Budujemy Dom

BASF na 26. edycji EU PVSEC

Artykuł na: 6-9 minut
Od 5 do 8 września 2011 r. firma BASF, będąca wystawcą na 26. Europejskich Targach/Konferencji Fotowoltaiki i Energii Słonecznej (EU PVSEC), zaprezentowała ofertę innowacyjnych produktów dla przemysłu solarnego. Tegoroczne targi i konferencje, które należą do najważniejszych w tej dziedzinie, odbyły się w Hamburgu (Niemcy).

Płyta wykonana z konstrukcyjnego tworzywa sztucznego z rodziny Ultramid®, która umożliwia nowatorski i łatwy montaż modułów fotowoltaicznych.Na stoisku BASF eksperci informowali zainteresowanych o bogatej ofercie, która obejmuje cały łańcuch produkcji ogniw słonecznych. Do dobrze znanych produktów dołączyła specjalna innowacja: podbudowa (płyta) wykonana z konstrukcyjnego tworzywa sztucznego z rodziny Ultramid®, która umożliwia nowatorski i łatwy montaż modułów fotowoltaicznych.

Zintegrowana z dachem, lekka i wielofunkcyjna płyta z tworzywa sztucznego przeznaczona do modułów fotowoltaicznych (PV)

Nowe rozwiązanie w zakresie fotowoltaiki, opracowane przez firmy SCHOTT Solar i BASF, składa się z jednolitej płyty z tworzywa sztucznego, którą można zainstalować na dachu zamiast tradycyjnych pokryć dachowych, oraz bezramowego, podwójnie oszklonego modułu fotowoltaicznego.

W drugim etapie, po zainstalowaniu płyty na konstrukcji dachu, wystarczy tylko ulokować taki moduł w systemie przewidzianym do precyzyjnego montażu w płycie i zamocować za pomocą zintegrowanego zatrzasku – bez użycia jakichkolwiek narzędzi i śrub. Zainstalowanie ułatwia plastikowy uchwyt oraz zintegrowane krawędzie płyty wspierającej z tworzywa sztucznego służącej za podstawę. Dzięki kanałom deszczowym, kanałom kablowym i dużemu otworowi w środku płyty moduł fotowoltaiczny o powierzchni 1,7m² waży tylko 8 kg i ma odpowiednią wentylację tylną.

Tworzywem sztucznym, które umożliwia osiągnięcie takich cech, jest Ultramid B High Speed firmy BASF (poliamid 6): materiał jest nie tylko łatwopłynny, ale także twardy, sztywny i odporny na warunki atmosferyczne – i spełnia kryteria wymagane dla takich zastosowań budowlanych (klasa materiału B2).

 

Obok innowacyjnej płyty z tworzyw sztucznych firma BASF ponownie w tym roku przedstawiła SELURIS ® Clean, ekologiczny płyn do czyszczenia, oraz tworzywo sztuczne Ultramid ® do produkcji złączy i skrzynek przyłączowych. Ponadto na stoisku BASF znalazły się także takie dodatki do tworzyw sztucznych jak Uvinul ® i Irganox ®, płyny tnące z gamy Pluriol ®, farby i pasty metalizujące (Cyposol ®) oraz systemy odlewania poliuretanu COLO-FAST ® do produkcji opraw i ram.

Czyszczenie ogniw słonecznych

BASF oferuje i rozwija rozwiązania do wytrawiania, teksturowania, domieszkowania i czyszczenia ogniw słonecznych mono-i polikrystalicznych. Gama została poszerzona o innowacyjny i przyjazny środowisku płyn do czyszczenia: SELURIS® Clean.
Zastosowanie SELURIS ® Clean przed domieszkowaniem kwasem fosforowym zapewnia końcowe, przeddomieszkowe czyszczenie wafla i skuteczną hydrofilizację powierzchni, a w rezultacie doskonałe nawilżenie domieszki. Sprawia to, że można osiągnąć równomierny rozkład kwasu fosforowego na waflu. Zastosowanie SELURIS ® Clean po domieszkowaniu (z użyciem kwasu fosforowego lub POCI3) umożliwia skuteczne usuwanie pozostałości szkła fosforo-krzemowego i mniej aktywnych stref emitera (martwe warstwy), dzięki czemu emiter staje się czysty i wysokowydajny.

Tworzywo sztuczne do produkcji łączy i skrzynek przyłączowych

Aby efektywnie korzystać z energii wytwarzanej przez elektrownie fotowoltaiczne, konieczne są odpowiednie łącza transportujące energię elektryczną do konsumenta końcowego. BASF dostarcza specjalny Ultramid ® do produkcji łączy i skrzynek przyłączowych, który spełnia odpowiednie wymagania. Tworzywo z rodziny poliamidów jest bardzo stabilne, odporne na ogień i uderzenia, zwłaszcza w niskich temperaturach, co jest niezbędne w warunkach elektrowni fotowoltaicznych, narażonych na działanie żywiołów i zmienną pogodę. Znaczne wahania temperatury i wilgotności stawiają wysokie wymagania elementom z tworzyw sztucznych.

Stabilizatory termiczne, światła i promieniowania UV

Dodatki BASF do tworzyw sztucznych nadają wszystkim tworzywom sztucznym stosowanym w modułach fotowoltaicznych (PV) odporność na działanie ciepła (Irgafos ®, Irganox ®) i promieni słonecznych (Chimassorb ®, Tinuvin ®, Uvinul ®). Na całym świecie firma oferuje szeroki asortyment stabilizatorów termicznych, światła i promieniowania UV. Można je idealnie dobrać do wszystkich rodzajów żywic i tworzyw sztucznych służących w sektorze PV do wyrobu takich elementów jak części do hermetyzacji (enkapsulacji), ramy, folie warstwy spodniej i komponenty elektryczne, co zapewnia im wymaganą, co najmniej 25-letnią żywotność.

Płyny tnące

Ponadto firma BASF przedstawiła też dobrze znaną gamę Pluriol®, płynów tnących wafle dla przemysłu ogniw słonecznych. Produkty te umożliwiają specjalistom od cięcia wafli elastyczność w projektowaniu zaczynów tnących odpowiadających wymaganiom stosowanego procesu. Pluriol® zapewnia optymalną oszczędność w produkcji wafli poprzez utrzymywanie stałej, wysokiej jakości i efektywności, mniejszą liczbę wad i uszkodzeń, a także dużą wydajność recyklingu cieczy.

Farby i pasty metalizujące

CypoSol ® jest gamą farb i past ze srebra i aluminium do metalizacji paneli słonecznych. Oprócz past do tradycyjnego sitodruku CypoSol ® obejmuje także serię L, którą tworzą farby specjalnie zaprojektowane do innowacyjnego druku laserowego. Bezołowiowe barwniki są przyjazne dla środowiska i mogą być używane do zadrukowania obu stron wafla.

Systemy odlewania poliuretanu do obramowań

System odlewania poliuretanu COLO-FAST ® jest szybką i niezawodną metodą wysokiej jakości do wytwarzania obramowań modułów fotowoltaicznych. PU, odporny na działanie promieni UV i warunków atmosferycznych, jest w stanie zastąpić tradycyjne ramy aluminiowe instalowane w modułach PV zarówno w dachu, jak i na dachu. COLO-FAST ® otwiera przed klientem niemal nieograniczony wybór kolorów i różnorodność konstrukcji ramy. Technologia COLO-FAST ® umożliwia instalację elementów mocujących i elektrycznych podczas jednej operacji. Co więcej, obramowane COLO-FAST® modułów fotowoltaicznych może być doskonale zintegrowane z dachem, spełniając tym samym najwyższe wymagania estetyczne.

 

Firma powiązana: BASF Polska Sp. z o.o.
aktualizacja: 2012-12-09

Dodaj komentarz

Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
polecane produkty i technologie

Zalety systemów solarnych - ekonomia, ekologia

Odpowiednio zaprojektowany układ solarny daje oszczędności w zużyciu paliwa do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale też możliwość wspomagania instalacji C.O. i podgrzewania wody w basenach. Instalacja solarna w domu jednorodzinnym pozwala też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zobacz, które systemy solarne są teraz dostępne w promocji.

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze