Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Aktualności

Rurowo-próżniowy kolektor słoneczny CALDORIS CPC

Rurowo-próżniowy kolektor słoneczny CALDORIS CPC

Firma CALDORIS Polska z Bielska-Białej zaprojektowała i wprowadziła do sprzedaży innowacyjny rurowo-próżniowy kolektor słoneczny. Dzięki wykorzystaniu zwierciadeł skupiających z anodyzowanego aluminium, system osiąga większą do 30% produkcję energii, niż podobne urządzenia tego typu.

Nowy kolektor charakteryzuje się zwiększoną odpornością na korozję, kurz i inne czynniki zewnętrzne, co zapewnia jego dłuższą żywotność na obszarach o niekorzystnej pogodzie. Jest to jedyna tego typu konstrukcja, chroniona patentem w skali europejskiej.

W odróżnieniu od tradycyjnych kolektorów rurowo-próżniowych, kolektor CALDORIS CPC został wyposażony w dodatkowe, specjalnie profilowane lustra aluminiowe pokryte unikalną powłoką MIRO-SUN. Dzięki niej promienie słoneczne, padające na przestrzeń między rurami kolektora, odbijają się od zwierciadła CPC i wracają na powierzchnię absorbera, znacząco zwiększając wydajność urządzenia. Poprzez zamontowanie pod rurami luster parabolicznych, udało się zwiększyć powierzchnię apertury o 197%, przy zachowaniu kompaktowego rozmiaru urządzenia – pojedynczy moduł ma wysokość 1917 mm oraz głębokość 180 mm.

W zależności od liczby rur wchodzących w skład zestawu, konstrukcja może mieć szerokość 1350 mm (12 rur) lub 1790 mm (16 rur).

Model CPC można korzystnie nabyć w ramach programu NFOŚiGW dopłat 45% do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych, a już niebawem także za pośrednictwem programu "Prosument", który w latach 2014–2020, będzie wspierał zakup mikroinstalacji produkujących energię elektryczną i cieplną.

W okresie pilotażowym, dotacja do instalacji produkujących ciepło wyniesie 20% kosztu kwalifikowanego. Pozostała część inwestycji zostanie pokryta w ramach preferencyjnego kredytu oprocentowanego na 1%, udzielanego na okres do 15 lat.

Firma powiązana: Caldoris Polska
aktualizacja: 2014-05-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A zwierciadełka po każdym deszczu będą coraz brudniejsze i efektywność całego pomysłu jest problematyczna. Jak to czyścić cały rok?

Gość Inro

12 Cze 2014, 20:30

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze