Budujemy Dom

Solary na emerycką kieszeń

Artykuł na: 4-5 minut

Wiedzieliśmy z żoną, że kolektory słoneczne i pompa ciepła, sprawdzają się w Europie Zachodniej i Skandynawii. Zastosowaliśmy je więc w domu, który budowaliśmy z myślą o emeryturze. Miały nam dawać niskie koszty utrzymania budynku oraz chronić emerycki budżet domowy. - mówi Jerzy, Członek Klubu Budujących Dom.

Parametry: kolektory płaskie; polski producent; powierzchnia 4 × 2 m2; kąt nachylenia 35 stopni; wystawa południowa; ciecz solarna – borygo; odległość kolektorów od zasobnika 3 m; zasobnik 400 l.

 

Liczba domowników: na stałe 3 oraz dojeżdżająca rodzina córki i syna (9 osób).

 

Cel: przygotowanie c.w.u.; współpraca z i ogrzewaniem nadmuchowym.

 

Decyzja: wiedzieliśmy z żoną, że niekonwencjonalne źródła ciepła, takie jak kolektory słoneczne i pompa ciepła, sprawdzają się w Europie Zachodniej i Skandynawii. Zastosowaliśmy je więc w domu, który budowaliśmy z myślą o emeryturze. Miały nam dawać niskie koszty utrzymania budynku oraz chronić emerycki budżet domowy. Na cały system grzewczy zaciągnęliśmy niskooprocentowany kredyt w BOŚ.

Dach ma kąt nachylenia poniżej 20 stopni, dlatego kolektory zamontowano na metalowym stelażu z nachyleniem 35 stopni
Dach ma kąt nachylenia poniżej 20 stopni, dlatego kolektory zamontowano na metalowym stelażu z nachyleniem 35 stopni
Płaskie panele mają łącznie powierzchnię 8 m2 i skierowane są na południe
Płaskie panele mają łącznie powierzchnię 8 m2 i skierowane są na południe

Porady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z kolektorów słonecznych. Płaskie kolektory zupełnie wystarczają do zaspokojenia naszych potrzeb. Jeśli te obecne zużyją się, zamontujemy kolejne, nowszej generacji. Ponownie postaramy się skorzystać z jakiejś dotacji, kredytu czy dofinansowania, ponieważ nadal instalacje solarne są drogie i długo się amortyzują.

   

 • Kolektory słoneczne założyliśmy podczas budowy domu. Montowała je firma projektująca i wykonująca cały system grzewczy w budynku. Zależało nam na serwisowaniu i gwarancji, ale plan zawiódł. Firma szybko zwinęła żagle, być może z braku doświadczenia. U nas popełniła błędy dotyczące pompy ciepła.

   

 • Solary najwydajniej działają od końca marca do końca października. W ciągu 12 lat użytkowania już cztery razy uzupełniałem borygo w instalacji. Wykonałem to samodzielnie, kiedy spadała wartość ciśnienia w instalacji i za każdym razem dolewałem 5 l płynu. W tym roku zamierzam całkowicie wymienić borygo, bo już się zestarzało.

   

  Na szczęście, nigdy nie doświadczyliśmy przegrzania się cieczy w instalacji, nawet podczas wyłączeń prądu. Zastosowaliśmy bowiem pompę cyrkulacyjną i duży zasobnik, a ponadto mamy dom parterowy, w którym łazienka znajduje się w odległości 15 m od zasobnika. Te czynniki sprawiają, że układ solarny odpowiednio schładza się. Radzimy zawczasu pomyśleć o miejscu na duży zasobnik. Im większy zasobnik, tym lepiej.

   

 • Raz się zdarzyło, że z panelu zsunęła się zewnętrzna ochronna szyba. Trzeba ją było ponownie przytwierdzić silikonem. Dobrze się więc stało, że kolektory umieściliśmy w miejscu łatwo dostępnym.

   

 • Ponieważ zamontowaliśmy kolektory jako pierwsi w okolicy, kiedy powstawał w budynku, wystawiliśmy przy nich czujkę na dachu. Szybko musieliśmy ją zdemontować, bo wzbudzały ją ptaki.

Koszty: cały system solarny i grzewczy z pompą ciepła oraz wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła – 60 000 zł. Dolewanie borygo – 50 zł.

W kotłowni (8 m2) stoją: zasobnik na c.w.u. 400 l, pompa ciepła i liczne szafki gospodarcze Naczynie wyrównujące ciśnienie cieczy solarnej
W kotłowni (8 m2) stoją: zasobnik na c.w.u. 400 l, pompa ciepła i liczne szafki gospodarcze Naczynie wyrównujące ciśnienie cieczy solarnej


Zobacz reportaż z budowy domu Jerzego i Marii:

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-09-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Bujać to my ale nie nas Jeszcze kilka takich artykułów i zmieniam prasę....

Gość x men

23 Paź 2012, 21:18

może i coś tam poznałeś (choć sądzę, że niewiele) , ale porównywać jest głupotą

Barbossa

23 Paź 2012, 20:55

bajbaga polecam wyjazd do skandynawi np Norwegii celem poznania tamtejszych ludzi i stylu życia. Jak łatwo jest powielać stereotypy i pisać że oczy przysłania ekonomia. Tak często pojawiają się opisy że skandynawowie zakładają przeróżne ekologiczne instalacje i przez to są cool ...

Gość ekonomia z księżyca

23 Paź 2012, 20:40

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".