Budujemy Dom

O czym należy pamiętać planując montaż instalacji solarnej?

Artykuł na: 4-5 minut

Kolektory słoneczne nie stały się może powszechnym elementem polskiego pejzażu, ale na pewno ich widok na dachu nikogo już nie dziwi. Wprawdzie obserwowany w kilku ostatnich latach boom na pozyskiwanie darmowej energii ze słońca mamy już raczej za sobą, ale wciąż myśli o tym zarówno wielu inwestorów budujących domy, jak i przymierzających się do ich modernizacji. O czym zatem należy pamiętać, planując montaż instalacji solarnej?

Do niedawna odstręczającym dla wielu osób parametrem inwestycji w zasilanie słoneczne był stosunkowo długi, nawet kilkunastoletni okres zwrotu nakładów. Wynikało to przede wszystkim z wysokiej ceny kolektorów i pozostałych elementów instalacji solarnej.

 

Dziś prostą, ale porządną instalację wspomagającą przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) w domu rodziny 2+2 można założyć już za kwotę ok. 9000 zł (brutto, czyli nie uwzględniając wciąż jeszcze dostępnej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ani innych ewentualnych źródeł dofinansowania). A taki wydatek wobec kosztów energii oraz innych urządzeń grzewczych – nie wydaje się bardzo duży. W przypadku inwestycji w dom, kilkuletni okres zwrotu nakładów nie jest naprawdę niczym niezwykłym, w końcu choćby kredyt hipoteczny spłacamy zwykle o wiele dłużej.

Na co się zdecydować?

Rozważać więc należy nie to, "czy warto", ale "czy warto w mojej sytuacji", tzn. czy inwestycję uzasadniają warunki w danej lokalizacji, w szczególności w zestawieniu z innymi, dostępnymi dla inwestora sposobami pozyskiwania taniej energii. "Boom kolektorowy" mocno stracił na intensywności m.in. z powodu upowszechnienia się innych rozwiązań z grupy "Eko", takich jak np. szybko taniejące powietrzne pompy ciepła do produkcji c.w.u. czy – ostatnio – ogniwa fotowoltaiczne, więc bez wątpienia rzecz jest warta analizy.

Instalacja solarna - warunki lokalizacyjne

Kolektory słoneczne na południowej (najbardziej nasłonecznionej) połaci dachu osiągają największą wydajność. Warto o tym pamiętać, decydując się na ich montaż (fot. Velux)

Podstawowa sprawa to właśnie warunki lokalizacyjne. Jeśli ze względu na konstrukcję, orientację geograficzną czy też otoczenie budynku albo nawet względy estetyczne nie ma możliwości prawidłowego montażu kolektorów (czyli zagwarantowania ekspozycji na południe lub południowy zachód, nieprzesłonięcia innymi budynkami, drzewami czy lukarnami), to na pewno warto rozważyć rozwiązania alternatywne, np. montaż powietrznej pompy ciepła.

 

Dość często spotykane w naszym kraju przypadki zainstalowania kolektorów np. na północno-wschodniej połaci dachowej świadczą albo o rażącej niefrasobliwości inwestorów, albo – co bardziej prawdopodobne – o niekompetencji i nieuczciwości wykonawców, którzy namówili kogoś na wydatki bez względu na realia.

 

Niestety, spowodowało to rozczarowanie wielu osób i szerzenie się negatywnych opinii o opłacalności inwestycji tego rodzaju, co wydaje się drugą, istotną przyczyną spadku zainteresowania instalacjami solarnymi.

Instalacja solarna - inne uwarunkowania

Jeśli zaś chodzi o uwarunkowania inne niż lokalizacyjne, to czynników jest zbyt dużo, by nawet próbować je wymienić.

 

Prosty przykład: gdy ktoś z racji swej pracy czy też układów rodzinnych ma dostęp do taniego drewna opałowego, to z jego punktu widzenia inwestowanie w energooszczędny dom mądrzej będzie zacząć od wymiany starego kotła stałopalnego na nowoczesny, zgazowujący drewno i osiągający sprawność energetyczną porównywalną z kotłami gazowymi. Z kolei ktoś dysponujący odpowiednimi środkami i niezagospodarowaną działką pomyśli raczej o gruntowej pompie ciepła itd.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2014-05-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".