Budujemy Dom

Ruukki wprowadza na rynek panele solarne produkujące energię elektryczną

Artykuł na: 4-5 minut
Ruukki wprowadza na rynek panele solarne produkujące energię elektryczną

Ruukki uruchamia sprzedaż paneli solarnych produkujących energię. Jest to część systemu obudowy z płyt warstwowych Ruukki Energy, który montowany na ścianach przekształca światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Panele, a także inne rozwiązania energooszczędne firmy Ruukki, prezentowane były podczas konferencji Ruukki Day, która odbyła się 12 czerwca 2013 roku w Warszawie.

Warto podkreślić, że dzięki swojej szczelności, zastosowanie energooszczędnych płyt warstwowych Ruukki Energy przyniosło konsumentom znaczne oszczędności w wydatkach na energię. Ruukki poczyniło kolejny krok w rozwoju produktów, wprowadzając panele przekształcające światło słoneczne w energię elektryczną. Wysoka jakość i szczelność systemu obudowy Ruukki wraz z panelami solarnymi produkującymi elektryczność przynosi łączne oszczędności rzędu 20% w wydatkach ponoszonych na energię - wyjaśnia dyrektor biznesu Building Components Ruukki Polska - Waldemar Szostak. 

 

Panele solarne Ruukki mają strukturę modułową dopasowaną do ściany, na której są montowane. Ich powierzchnia pokryta jest warstwą światłoczułej folii fotowoltaicznej, która przekształca promienie słoneczne w energię elektryczną. Moduły mogą mieć blisko 6 metrów długości i pół metra wysokości.

 

System obudowy z płyt warstwowych Ruukki Energy przynosi znaczące oszczędności w konsumpcji energii w porównaniu do tradycyjnych płyt warstwowych. Ruukki jest jedynym producentem, którego panele Energy montowane są wraz z gwarancją zachowania odpowiedniej szczelności powietrznej budynku.

 

Panele Ruukki Energy to prefabrykowane płyty warstwowe zbudowane z wewnętrznego rdzenia izolacyjnego umieszczonego w dwóch okładzinach stalowych. Stosowane są w energooszczędnym budownictwie, w szczególności w budynkach przemysłowych, magazynach oraz biurowcach i lokalach użytkowych. Ich cechą specjalną jest podwyższona szczelność powietrzna połączenia płyt oraz pozostałych detali konstrukcyjnych, które razem z odpowiednią instalacją czynią strukturę ściany szczelną. Użycie płyt warstwowych Energy umożliwia również zwiększenie liczby punktów w systemach certyfikacji LEED i BREEAM, przyczyniając się do poprawy klasy energetycznej budynku.

 

Wiosną 2013 roku firma Ruukki wprowadziła do sprzedaży specjalnie zaprojektowany dach dla domów jednorodzinnych wykorzystujący energię słoneczną. Ruukki jest pierwszym na świecie producentem, który zaprezentował taki produkt gwarantujący zarówno wytwarzanie energii do podgrzania wody jak i ogrzewania powierzchni mieszkalnej.

 

W trakcie konferencji Ruukki Day, oprócz paneli solarnych i płyt Ruukki Energy, prezentowała była również stal COR-TEN przeznaczona do wykonywania elewacji budynków. To walcowana na zimno stal, która dzięki unikalnemu składowi chemicznemu ma znacznie lepszą odporność na korozję atmosferyczną niż podobne blachy ze zwykłej stali węglowej. Właściwości antykorozyjne sprawiają, że ten gatunek stali w wielu zastosowaniach sprawdza się lepiej niż inne konstrukcje stalowe.

 

Stosowanie materiału COR-TEN eliminuje także potrzebę nakładania dodatkowych powłok ochronnych w trakcie procesu produkcji i w okresie użytkowania, co pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji produktu i redukcję stopnia zanieczyszczenia środowiska. O konkretnych realizacjach wykorzystujących stal COR-TEN opowiadali Szczepan Wroński, przedstawiciel pracowni WXCA, która przygotowała projekt Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry oraz Wojciech Targowski z pracowni FORT, odpowiadającej za opracowanie koncepcji Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

 

12 czerwca 2013 roku w Warszawie odbyło się także spotkanie z prezesem firmy Ruukki - Sakari Tamminen. W jego trakcie przedstawiciele architektów, Politechniki Warszawskiej, mediów branżowych oraz reprezentanci firmy Ruukki dyskutowali o regulacjach prawnych dotyczących efektywności energetycznej, czynnikach wpływających na jej zwiększenie oraz rozwiązaniach energooszczędnych w budownictwie.

Firma powiązana: Ruukki Polska
aktualizacja: 2013-06-14

Dodaj komentarz

Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".