Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Kolektory próżniowe z dotacją WFOŚiGW

Artykuł na: 4-5 minut
Jesteśmy zapracowani i potrzebowaliśmy kogoś, kto zna się na instalacjach solarnych i przeprowadzi nas przez całą inwestycję, także w banku. Kolega polecił nam jedną z okolicznych firm... - mówią Kasia i Michał, członkowie Klubu Budujących Dom.

Kolektory próżniowe mają kąt nachylenia 25°
Kolektory próżniowe mają kąt nachylenia 25°
Parametry: kolektory próżniowe; powierzchnia 6,12 m2; kąt nachylenia 25 stopni; wystawa południowa i południowo-zachodnia; odległość kolektorów od zasobnika 20 m.

 

Liczba domowników: 5.

 

Cel: przygotowanie c.w.u. przez cały rok.

 

Decyzja: Kiedy zdecydowaliśmy się wyprowadzić z segmentu do jednorodzinnego domu, szukaliśmy gotowego budynku z energooszczędnymi instalacjami. Wiedzieliśmy, że dzięki nim będzie tańszy w eksploatacji. Oglądaliśmy kilka domów z pompami ciepła, kolektorami słonecznymi, ale nasz wybór padł na dom ogrzewany kondensacyjnym kotłem gazowym, z przydomową oczyszczalnią ścieków, ale bez instalacji solarnej.

 

Kolektory postanowiliśmy dołożyć zaraz po przeniesieniu się do nowego miejsca. Poprosiliśmy fachowców o kalkulację kosztów, ale równocześnie dowiedzieliśmy się, że są możliwości dofinansowania tego rodzaju inwestycji. Wstrzymaliśmy się więc i zaczęliśmy pozyskiwać informacje. W międzyczasie okazało się, że rachunki za ogrzewanie budynku są niskie, natomiast stosunkowo wysokie za ogrzewanie wody. To nas jeszcze bardziej zmotywowało do zastosowania kolektorów.

Kolektory umieszczono od strony ogrodu, na południowo-zachodnim skrzydle budynku
Kolektory umieszczono od strony ogrodu, na południowo-zachodnim skrzydle budynku

Porady i przestrogi:

 • Stary zasobnik (150 l) zamieniono na 300-litrowy i ustawiono w kotłowni
  Stary zasobnik (150 l) zamieniono na 300-litrowy i ustawiono w kotłowni
  W naszej gminie mogliśmy tylko indywidualnie ubiegać się o dotację z WFOŚiGW (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), a raczej o dopłatę do kredytu, ponieważ ani władze, ani mieszkańcy nie zorganizowali się na tyle, by skorzystać z dotacji zbiorowych pochodzących z unijnych środków, czyli Regionalnych Programów Operacyjnych.

   

  Żałujemy bardzo, bo dosłownie „za naszą miedzą” władze sąsiedniej gminy przystąpiły do tego programu UE, oferującego bardziej atrakcyjne dla mieszkańców warunki niż dotacje WFOŚiGW. Wiedząc, że sami nie zdołalibyśmy szybko skonsolidować mieszkańców i założyć stowarzyszenia, zaczęliśmy starć się o kredyt z dopłatą.

   

 • Jesteśmy zapracowani i potrzebowaliśmy kogoś, kto zna się na instalacjach solarnych i przeprowadzi nas przez całą inwestycję, także w banku. Kolega polecił nam jedną z okolicznych firm, specjalizującą się w montażu kolektorów. Umieściła w swojej reklamie anons: „Załatwiamy wszelkie formalności, także dotację”. I tym nas przyciągnęła.

   

 • Współpraca z firmą udała się. Najpierw wykonawca zbadał nasze potrzeby i preferencje, potem przedstawił kosztorys, po konsultacjach i naszej akceptacji przygotował całą dokumentację, łącznie z wnioskiem o kredyt w Banku Spółdzielczym. Do podpisania przywoził nam papiery nawet o godz. 24 (między wyjazdami męża). Po wykonaniu instalacji solarnej, której montaż trwał 2,5 dnia, przeprowadził formalności z bankiem. Cała współpraca z firmą trwała dwa tygodnie, w lipcu 2011 r.

   

 • Przyznawanie dopłaty potrwa 3–6 m-cy, ale na wypadek opóźnienia bankowcy doradzili, abyśmy zaciągnęli kredyt na rok.
  Obecnie oczekujemy na przyznanie dopłaty do kredytu, ale najpierw musieliśmy zapłacić za całą inwestycję. Jak twierdzą pracownicy banku, przyznawanie dopłaty potrwa 3–6 m-cy, ale na wypadek opóźnienia doradzili, abyśmy zaciągnęli kredyt na rok. Dopłata w wysokości 45% kwoty inwestycyjnej zmniejszy się o koszty obsługi kredytu i podatek od kredytu.

   

 • Musieliśmy przestawić część urządzeń w kotłowni, aby nadal było tam dość miejsca do prania i prasowania. Mieliśmy zasobnik o pojemności 150 l i wymieniliśmy go na 300 l, dołożone zostały naczynia wzbiorcze i wyrównawcze. Trzeba przewidzieć na to powierzchnię. Niestety kotłownia i kolektory znajdują się po przeciwległej stronie domu, więc instalacja ma długość aż 20 m.

   

 • Montaż kolektorów zgłosiliśmy w starostwie powiatowym.

Koszty: zestaw kolektorów firmy Ulrich Solarglas, zasobnik 300 l, sterownik, pompa obiegowa Wilo, naczynie wzbiorcze, glikol, inne – bez dopłaty razem 16 499 zł, w tym robocizna – 1800 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

cyt "Dopłata w wysokości 45% kwoty inwestycyjnej zmniejszy się o koszty obsługi kredytu i podatek od kredytu." - totalna bzdura po doliczeniu wszystkich kosztów manipulacyjnych i opłat faktyczna dopłata wynosi niecałe 40% !!! a druga sprawa dotacji do kolektorów nie ma !! to się ...

Gość terry

24 Paź 2011, 09:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
topowe produkty

Zalety systemów solarnych - ekonomia, ekologia

Odpowiednio zaprojektowany układ solarny daje oszczędności w zużyciu paliwa do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale też możliwość wspomagania instalacji C.O. i podgrzewania wody w basenach. Instalacja solarna w domu jednorodzinnym pozwala też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zobacz, które systemy solarne są teraz dostępne w promocji.

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze