Budujemy Dom

Wybór kolektorów słonecznych - czym się kierować?

Artykuł na: 4-5 minut

Czym się kierować podczas wybierania kolektorów słonecznych, aby ich instalacja była opłacalna i nie przysporzyła nam kłopotów podczas eksploatacji? 

Instalacja solarna - do podgrzewania wody czy do ogrzewania budynku?

Instalacje solarne można podzielić na dwie kategorie: do wspomagania wytwarzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz do wspomagania wytwarzania c.w.u. i ogrzewania domu. W Polsce zdecydowanie popularniejsze są te pierwsze, co wynika z faktu, że lepiej sprawdzają się w naszym klimacie i są oczywiście dużo tańsze.

Wybór typu kolektora zależy od wielu czynników i dla każdego domu musi być dokonany indywidualnie. Kolektory rurowe najczęściej zapewniają większe całoroczne oszczędności na kosztach przygotowania c.w.u., ale okres zwrotu inwestycji jest dłuższy niż w przypadku kolektorów płaskich (fot. Immergas)

Z instalacjami wspomagającymi również system grzewczy jest podwójny kłopot.

Aby pozyskana ze słońca energia cieplna mogła w okresie zimy (mrozów) stanowić istotny element w bilansie energetycznym budynku, trzeba zainstalować kolektory o co najmniej kilkakrotnie większej mocy, niż wymagana do sprawnego podgrzewania c.w.u. Oznacza to o wiele większe wydatki, a zatem negatywnie rzutuje na okres zwrotu i opłacalność inwestycji.

Duża moc kolektorów stwarza także istotny problem techniczny: co zrobić z nadmiarem ciepła latem, kiedy słońce operuje najintensywniej, a dom trzeba raczej chłodzić, niż ogrzewać. Jeśli ktoś ma w ogrodzie basen, to problem można uznać za rozwiązany, ale ilu z nas ma taki basen?

W rezultacie decyzja o wyborze instalacji wspomagającej ogrzewanie wydaje się dość ryzykowna, szczególnie w porównaniu z innymi rozwiązaniami o porównywalnych kosztach. W każdym przypadku powinna być zaś starannie przemyślana i przeliczona. Tu nie może być mowy o amatorszczyźnie!

Wybór kolektorów słonecznych - jakiej firmy?

Większość inwestorów planujących montaż instalacji solarnej skupia się na wyborze kolektorów słonecznych. Płaskie czy rurowe? Firmy X czy może Y? Tymczasem  skoncentrowanie się na tym do niczego dobrego nie prowadzi. Różnice w sprawności energetycznej kolektorów tego samego rodzaju – oferowanych przez markowych producentów, w tym także przez uznane polskie firmy - są kilkuprocentowe (nie dotyczy to oczywiście pozaklasowych wyrobów bez żadnych certyfikatów, które też usiłuje się wciskać chętnym). Dużo większe znaczenie dla sprawności całej instalacji ma więc właściwy projekt i montaż.

To samo dotyczy różnic między kolektorami "lepszymi" i "gorszymi", pochodzącymi od jednego wytwórcy - zresztą rozbieżności te zawsze znajdują swe odbicie w cenie (niekiedy przesadne), co sprawia, że per saldo inwestycja w te o nieco mniejszej sprawności może się zamortyzować szybciej.

Wybór między kolektorami płaskimi a rurowymi

Z kolei wybór między kolektorami płaskimi a rurowymi uwarunkowany jest przede wszystkim tym, jaki jest cel inwestycji:

  • jeżeli chodzi o długofalowe oszczędności na kosztach przygotowania c.w.u., a bez znaczenia jest to, że osiągane będą one głównie w porze letniej, to należy wybrać tańsze kolektory płaskie; będą również najwłaściwsze w przypadku domków letniskowych, pensjonatów przyjmujących gości głównie latem i dogrzewania basenu;

  • całoroczne oszczędności na kosztach przygotowania c.w.u. zapewni raczej wybór kolektorów rurowych, ale okres zwrotu inwestycji może być dłuższy;

  • w instalacjach do wspomagania ogrzewania można zastosować oba typy kolektorów, przy czym próżniowe będą efektywniejsze, ale różnice w sprawności często udaje się skompensować, montując po prostu nieco więcej kolektorów płaskich, co wobec różnicy w cenie może w przypadku dużych instalacji okazać się opłacalne.
Kolektor płaski i próżniowy (fot. Watt)

Ciśnieniowa instalacja kolektorowa czy typu drain back?

Z technicznego punktu widzenia dużo ważniejszym dylematem jest obecnie to, czy wybrać klasyczną, ciśnieniową instalację kolektorową, wykorzystującą jako czynnik grzewczy mieszankę glikolu z wodą, czy też nowocześniejsze, ale i nieco droższe rozwiązanie – instalację typu drain back, w której krąży zwykła woda, pompowana do kolektorów tylko wtedy, gdy świeci słońce i jest zapotrzebowanie na ciepło (eliminuje to najczęstsze problemy eksploatacyjne, takie jak przegrzewanie czy wycieki glikolu).

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2018-07-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Solary są jedynie korzyścią w hotelach czy domach z dużą ilością zamieszkiwanych osób a dla domów jednorodzinnych z tradycyjną rodziną 2+2 w żaden sposób nie są zasadne ekonomicznie.

Gość arturo72

16 Sie 2014, 19:53

Rzadko, a właściwie ogóle się nie zdarza, że piszący o kolektorach cokolwiek wiedzą o systemie drain back czy aqua step. To się bardzo chwali autorowi. Jednak z mojego doświadczenia ten układ jest trochę tańszy ze względu na to, że nie wymaga układów zabezpieczeń niż układ ...

Gość Witold

16 Sie 2014, 19:01

Cena to jest chyba to czym kieruje się większość kupując jakiś produkt. Zazwyczaj chcemy żeby wszystko działało ale zrobione po jak najniższej cenie. Ja uważam że lepiej kupić sprawdzony, droższy produkt ale mieć pewność że wszystko będzie działało przez parę ładnych lat.

Gość przemko

30 Lip 2014, 19:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".