Budujemy Dom

Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie

Artykuł na: 4-5 minut

Na zimę spuszczam wodę z instalacji solarnej (u nas czynnikiem roboczym jest woda, a nie glikol). Dwa lata temu nie spuściłem wody na czas i... - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry instalacji: kolektory płaskie; 8 paneli o powierzchni 1,8 m2 każdy; nachylenie 45 stopni; wystawa wschodnia, południowa, zachodnia, dzięki zastosowaniu w ogrodzie obrotowego stelaża na prowadnicach i kółkach oraz siłownika z zegarem; instalacja długości 25 m; biwalentny zasobnik 300 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u. w budynku oraz w basenie „pod chmurką” o wymiarach 4,5 × 12,5 × 1,2 m.

 

Liczba użytkowników: 3

 

Decyzja: Główną motywacją do założenia instalacji solarnej była chęć podgrzania wody w basenie w ogrodzie pod gołym niebem. Korzystanie przez kilka miesięcy w roku z darmowej ciepłej wody w domu było przez nas pożądane, ale drugorzędne, ponieważ w 1997 r. gaz nie był jeszcze tak drogi jak obecnie. Kiedy dzieci były małe, głównym priorytetem było zapewnienie im w ogrodzie kąpieli w ciepłej wodzie.

Głównym celem zastosowania kolektorów było ogrzanie wody w dużym basenie pod gołym niebem
Głównym celem zastosowania kolektorów było ogrzanie wody w dużym basenie pod gołym niebem
Panele kolektorów umieszczono w ogrodzie na obrotowym stelażu z metalowych kątowników Panele kolektorów umieszczono w ogrodzie na obrotowym stelażu z metalowych kątowników

Porady i przestrogi:

Grube ocieplenie rur w instalacji o długości 25 m skutecznie ogranicza straty ciepła w drodze od kolektorów do zbiornika ciepłej wody (300 l)
Grube ocieplenie rur w instalacji o długości 25 m skutecznie ogranicza straty ciepła w drodze od kolektorów do zbiornika ciepłej wody (300 l)
 • Kolektory funkcjonują od 1997 r. czyli już 15 lat. Pod względem technicznym nadal są sprawne. Uszkodził się tylko obrotowy element stelaża, na którym stoją. Można je obracać ręcznie, ale wcześniej stelaż obracał się automatycznie o wyznaczonych na zegarze godzinach. Planuję naprawę stelaża.

   

 • Nie umieściłem paneli na dachu ze względu na ich dużą powierzchnię oraz nie chcąc zakłócić architektury domu z elementami stylu Tudor, z witrażami w oknach i charakterystycznym belkowaniem. Zbudowałem dla nich wolno stojący i obrotowy stelaż z metalowych kątowników. Ustawiłem go w narożniku ogrodu.

   

  Celowo wybrałem słoneczną polanę osłoniętą drzewami, by nie widzieć go z wnętrz domu i z ogrodu. Uznaliśmy z żoną, że stelaż z kolektorami zakłóci widoki na działce. Drzewa formujemy, by nie zacieniały paneli.

   

  Na wszelki wypadek warto odsunąć panele od drogi. U nas wandale próbowali stłuc je kamieniami. Nie udało się, bo mają specjalne szyby, ale to zdarzenie trochę nas zaniepokoiło.

   

 • Kolektory pozwalają ogrzać 67,5 m3 wody w basenie do 28°C. Zdarzyło się, że już 1 kwietnia zażywaliśmy kąpieli w ogrodzie. To była spora niespodzianka dla dzieci! Jednak zazwyczaj sezon kąpielowy, w komforcie cieplnym, rozciąga się między początkiem maja a połową września.

   

  Na zimę spuszczam wodę z instalacji solarnej (u nas czynnikiem roboczym jest woda, a nie glikol). Dwa lata temu nie spuściłem wody na czas i jeden z paneli uszkodził się.

   

 • Instalacja solarna ma 25 m długości i biegnie w ziemi. Rury osłoniłem trzema warstwami otuliny, a potem umieściłem w rurze kanalizacyjnej z PCV. To się sprawdziło. W lecie zużywamy zaledwie 20 m3 gazu, do gotowania. Po zużyciu się istniejących kolektorów pewnie założę następne, ale pomyślę o nowocześniejszym typie i skorzystaniu z dotacji.


Koszty: kolektory polskiego producenta, ze sterownikiem, bez montażu 8000 zł; stelaż z własną robocizną 1000 zł; wymiana automatycznego sterownika (po 10 latach) – 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-09-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".