Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Instalacja solarna - sposób na wykorzystywanie słońca

Artykuł na: 4-5 minut

Ostateczny czynnik, decydujący o tym czy na instalację solarna się zdecydujemy, czy też z niej zrezygnujemy, to pieniądze. Chodzi zarówno o koszty eksploatacji – przede wszystkim ile zaoszczędzimy w porównaniu z wykorzystaniem klasycznej instalacji grzewczej, oraz jak dużo musimy w kolektory zainwestować. Wiele osób jest bardzo sceptycznie nastawionych.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA DYSKUSYJNA


Czy można wydać na wodę przez 10 lat tyle co kosztuje kolektor?
Czy płacąc rocznie za ciepłą wodę więcej niż, bez kolektora może się to zwrócić? (mało kto robi oddzielną małą instalacje na „niesłoneczne” pół roku i grzeje rozbudowany system zimą – co kosztuje więcej niż zyski latem).
Świadomość posiadania kolektora powoduje, że przestajemy oszczędzać wodę.
Małe domowe instalacje tego typu, generują wyłącznie koszty.

 


Odpowiedź na pierwsze z postawionych pytań jest wbrew pozorom bardzo prosta – wszystko zależy od zużycia wody oraz cen nośnika energii, a te mogą różnić się kilkakrotnie. W pewnych przypadkach nie ma żadnych wątpliwości.

 

Czy można wydać na wodę przez 10 lat tyle co kosztuje kolektor?
Można. Wystarczy mieć przy domu podgrzewany basen.

 


Ten dziesięcioletni okres to przykładowa długość gwarancji (na kolektor płaski, na próżniowe jest zwykle o połowę krótsza). Jednak długość gwarancji, to przecież nie maksymalny czas eksploatacji.

 

To że mam gwarancję na solary na 10 lat, nie znaczy wcale, ze po dziesięciu latach będę je wymieniać – na telewizor miałam gwarancje rok – a chodzi już 7 lat.
Jeśli mówimy o oszczędzaniu, to przyznaję, że mój dom jest z tych nielicznych energooszczędnych i nie ma lepszego wyjścia, jak podgrzewanie wody w basenie solarami.
A jeśli chodzi o wodę w domu, to mamy powietrzną pompę ciepła.

 

Instalacja solarna - sposób na wykorzystywanie słońca
 (fot. Monier (Braas Solar))

Straty energii wynikające z krążenia w instalacji dużej ilości ciepłej wody oraz dużej pojemności zasobnika mogą być wyraźnie odczuwalne, ale są sposoby by je ograniczyć:

 • trzeba izolować rurociągi pomiędzy kolektorami a zasobnikiem, i prowadzić je w przestrzeni ogrzewanej – gdy kolektory są na dachy rury prowadzi się przez ogrzewane poddasze;
 • by zmniejszyć straty zasobnika w sezonie zimowym, gdy nie wykorzystujemy instalacji solarnej, można zamiast jednego dużego zbiornika założyć dwa mniejsze połączone szeregowo – konwencjonalne źródło energii ogrzewa tylko jeden z nich.

Zresztą strat ciepła na zasobniku i cyrkulacji nie można traktować w instalacji z kolektorami tak samo jak w tradycyjnej.

 

Co z tego, że są jakieś tam straty na zasobniku i pompach cyrkulacyjnych, skoro faktycznie płacimy tylko za energię właśnie tych pomp, która wynosi około 1,5 kWh/dobę, czyli faktyczne płacimy około 0,85 zł za całą c.w.u. dziennie.

 


Dwa mniejsze zasobniki połączone szeregowo zamiast jednego dużego, to dobry sposób na zmniejszenie strat energii w sezonie gdy instalacja solarna nie pracuje
Dwa mniejsze zasobniki połączone szeregowo zamiast jednego dużego, to dobry sposób na zmniejszenie strat energii w sezonie gdy instalacja solarna nie pracuje


Obecnie na instalację solarna można uzyskać dotację. Teoretycznie dofinansowanie wynosi 45%, ale w praktyce znacznie mniej, co opisaliśmy w artykule "Dotacje do kredytów na kolektory słoneczne" , gdy program wszedł w życie. Od kwoty dotacji musimy niestety zapłacić podatek dochodowy, a by ją w ogóle uzyskać – wziąć kredyt bankowy, co oczywiście oznacza odsetki i koszty obsługi. Jeśli i tak budujemy na kredyt, a tak powstaje większość domów, nie oznacza to dodatkowego obciążenia. Jednak, jeśli mamy pieniądze na inwestycję, np. w już istniejącym domu, to zmuszanie nas do wzięcia kredytu zdecydowanie zmniejsza atrakcyjność tej oferty.

 

Uważam, że kredyt jest zbędny i znacznie lepiej by wyszło gdyby powiązać dotację z inwestycją. Ktoś miał w tym interes i to duży, choć z drugiej strony ominięcie pośredników (banku) i danie swobody instalatorom dałoby podstawę do przekrętów. Bo co za problem wystawić fakturę?

 


W każdym razie cokolwiek by mówić krytycznego, zawsze to jakiś dodatek (dopłata), który często wpływa na decyzje montażu kolektorów a to w długiej perspektywie (kilka lat) naprawdę się opłaca.

 


Kilka miesięcy temu nieco zmieniono zasady dopłat, ale ten element, pozwalający zarobić bankom na udzielaniu kredytu niestety pozostał.

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-07-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
topowe produkty

Zalety systemów solarnych - ekonomia, ekologia

Odpowiednio zaprojektowany układ solarny daje oszczędności w zużyciu paliwa do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale też możliwość wspomagania instalacji C.O. i podgrzewania wody w basenach. Instalacja solarna w domu jednorodzinnym pozwala też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zobacz, które systemy solarne są teraz dostępne w promocji.

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze