Budujemy Dom

Solary dają oszczędność minimum 1000 zł rocznie!

Artykuł na: 4-5 minut

Odkąd mamy instalację solarną, ani razu nie włączyła się grzałka elektryczna w zasobniku c.w.u. To dla nas dobry znak, ponieważ już na pewno zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł miesięcznie. Właśnie o takie oszczędności nam chodziło. - mówi Maciej, członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kolektory od kwietnia 2013 r.

Instalacja z biwalentnym zbiornikiem 200 l
Instalacja z biwalentnym
zbiornikiem 200 l

Parametry instalacji: kolektory rurowe próżniowe; powierzchnia 4 m2; kąt nachylenia 45 stopni; wystawa południowo-zachodnia. Długość instalacji 2 x 10 m. Biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 200 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: na stałe 2 osoby oraz dojeżdżające dzieci i wnuki.

Decyzja: w okolicy nie ma gazu z sieci i cały nasz dom funkcjonuje na elektryczności. Dom ogrzewaliśmy dotąd kominkiem z DGP i grzejnikami konwektorowymi, natomiast wodę elektrycznością. Rocznie za prąd płaciliśmy 6000 zł. Kiedy nasz poprzedni zbiornik na ciepłą wodę zaczął przeciekać, postanowiliśmy przy okazji jego wymiany założyć instalację solarną.

 

Za 5390 zł (po dopłacie) mamy nowy biwalentny zasobnik c.w.u. i instalację solarną. Typ kolektorów i ich wielkość dobrała firma monterska. Zgodziliśmy się na próżniowe po zapewnieniu, że rurki są odporne na grad i inne niesprzyjające czynniki zewnętrzne.

Instalacja solarna - rady i przestrogi:

 • Przez te kilka miesięcy, odkąd mamy instalację solarną, ani razu nie włączyła się grzałka elektryczna w zasobniku c.w.u. To dla nas dobry znak, ponieważ już na pewno zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł miesięcznie. Właśnie o takie oszczędności nam chodziło.

   

  Jeśli w skali roku zmniejszymy wydatki na prąd o 1000 zł, może 2000 zł, jest to dla nas oczekiwana i wymierna korzyść. Kolektory mogą więc się nam zwrócić po 5 latach. Ciepłej wody wystarcza nam na cały dzień i aż do porannego mycia w kolejnym dniu.

   

 • Dach ma mały spadek 30 stopni, więc żeby kolektory dobrze "łapały" słońce wiosną i jesienią, poprosiliśmy o zamontowanie ich na metalowym stelażu o nachyleniu 45 stopni. Kosztowało to dodatkowe 200 zł. Musieliśmy jednak sami o to poprosić, bo monterzy tego nie zaoferowali.

   

  W okolicy zdarzają się wyłączenia prądu, więc zabezpieczyliśmy instalację przed przegrzaniem się niewielkim zasilaczem awaryjnym UPS. Nie mamy kłopotu z zagospodarowaniem nadmiaru ciepłej wody, bo często odwiedzają nas dzieci i wnuki.

   

  Panele z 26 rur zamontowano na stelażu o nachyleniu 45°
 • Zbudowanie systemu solarnego w naszym parterowym domu o konstrukcji szkieletu drewnianego było bardzo proste i trwało jeden dzień. Rury z kotłowni, znajdującej się przy garażu, biegną na nieużytkowym poddaszu, po stropie i pod dachem.

   

 • Żeby uzyskać dotację z NFOŚiGW, najpierw musieliśmy zaciągnąć we wskazanym banku kredyt. Oboje z żoną jesteśmy emerytami i przez bankową procedurę przeszliśmy w jeden dzień. Reszta formalności bankowych trwała miesiąc. Po otrzymaniu dopłaty od razu spłaciliśmy nią część kapitału, bo tak się najbardziej opłaca.

Instalacja solarna - koszty:

 • kolektory razem z montażem 9800 zł (bez dotacji NFOŚiGW).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-08-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Coś kręcicie w tym artykule roczne za prąd 6000zl ,a zaraz uciecha że miesięcznie 150zl mniej za podgrzewanie wody to za co te 350 zł reszty miesięcznie????

Gość Solar

10 Paź 2018, 21:16

Solary przy dwóch osobach są całkowicie nieopłacalne.Koszt instalacji to 10-15 tyś zł a to oznacza zwrot ponad 10 lat. Ludzie zacznijcie myśleć ekonomicznie, jedyny plus to wygoda, ale to nie ma nic wspólnego z ekonomią.

Gość kaziu

12 Cze 2014, 06:32

Do ogrzewania wody system solarny to świetne rozwiązanie. Przy dobrej pogodzie (słonecznej) można naprawdę sporo zaoszczędzić ;)

jacekfarek

04 Kwi 2014, 09:48

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".