na paliwo stałe i chodzi nam przede wszystkim o to, by nie trzeba było rozpalać w nim poza sezonem grzewczym, tylko na potrzeby c.w.u., to kolektor płaski będzie lepszym rozwiązaniem.

 

Natomiast jeśli chcemy korzystać z kolektorów także w sezonie zimowym, to nie wolno nam zapomnieć o tym, że by działały nie może ich przykrywać śnieg.

 

Mówi się, że kolektor próżniowy ma zadawalające uzyski energetyczne zimą, ale co będzie, gdy spadnie śnieg? Większość sprzedawców mówi, że wtedy na sterowniku odwracamy chwilowo bieg ciepła, rozgrzewamy kolektor, rozpuszczamy śnieg, a następnie kolektor zaczyna działać – tylko jak skoro w założeniu jest tam próżnia, która nie przepuszcza ciepła. Jeśli uda nam się takie coś zrobić to znaczy że kolektor próżniowy mamy tylko z nazwy.

 


Z pozoru na to by uniknąć zaśnieżenia kolektorów rurowych jest prosty sposób.

 

Rurowe nie muszą leżeć na dachu. Mogą być pionowo pod daszkiem. To częściowo załatwia sprawę śniegu.

 


Ma on jednak zasadniczą wadę – kolektor musi być umieszczony praktycznie pionowo, a to ustawienie typowo zimowe – w pozostałych porach roku kolektor będzie bardzo mało wyeksponowany na słońce.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-02-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Autor teksu nie wie o podstawowych sprawach: a) istnieją kolektory próżniowe heat- pipe gdzie nie ma styku szkoło-metal b)jeśli rozszczelni się jakaś rura próżniowa to widać to od razu- następuje jej zaparowanie. c)śnieg znacznie łatwiej pokrywa powierzchnie płaskie, w kolektorach ...

Gość Zdzisław

14 Paź 2011, 19:49

Co za marketingowy bełkot. Az nie chce się tego słuchać..

Gość marko

14 Paź 2011, 19:40

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".