Budujemy Dom

Czy w systemach solarnych możemy zastąpić glikol zwykłą wodą?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiedź eksperta: W tradycyjnych instalacjach solarnych stosowana mieszanka wody i glikolu ulega z biegiem czasu degradacji i co kilka lat należy ją wymienić. Na naszym rynku istnieją już rozwiązania, w których czynnikiem przenoszącym ciepło jest… zwykła woda, której nie trzeba wymieniać.

Zestawy solarne DRAIN BACK wykorzystują unikatową koncepcję budowy zbiornika buforowego. Woda z bufora solarnego transportowana jest bezpośrednio do płaskich kolektorów słonecznych, z pominięciem wymiennika ciepła, następnie jest podgrzewana w kolektorach i wraca znów do zbiornika.

 

Ciepło nie jest gromadzone w obiegu c.w.u., a w oddzielnym zbiorniku buforowym wody. Dzięki zastosowaniu systemu bezciśnieniowego, zbędne stają się konieczne dotychczas elementy, takie jak np. . W układzie tym kolektory są napełniane tylko wtedy, gdy dostępna jest odpowiednia ilość ciepła słonecznego i gdy zbiornik buforowy jest w stanie przyjąć ciepło solarne.

 

W takiej sytuacji obie pompy, wchodzące w skład solarnego modułu regulacyjno-pompowego, są włączane na krótki czas i napełniają kolektory wodą z bufora. Po zakończeniu procesu napełniania, jedna pompa jest wyłączana, a obieg wody podtrzymuje druga z nich. Jeżeli słońce nie świeci wystarczająco mocno lub jeżeli bufor solarny nie może przyjąć już więcej ciepła, pompa tłocząca wyłącza się, cała instalacja słoneczna jest grawitacyjnie opróżniana, a woda z niej trafia do bufora. Nie jest konieczne stosowanie środków zapobiegających zamarzaniu, ponieważ po wyłączeniu instalacji solarnej kolektory są puste.

Jeśli brakuje słońca, kolektory pozostają puste Pompy napełniają je dopiero po osiągnięciu określonej temperatury
Jeśli brakuje słońca, kolektory pozostają puste Pompy napełniają je dopiero po osiągnięciu określonej temperatury

Jerzy Grabek
konsultant techniczno-handlowy ROTEX

aktualizacja: 2012-09-11

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Wspaniałe rozwiązanie. Na pewno jest większa efektywność

Gość waldo

26 Gru 2015, 13:37

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".