Budujemy Dom

Instalacja solarna w dwuosobowym gospodarstwie

Artykuł na: 4-5 minut
Nasz doświadczony hydraulik opracował projekt instalacji solarnej, ale my dla pewności poprosiliśmy firmę, w której ją zakupiliśmy, o wytyczne dotyczące prawidłowego montażu - mówią Teresa i Adam, członkowie Klubu Budujących Dom.

Panele kolektorów zajmujące 2 m2 powierzchni dachu idealnie zmieściły się na jednej z dwóch jego południowych połaci
Panele kolektorów zajmujące 2 m2 powierzchni dachu idealnie zmieściły się na jednej z dwóch jego południowych połaci
Parametry: dwa kolektory płaskie o łącznej powierzchni 2 m2, nachylenie 35°, wystawa południowa, odległość od zasobnika – 8 m.

 

Liczba domowników: 2.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Decyzja: Osiem lat temu rozpoczęliśmy budowę docelowego domu. Jesteśmy inżynierami z zawodu i uznaliśmy, że zainstalowaniu kolektorów sprzyja odpowiednia lokalizacja budynku na nasłonecznionej działce oraz brak wysokich drzew od południa i zachodu. Kierowała nami chęć prowadzenia ekonomicznego gospodarstwa domowego i względy ekologiczne.

 

Porady i przestrogi:

 • Dwa płaskie kolektory umieszczono pod kątem 35°
  Dwa płaskie kolektory umieszczono
  pod kątem 35°
  Instalację solarną doprojektowaliśmy z fachowcami podczas montowania instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej. Nasz doświadczony hydraulik opracował projekt instalacji słonecznej, ale my dla pewności poprosiliśmy firmę, w której ją zakupiliśmy, o wytyczne dotyczące prawidłowego montażu.

   

  Wytyczne z dwóch źródeł pokryły się, więc po kolejnych drobnych ustaleniach, wszystkie instalacje wykonał ten sam człowiek. Uważaliśmy to za słuszny krok, przewidując ewentualne naprawy. Wspólnymi siłami udało się skrócić długość instalacji, by nie następowały straty ciepła wytworzonego przez kolektory.

   

 • Instalacja solarna, jak każda inna domowa instalacja, wymaga czujności. Nie jest to trudne – wystarczy słuchać pracy urządzeń i od czasu do czasu spojrzeć na sterownik. Sterownik układu dwa razy pokazał konieczność uzupełnienia cieczy roboczej, co wykonaliśmy samodzielnie, ale zgodnie z instrukcją obsługi instalacji i pouczeniem montera. Nie byliśmy tym zdziwieni, ponieważ uprzedzano nas, że ciecz roboczą trzeba będzie uzupełniać mniej więcej co 4 lata i tak się stało.

   

 • Uprzedzamy, że planując instalację solarną, trzeba przewidzieć odpowiednio dużo miejsca na zasobnik. Warto pozostawić pewien zapas powierzchni, szczególnie w docelowo planowanym domu. Kilkuletnia praktyka pokazała, że powinniśmy obecny 300-litrowy zasobnik zastąpić 500-litrowym i mamy ból głowy, jak teraz rozlokować w kotłowni wszystkie potrzebne urządzenia – kocioł, filtr do uzdatniania wody, pralkę, a przy tym zachować wygodny do nich dostęp. Czeka nas wielka zamiana miejsc.

   

  Korzystanie z kolektorów pokazało, że 300-litrowy zasobnik należałoby zastąpić 500-litrowymKorzystanie z kolektorów pokazało, że 300-litrowy zasobnik należałoby zastąpić 500-litrowym

 • Latem całkowicie wyłączamy kocioł gazowy. Wyprodukowane przez kolektory ciepło ogrzewa wodę przez 6, a nawet 7 miesięcy w roku i bardzo nas to satysfakcjonuje. Jesteśmy zadowoleni z tej inwestycji, choć przy zaledwie dwuosobowym gospodarstwie domowym może wydawać się kontrowersyjna i nieekonomiczna.

   

  Naszym zdaniem nie przeinwestowaliśmy, ponieważ instalacja solarna dobrze współpracuje też z kotłem kondensacyjnym i wodnym ogrzewaniem podłogowym. Jeśli trzeba będzie wymienić kolektory, na pewno założymy kolejne, tyle że rozważymy nowocześniejsze rozwiązania.

Koszty: instalacja solarna produkcji austriackiej, zasobnik z dwoma wymiennikami ciepła – 10 000 zł (bez montażu).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat A ciągła praca solarnej pompy obiegowej (w dobrych układach 100W) oraz sterownika z zasilaczem (od 40 do 80W) przez 7 miesięcy to też darmowe? Bez przesady. w takiej instalacji pompa solarna będzie brała do 50 W a i sterownik ...

solar kolektor

03 Maj 2015, 20:14

A ciągła praca solarnej pompy obiegowej (w dobrych układach 100W) oraz sterownika z zasilaczem (od 40 do 80W) przez 7 miesięcy to też darmowe?

Gość Ksantia

15 Kwi 2015, 10:00

Kur.. sami dolali cieczy roboczej. zrobcie filmik na yt, moze tez sam sprobuje!

Gość pasiu

02 Lis 2014, 07:43

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".