Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Solary dają oszczędność minimum 1000 zł rocznie!

Odkąd mamy instalację solarną, ani razu nie włączyła się grzałka elektryczna w zasobniku c.w.u. To dla nas dobry znak, ponieważ już na pewno zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł miesięcznie. Właśnie o takie oszczędności nam chodziło. - mówi Maciej, członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kolektory od kwietnia 2013 r.

Instalacja z biwalentnym zbiornikiem 200 l
Instalacja z biwalentnym
zbiornikiem 200 l

Parametry instalacji: kolektory rurowe próżniowe; powierzchnia 4 m2; kąt nachylenia 45 stopni; wystawa południowo-zachodnia. Długość instalacji 2 x 10 m. Biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 200 l.

Cel: przygotowanie c.w.u.

Liczba użytkowników: na stałe 2 osoby oraz dojeżdżające dzieci i wnuki.

Decyzja: w okolicy nie ma gazu z sieci i cały nasz dom funkcjonuje na elektryczności. Dom ogrzewaliśmy dotąd kominkiem z DGP i grzejnikami konwektorowymi, natomiast wodę elektrycznością. Rocznie za prąd płaciliśmy 6000 zł. Kiedy nasz poprzedni zbiornik na ciepłą wodę zaczął przeciekać, postanowiliśmy przy okazji jego wymiany założyć instalację solarną.

Za 5390 zł (po dopłacie) mamy nowy biwalentny zasobnik c.w.u. i instalację solarną. Typ kolektorów i ich wielkość dobrała firma monterska. Zgodziliśmy się na próżniowe po zapewnieniu, że rurki są odporne na grad i inne niesprzyjające czynniki zewnętrzne.

Instalacja solarna - rady i przestrogi:

 • Przez te kilka miesięcy, odkąd mamy instalację solarną, ani razu nie włączyła się grzałka elektryczna w zasobniku c.w.u. To dla nas dobry znak, ponieważ już na pewno zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł miesięcznie. Właśnie o takie oszczędności nam chodziło.

  Jeśli w skali roku zmniejszymy wydatki na prąd o 1000 zł, może 2000 zł, jest to dla nas oczekiwana i wymierna korzyść. Kolektory mogą więc się nam zwrócić po 5 latach. Ciepłej wody wystarcza nam na cały dzień i aż do porannego mycia w kolejnym dniu.

 • Dach ma mały spadek 30 stopni, więc żeby kolektory dobrze "łapały" słońce wiosną i jesienią, poprosiliśmy o zamontowanie ich na metalowym stelażu o nachyleniu 45 stopni. Kosztowało to dodatkowe 200 zł. Musieliśmy jednak sami o to poprosić, bo monterzy tego nie zaoferowali.

  W okolicy zdarzają się wyłączenia prądu, więc zabezpieczyliśmy instalację przed przegrzaniem się niewielkim zasilaczem awaryjnym UPS. Nie mamy kłopotu z zagospodarowaniem nadmiaru ciepłej wody, bo często odwiedzają nas dzieci i wnuki.

  Panele z 26 rur zamontowano na stelażu o nachyleniu 45°
 • Zbudowanie systemu solarnego w naszym parterowym domu o konstrukcji szkieletu drewnianego było bardzo proste i trwało jeden dzień. Rury z kotłowni, znajdującej się przy garażu, biegną na nieużytkowym poddaszu, po stropie i pod dachem.

 • Żeby uzyskać dotację z NFOŚiGW, najpierw musieliśmy zaciągnąć we wskazanym banku kredyt. Oboje z żoną jesteśmy emerytami i przez bankową procedurę przeszliśmy w jeden dzień. Reszta formalności bankowych trwała miesiąc. Po otrzymaniu dopłaty od razu spłaciliśmy nią część kapitału, bo tak się najbardziej opłaca.

Instalacja solarna - koszty:

 • kolektory razem z montażem 9800 zł (bez dotacji NFOŚiGW).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-08-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Solary przy dwóch osobach są całkowicie nieopłacalne.Koszt instalacji to 10-15 tyś zł a to oznacza zwrot ponad 10 lat. Ludzie zacznijcie myśleć ekonomicznie, jedyny plus to wygoda, ale to nie ma nic wspólnego z ekonomią.

Gość kaziu

12 Cze 2014, 06:32

Do ogrzewania wody system solarny to świetne rozwiązanie. Przy dobrej pogodzie (słonecznej) można naprawdę sporo zaoszczędzić ;)

jacekfarek

04 Kwi 2014, 09:48

Cytat Ojjj miałby ciepło... miałby. Szczególnie latem Wystarczy włączyć klimę i będzie chłodno

vip42

02 Kwi 2014, 07:56

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze