Instalacja solarna - doświadczenia użytkowników

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja solarna - doświadczenia użytkowników

Zdarzyła się nam jedna awaria kolektorów. W upalny dzień, podczas długiego wyłączenia prądu, rozszczelniła się rura łącząca panele na dachu - mówią Małgorzata i Łukasz, członkowie Klubu Budujących Dom.

aktualizacja: 2023-05-22 09:48:44

Parametry:

  • kolektory płaskie, dwa panele o łącznej powierzchni 4 m2, nachylenie 40°, wystawa południowa.

Liczba domowników: 6.

Cel: do przygotowania c.w.u. o temperaturze 50°C od początku kwietnia do końca września.

Decyzja: Zamontowałem kolektory i pompę ciepła z myślą o obniżeniu kosztów utrzymania domu oraz o ochronie środowiska. Jesteśmy z żoną lekarzami i liczą się dla nas względy ekologiczne. Pomyślałem, że skoro istnieje technologia, za pomocą której można za darmo ogrzewać wodę przez pół roku, to warto w nią zainwestować.

Płaskie kolektory o łącznej powierzchni 4 m2 mają nachylenie 40° i południową wystawę
Płaskie kolektory o łącznej powierzchni 4 m2 mają nachylenie 40° i południową wystawę

Instalacja kolektorów słonecznych - porady i przestrogi:

  • Instalację solarną zamontowałem podczas budowy domu, w 1999 roku, więc można powiedzieć, że jestem jednym z polskich pionierów w ich użytkowaniu. Mimo że ryzykowałem, kupując instalację solarną u mało znanego polskiego producenta, nie zawiodłem się. Funkcjonuje z dobrym skutkiem. Gdybym nie znalazł wtedy taniego producenta, któremu zależało na wejściu na rynek, nie byłoby mnie stać na kilkakrotnie droższe instalacje produkcji niemieckiej. Dla nas, czyli dla małżeństwa na dorobku, cena miała przeważające znaczenie.
  • Do zakupu kolektorów namówił mnie polski producent pomp ciepła, który montował u nas instalację grzewczą. Omawiałem z nim szczegóły techniczne w czasie projektowania domu i kiedy zdecydowałem się na zastosowanie kolektorów, polecił polskiego wytwórcę, z którym współpracował.
  • Zamiar instalowania kolektorów warto zgłosić projektantowi domu. Dowiedziawszy się o tym, pani architekt zaprojektowała dach zwrócony na południe, z optymalnym kątem nachylenia. Niestety, nie przewidzieliśmy wtedy, że rodzina powiększy się z 4 do 6 osób. Po narodzinach kolejnych dzieci powinniśmy dołożyć na dachu dodatkowe panele. Nie ma już na nie miejsca, ponieważ na południowej połaci umieściliśmy wykusz i dwie lukarny. Rada: warto na wszelki wypadek przewidzieć podobne sytuacje już na etapie projektowania domu. Architekt przygotowała również dużą kotłownię w piwnicy, gdzie stanął zasobnik na c.w.u. Kolektory umieściła w pionie nad kotłownią z myślą o skróceniu długości instalacji.
  • Zdarzyła się nam jedna awaria kolektorów. W upalny dzień, podczas długiego wyłączenia prądu, rozszczelniła się rura łącząca panele na dachu. Ciśnienie cieczy roboczej nadmiernie wzrosło. Rozszelnienie udało się szczęśliwie bezpłatnie naprawić przy gwarancyjnej wymianie jednego z paneli.
  • Obecnie kupiłbym nie 300-litrowy, a minimum 400-litrowy zasobnik na wodę. Wieczorem, w czasie najintensywniejszych kąpieli dzieci, niekiedy włącza się pompa ciepła. W takich chwilach błogosławię decyzję o zamontowaniu kolektorów, bo latem, mając dużą ilość darmowej ciepłej wody, pozwalamy sobie wszyscy na dłuższe kąpiele. W zimie operujemy wodą trochę oszczędniej.
  • Na instalacje solarną zaciągnęliśmy preferencyjny kredyt w BOŚ. Choć początkowo był bardzo korzystny, po latach odbił się nam czkawką (miał stałe oprocentowanie, a w innych bankach spadło).
Zasobnik o pojemności 300 l z dwoma wymiennikami ciepła stoi w piwnicy
Zasobnik o pojemności 300 l z dwoma wymiennikami ciepła stoi w piwnicy
Dwa kolektory płaskie na dachu
Dołożenie kolejnego panelu kolektora utrudniają lukarny i wykusz

Koszty instalacji kolektorów słonecznych:

  • zestaw kolektorów firmy Hewalex z montażem - 4500 zł (promocyjne ceny polskiego producenta), część kosztów, na przykład zasobnik na c.w.u., przesunięto do kosztów instalowania pompy ciepła.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Rodzina liczy obecnie już 6 osób

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Piotr30

25 Oct 2011, 14:43

Fajna rodzina, gratulacje..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!