Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Kolektory płaskie - doświadczenia użytkowników

Artykuł na: 4-5 minut
Wykonawcy nie zastosowali urządzeń jednego producenta, tylko skompletowali zestaw z różnych firm. Podobno tak było taniej, choć... - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry instalacji: kolektory płaskie; 2 panele po 2,2 m2; wystawa południowa; nachylenie 44 stopnie; długość instalacji 8 m; biwalentny zasobnik 300 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: 3

 

Decyzja: Założyliśmy kolektory, ponieważ mój brat od 18 lat z nich korzysta i bardzo mi je polecił do ogrzania wody użytkowej. Zapewniał, że do tego celu wystarczą płaskie kolektory, bez potrzeby montowania droższych próżniowych. Nigdy nie miał żadnej awarii, po 15 latach musiał wymienić jedynie wężownicę w zbiorniku na wodę. To była najlepsza rekomendacja.

Pan Andrzej: – Do zamontowania kolektorów namówił mnie brat, który korzysta z nich od 18 latKolektory umieszczono nad garażem, ponieważ na innych fragmentach dachu nie było miejsca
Pan Andrzej: – Do zamontowania kolektorów namówił mnie brat, który korzysta z nich od 18 latKolektory umieszczono nad garażem, ponieważ na innych fragmentach dachu nie było miejsca

Porady i przestrogi:

Jeśli zajdzie potrzeba wymiany obecnego zbiornika na wodę (300 l) na większy, w kotłowni (6 m2) jest dostateczna ilość miejsca
Jeśli zajdzie potrzeba wymiany obecnego zbiornika na wodę (300 l) na większy, w kotłowni (6 m2) jest dostateczna ilość miejsca
 • Tak jak brat jesteśmy zadowoleni z kolektorów, ponieważ mamy darmową ciepłą wodę od marca do połowy października. Nasz dom budował generalny wykonawca, ponieważ sami nie mogliśmy organizować budowy.

   

  Kiedy na etapie krycia dachu i zakładania instalacji hydraulicznej poprosiliśmy o zamontowanie również instalacji solarnej, wykonawca zlecił specjalistycznej firmie dobór wszystkich potrzebnych urządzeń. Instalatorzy potwierdzili zasadność zastosowania u nas kolektorów płaskich.

   

 • Wspólnie wybraliśmy dla nich miejsce na czterospadowym dachu. Nie mieliśmy wiele możliwości. Jedyną lokalizacją był fragment dachu przy oknie połaciowym, skierowany na południe. Architekci rzadko przewidują na dachu montaż kolektorów. Zastanawialiśmy się nad ustawieniem ich na stelażu w ogrodzie, jednak odradził nam to wykonawca, w obawie przed wydłużeniem rur instalacji i stratami ciepła.

   

 • Wykonawcy nie zastosowali urządzeń jednego producenta, tylko skompletowali zestaw z różnych firm. Podobno tak było taniej, choć ostateczny koszt okazał się wysoki (generalny wykonawca pobrał pewnie marżę). Kilka lat temu nie mogliśmy skorzystać z dopłat na kolektory. Gmina ani mieszkańcy nie ubiegali się o dotację zbiorową z UE.

   

  Na kolektory i instalację uzyskaliśmy gwarancję. Poinstruowano nas, abyśmy na bieżąco kontrolowali poziom cieczy roboczej (glikolu) oraz raz na trzy lata wymienili ją. Po wyłączeniu prądu resetuje się sterownik, więc muszę ustawić od nowa czas i datę.

   

 • Sporym problemem jest zalegający na kolektorach śnieg, więc polecam ich odśnieżenie przez odwrócenie obiegu. Wielokrotnie to robiłem. Po 10–15 minutach śnieg samoczynnie zjeżdża z paneli. Zauważyłem, że jeden z paneli od wewnętrznej strony, pod szybą, zachodzi rosą. Od razu skontaktowałem się z wykonawcą, który zapewnił, że przy dużej różnicy temperatury, niekiedy się tak dzieje i nie jest to szkodliwe.

Koszty: Kolektory Cosmosun Basic 2.51, sterownik RSS 2, naczynie wzbiorcze, pompa, glikol, rury z montażem, bez zbiornika na wodę – całość 20 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-12-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Frank, obieg odwrócony polega na wywalaniu ciepła ze zbiornika na dach. Czyli masz grzejnik na dachu. Tyle w temacie.

Gość marko

11 Wrz 2013, 08:26

JAK SPOWODOWAĆ ODWRÓCENIE OBIEGU? NIE MOGĘ TEGO ROZKMINIĆ.

Gość Frank

29 Mar 2012, 13:05

zainstalowałem kolektory i jak narazie nie mam problemów. Polecam, cena znacząco nższa, za cały zestaw, 2 kolektory, zbiornik 250 l, sterownik RSS2, naczynie wzbiorcze, pompa, glikol - całość 8 500 zł + montaż..

Gość Karol

15 Mar 2012, 11:43

kolektory po 1100zł na allegro, beczka 300l 2300zł, pompa sterownik do 1500, glikol rury 1000zł; przepłaciliście 2 razy. Ja złożyłem zestaw za 7tys to jeszcze rozumiem inwestycje...

Gość Piotr Nicosia

05 Sty 2012, 10:30

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Jakie wybrać źródło energii?

Wybór źródła energii jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką musimy podjąć w czasie budowy domu. Ciepło zużywane jest w domu na dwa cele: główna jego część (ok. 80-90%) na ogrzewanie pomieszczeń i znacznie mniej (ok. 10-20%) na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze