Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Instalacja solarna - doświadczenia użytkowników

Zdarzyła się nam jedna awaria kolektorów. W upalny dzień, podczas długiego wyłączenia prądu, rozszczelniła się rura łącząca panele na dachu - mówią Małgorzata i Łukasz, członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry: kolektory płaskie, dwa panele o łącznej powierzchni 4 m2, nachylenie 40°, wystawa południowa.

Liczba domowników: 6.

Cel: do przygotowania c.w.u. o temperaturze 50°C od początku kwietnia do końca września.

Decyzja: Zamontowałem kolektory i pompę ciepła z myślą o obniżeniu kosztów utrzymania domu oraz o ochronie środowiska. Jesteśmy z żoną lekarzami i liczą się dla nas względy ekologiczne. Pomyślałem, że skoro istnieje technologia, za pomocą której można za darmo ogrzewać wodę przez pół roku, to warto w nią zainwestować.

Zasobnik o pojemności 300 l z dwoma wymiennikami ciepła stoi w piwnicy Dołożenie kolejnego panelu kolektora utrudniają lukarny i wykusz
Zasobnik o pojemności 300 l z dwoma wymiennikami ciepła stoi w piwnicy Dołożenie kolejnego panelu kolektora utrudniają lukarny i wykusz

Porady i przestrogi:

 • Instalację solarną zamontowałem podczas budowy domu, w 1999 roku, więc można powiedzieć, że jestem jednym z polskich pionierów w ich użytkowaniu. Mimo że ryzykowałem, kupując instalację solarną u mało znanego polskiego producenta, nie zawiodłem się. Funkcjonuje z dobrym skutkiem. Gdybym nie znalazł wtedy taniego producenta, któremu zależało na wejściu na rynek, nie byłoby mnie stać na kilkakrotnie droższe instalacje produkcji niemieckiej. Dla nas, czyli dla małżeństwa na dorobku, cena miała przeważające znaczenie.

 • Płaskie kolektory o łącznej powierzchni 4 m2 mają nachylenie 40° i południową wystawę
  Płaskie kolektory o łącznej powierzchni 4 m2 mają nachylenie 40° i południową wystawę
  Do zakupu kolektorów namówił mnie polski producent pomp ciepła, który montował u nas instalację grzewczą. Omawiałem z nim szczegóły techniczne w czasie projektowania domu i kiedy zdecydowałem się na zastosowanie kolektorów, polecił polskiego wytwórcę, z którym współpracował.

 • Zamiar instalowania kolektorów warto zgłosić projektantowi domu. Dowiedziawszy się o tym, pani architekt zaprojektowała dach zwrócony na południe, z optymalnym kątem nachylenia. Niestety, nie przewidzieliśmy wtedy, że rodzina powiększy się z 4 do 6 osób. Po narodzinach kolejnych dzieci powinniśmy dołożyć na dachu dodatkowe panele. Nie ma już na nie miejsca, ponieważ na południowej połaci umieściliśmy wykusz i dwie lukarny.

  Rada: warto na wszelki wypadek przewidzieć podobne sytuacje już na etapie projektowania domu. Architekt przygotowała również dużą kotłownię w piwnicy, gdzie stanął zasobnik na c.w.u. Kolektory umieściła w pionie nad kotłownią z myślą o skróceniu długości instalacji.

 • Zdarzyła się nam jedna awaria kolektorów. W upalny dzień, podczas długiego wyłączenia prądu, rozszczelniła się rura łącząca panele na dachu. Ciśnienie cieczy roboczej nadmiernie wzrosło. Rozszczelnienie udało się szczęśliwie bezpłatnie naprawić przy gwarancyjnej wymianie jednego z paneli.

 • Obecnie kupiłbym nie 300-litrowy, a minimum 400-litrowy zasobnik na wodę. Wieczorem, w czasie najintensywniejszych kąpieli dzieci, niekiedy włącza się pompa ciepła. W takich chwilach błogosławię decyzję o zamontowaniu kolektorów, bo latem, mając dużą ilość darmowej ciepłej wody, pozwalamy sobie wszyscy na dłuższe kąpiele. W zimie operujemy wodą trochę oszczędniej.

 • Na instalacje solarną zaciągnęliśmy preferencyjny kredyt w BOŚ. Choć początkowo był bardzo korzystny, po latach odbił się nam czkawką (miał stałe oprocentowanie, a w innych bankach spadło).

Koszty: zestaw kolektorów firmy Hewalex z montażem – 4500 zł (promocyjne ceny polskiego producenta), część kosztów, na przykład zasobnik na c.w.u., przesunięto do kosztów instalowania pompy ciepła.

Rodzina liczy obecnie już 6 osób
Rodzina liczy obecnie już 6 osób

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Fajna rodzina, gratulacje..

Gość Piotr30

25 Paź 2011, 12:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze