Budujemy Dom

Kolektor próżniowy. Czasem trudno o miejsce na dachu.

Artykuł na: 4-5 minut

Szkoda, że musieliśmy budować dom według gotowego projektu, trudno nam było na dachu znaleźć miejsce na kolektory z powodu łamanego kształtu i lukarn - mówią Jolanta i Jacek, czytelnicy Budujemy Dom.

Mimo, że kolektor mieści się na frontowej części dachu, nie oszpecił go. Na południowej połaci dachu nie było miejsca na kolektory, to częsta wada gotowych projektów
Mimo, że kolektor mieści się na frontowej części dachu, nie oszpecił go. Na południowej połaci dachu nie było miejsca na kolektory, to częsta wada gotowych projektów

Parametry: kolektory próżniowe, powierzchnia 3 m2, nachylenie paneli 45°, wystawa południowa i południowo-zachodnia.

 

Liczba domowników: 5.

 

Cel: przygotowanie c.w.u. o temperaturze 45°C.

 

Decyzja: Budując dom, chcieliśmy, żeby był energooszczędny. Wykorzystaliśmy więc nowe technologie: gazowy kocioł kondensacyjny z wodnym ogrzewaniem podłogowym oraz kolektory słoneczne. Nie było nas wtedy stać na pompę ciepła, ale zastosujemy ją na pewno, kiedy trzeba będzie wymienić kocioł.

Porady i przestrogi:

Zasobnik na ciepłą wodę (300 l) powinien być większy
Zasobnik na ciepłą wodę (300 l) powinien być większy
 • Instalację solarną położyliśmy podczas budowy domu i to polecamy. Dzięki temu jej wykonanie było łatwiejsze, niż gdybyśmy ją zakładali później.

   

 • Szkoda, że musieliśmy budować dom według gotowego projektu (liczyliśmy wtedy każdy grosz). Opracowując indywidualny, można było skrócić długość instalacji solarnej i odległość do kotłowni, gdzie stoi zasobnik na wodę. U nas nie są położone w jednym pionie. Ponadto, trudno nam było na dachu znaleźć miejsce na kolektory z powodu łamanego kształtu i lukarn.

   

 • Dziś kupiłbym zasobnik o pojemności 400 l z trzema wymiennikami ciepła. Do przygotowania c.w.u. chcielibyśmy spożytkować również ciepło z kominka.

   

 • Przez 7 lat użytkowania kolektory działały bezobsługowo i bezawaryjnie. Instalacja „trzyma” odpowiednie ciśnienie cieczy roboczej (glikolu), więc jeszcze ani razu nie musiałem jej wymieniać czy dopompowywać. Nadzór polega jedynie na kontrolowaniu sterownika, co robię przy okazji obsługiwania pralki, która również stoi w kotłowni. Wystarcza rzut okiem na sterownik.

   

 • Świadomie, dla wysokiej jakości, kupiłem kolektory i instalację grzewczą znanej firmy. Oszczędności poczyniłem jednak, oddając ich montaż w ręce człowieka, którego darzyłem zaufaniem, ale niewspółpracującego z producentem. Monter był solidny, nie popełnił żadnych błędów, a wykonanie kosztowało mniej niż firmowe.

   

 • Wszystkie instalacje grzewcze, urządzenia i materiały kupiliśmy w tym samym miejscu, co pozwoliło wynegocjować aż 29% upustu.

   

 • Przez kilka lat poza sezonem grzewczym zużywaliśmy zaledwie 2 m3 gazu, ale i tak musieliśmy co miesiąc płacić gazowni stałe opłaty przesyłowe. Obliczyliśmy że w tym okresie 1 m3 gazu kosztował nas kilkadziesiąt złotych! Dopiero w ubiegłym i obecnym deszczowym roku zużyliśmy 15 i 16 m3 gazu w całym okresie używania kolektorów słonecznych.

   

 • Kolejny dom na pewno również wyposażylibyśmy w instalację solarną. Zbliżamy się do momentu kiedy zacznie dawać już czysty zysk.

Koszty: cała kotłownia, kolektory, zasobnik 300 l, inne materiały firmy Viessmann zakupione zostały w pakiecie z rabatem 29% – 20 000 zł.

 

Lilianna Jampolska

 

aktualizacja: 2013-01-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".