Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Kolektor próżniowy. Czasem trudno o miejsce na dachu.

Szkoda, że musieliśmy budować dom według gotowego projektu, trudno nam było na dachu znaleźć miejsce na kolektory z powodu łamanego kształtu i lukarn - mówią Jolanta i Jacek, czytelnicy Budujemy Dom.

Mimo, że kolektor mieści się na frontowej części dachu, nie oszpecił go. Na południowej połaci dachu nie było miejsca na kolektory, to częsta wada gotowych projektów
Mimo, że kolektor mieści się na frontowej części dachu, nie oszpecił go. Na południowej połaci dachu nie było miejsca na kolektory, to częsta wada gotowych projektów

Parametry: kolektory próżniowe, powierzchnia 3 m2, nachylenie paneli 45°, wystawa południowa i południowo-zachodnia.

Liczba domowników: 5.

Cel: przygotowanie c.w.u. o temperaturze 45°C.

Decyzja: Budując dom, chcieliśmy, żeby był energooszczędny. Wykorzystaliśmy więc nowe technologie: gazowy kocioł kondensacyjny z wodnym ogrzewaniem podłogowym oraz kolektory słoneczne. Nie było nas wtedy stać na pompę ciepła, ale zastosujemy ją na pewno, kiedy trzeba będzie wymienić kocioł.

Porady i przestrogi:

Zasobnik na ciepłą wodę (300 l) powinien być większy
Zasobnik na ciepłą wodę (300 l) powinien być większy
 • Instalację solarną położyliśmy podczas budowy domu i to polecamy. Dzięki temu jej wykonanie było łatwiejsze, niż gdybyśmy ją zakładali później.

 • Szkoda, że musieliśmy budować dom według gotowego projektu (liczyliśmy wtedy każdy grosz). Opracowując indywidualny, można było skrócić długość instalacji solarnej i odległość do kotłowni, gdzie stoi zasobnik na wodę. U nas nie są położone w jednym pionie. Ponadto, trudno nam było na dachu znaleźć miejsce na kolektory z powodu łamanego kształtu i lukarn.

 • Dziś kupiłbym zasobnik o pojemności 400 l z trzema wymiennikami ciepła. Do przygotowania c.w.u. chcielibyśmy spożytkować również ciepło z kominka.

 • Przez 7 lat użytkowania kolektory działały bezobsługowo i bezawaryjnie. Instalacja „trzyma” odpowiednie ciśnienie cieczy roboczej (glikolu), więc jeszcze ani razu nie musiałem jej wymieniać czy dopompowywać. Nadzór polega jedynie na kontrolowaniu sterownika, co robię przy okazji obsługiwania pralki, która również stoi w kotłowni. Wystarcza rzut okiem na sterownik.

 • Świadomie, dla wysokiej jakości, kupiłem kolektory i instalację grzewczą znanej firmy. Oszczędności poczyniłem jednak, oddając ich montaż w ręce człowieka, którego darzyłem zaufaniem, ale niewspółpracującego z producentem. Monter był solidny, nie popełnił żadnych błędów, a wykonanie kosztowało mniej niż firmowe.

 • Wszystkie instalacje grzewcze, urządzenia i materiały kupiliśmy w tym samym miejscu, co pozwoliło wynegocjować aż 29% upustu.

 • Przez kilka lat poza sezonem grzewczym zużywaliśmy zaledwie 2 m3 gazu, ale i tak musieliśmy co miesiąc płacić gazowni stałe opłaty przesyłowe. Obliczyliśmy że w tym okresie 1 m3 gazu kosztował nas kilkadziesiąt złotych! Dopiero w ubiegłym i obecnym deszczowym roku zużyliśmy 15 i 16 m3 gazu w całym okresie używania kolektorów słonecznych.

 • Kolejny dom na pewno również wyposażylibyśmy w instalację solarną. Zbliżamy się do momentu kiedy zacznie dawać już czysty zysk.

Koszty: cała kotłownia, kolektory, zasobnik 300 l, inne materiały firmy Viessmann zakupione zostały w pakiecie z rabatem 29% – 20 000 zł.

Lilianna Jampolska

 

aktualizacja: 2013-01-25

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze