Budujemy Dom

Instalacja solarna - doświadczenia użytkowników

Artykuł na: 4-5 minut

Zdarzyła się nam jedna awaria kolektorów. W upalny dzień, podczas długiego wyłączenia prądu, rozszczelniła się rura łącząca panele na dachu - mówią Małgorzata i Łukasz, członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry: kolektory płaskie, dwa panele o łącznej powierzchni 4 m2, nachylenie 40°, wystawa południowa.

 

Liczba domowników: 6.

 

Cel: do przygotowania c.w.u. o temperaturze 50°C od początku kwietnia do końca września.

 

Decyzja: Zamontowałem kolektory i pompę ciepła z myślą o obniżeniu kosztów utrzymania domu oraz o ochronie środowiska. Jesteśmy z żoną lekarzami i liczą się dla nas względy ekologiczne. Pomyślałem, że skoro istnieje technologia, za pomocą której można za darmo ogrzewać wodę przez pół roku, to warto w nią zainwestować.

Zasobnik o pojemności 300 l z dwoma wymiennikami ciepła stoi w piwnicy Dołożenie kolejnego panelu kolektora utrudniają lukarny i wykusz
Zasobnik o pojemności 300 l z dwoma wymiennikami ciepła stoi w piwnicy Dołożenie kolejnego panelu kolektora utrudniają lukarny i wykusz

Porady i przestrogi:

 • Instalację solarną zamontowałem podczas budowy domu, w 1999 roku, więc można powiedzieć, że jestem jednym z polskich pionierów w ich użytkowaniu. Mimo że ryzykowałem, kupując instalację solarną u mało znanego polskiego producenta, nie zawiodłem się. Funkcjonuje z dobrym skutkiem. Gdybym nie znalazł wtedy taniego producenta, któremu zależało na wejściu na rynek, nie byłoby mnie stać na kilkakrotnie droższe instalacje produkcji niemieckiej. Dla nas, czyli dla małżeństwa na dorobku, cena miała przeważające znaczenie.

   

 • Płaskie kolektory o łącznej powierzchni 4 m2 mają nachylenie 40° i południową wystawę
  Płaskie kolektory o łącznej powierzchni 4 m2 mają nachylenie 40° i południową wystawę
  Do zakupu kolektorów namówił mnie polski producent pomp ciepła, który montował u nas instalację grzewczą. Omawiałem z nim szczegóły techniczne w czasie projektowania domu i kiedy zdecydowałem się na zastosowanie kolektorów, polecił polskiego wytwórcę, z którym współpracował.

   

 • Zamiar instalowania kolektorów warto zgłosić projektantowi domu. Dowiedziawszy się o tym, pani architekt zaprojektowała dach zwrócony na południe, z optymalnym kątem nachylenia. Niestety, nie przewidzieliśmy wtedy, że rodzina powiększy się z 4 do 6 osób. Po narodzinach kolejnych dzieci powinniśmy dołożyć na dachu dodatkowe panele. Nie ma już na nie miejsca, ponieważ na południowej połaci umieściliśmy wykusz i dwie lukarny.

   

  Rada: warto na wszelki wypadek przewidzieć podobne sytuacje już na etapie projektowania domu. Architekt przygotowała również dużą kotłownię w piwnicy, gdzie stanął zasobnik na c.w.u. Kolektory umieściła w pionie nad kotłownią z myślą o skróceniu długości instalacji.

   

 • Zdarzyła się nam jedna awaria kolektorów. W upalny dzień, podczas długiego wyłączenia prądu, rozszczelniła się rura łącząca panele na dachu. Ciśnienie cieczy roboczej nadmiernie wzrosło. Rozszczelnienie udało się szczęśliwie bezpłatnie naprawić przy gwarancyjnej wymianie jednego z paneli.

   

 • Obecnie kupiłbym nie 300-litrowy, a minimum 400-litrowy zasobnik na wodę. Wieczorem, w czasie najintensywniejszych kąpieli dzieci, niekiedy włącza się pompa ciepła. W takich chwilach błogosławię decyzję o zamontowaniu kolektorów, bo latem, mając dużą ilość darmowej ciepłej wody, pozwalamy sobie wszyscy na dłuższe kąpiele. W zimie operujemy wodą trochę oszczędniej.

   

 • Na instalacje solarną zaciągnęliśmy preferencyjny kredyt w BOŚ. Choć początkowo był bardzo korzystny, po latach odbił się nam czkawką (miał stałe oprocentowanie, a w innych bankach spadło).

Koszty: zestaw kolektorów firmy Hewalex z montażem – 4500 zł (promocyjne ceny polskiego producenta), część kosztów, na przykład zasobnik na c.w.u., przesunięto do kosztów instalowania pompy ciepła.

Rodzina liczy obecnie już 6 osób
Rodzina liczy obecnie już 6 osób

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Fajna rodzina, gratulacje..

Gość Piotr30

25 Paź 2011, 12:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
polecane produkty i technologie

Zalety systemów solarnych - ekonomia, ekologia

Odpowiednio zaprojektowany układ solarny daje oszczędności w zużyciu paliwa do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale też możliwość wspomagania instalacji C.O. i podgrzewania wody w basenach. Instalacja solarna w domu jednorodzinnym pozwala też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zobacz, które systemy solarne są teraz dostępne w promocji.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".