Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Koszty materiałowe instalacji solarnej

Artykuł na: 2-3 minuty
Koszty materiałowe instalacji solarnej

Jak kształtują się koszty materiałowe dla instalacji solarnej dla 2-4 osób?

Tagi: solary

Koszty materiałowe instalacji solarnej dla 2–4 osób (2 kolektory płaskie o pow. 4–5 m2, grupa pompowa, automatyka i wyposażenie montażowe) kształtują się dziś na poziomie 9000 zł za zestaw.

 

Porównywalny pod względem wydajności zestaw z kolektorami próżniowymi będzie droższy o 2000–3000 zł. Ceny dwuwężownicowych solarnych zasobników c.w.u. zaczynają się na poziomie 2000 zł, wyroby renomowanych firm mogące służyć do przyłączenia kilku źródeł ciepła mogą kosztować nawet 5000–6000 zł. W przypadku firm krajowych kompletny zestaw montażowy instalacji solarnej można kupić za ok. 8000 zł. Koszt robocizny to zwykle ok. 1500 zł.

 

Generalnie w przypadku całościowego wykonywania instalacji grzewczej, np. w nowo budowanym domu, bardzo opłaca się korzystać ze sprzedaży pakietowej.

 

Kompletny pakiet składający się z: gazowego kotła kondensacyjnego, 2 kolektorów płaskich, zasobnika solarnego 300 l, automatyki do solarów i regulacji pogodowej do kotła oraz podstawowego wyposażenia będzie kosztował wraz z montażem 17 000–18 000 zł, jeśli tylko kupimy go za pośrednictwem firmy instalacyjnej, która w przypadku typowego domu jednorodzinnego (pow. do 150 m2) zastosuje stawkę VAT w wysokości 8% (usługi remontowo-budowlane).

Adam Jamiołkowski
fot. Fakro

aktualizacja: 2014-05-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dlatego ludziki robią takie cuda:https://www.youtube.com/watch?v=97FTihM4-dYhttp://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463.htmlitd...

Qubacen

23 Gru 2015, 09:28

Cytat Kompletnie nieopłacalna inwestycja. Ponad 40-sto letni okres zwrotu. Ta instalacja nigdy tyle nie pójdzie. A zaznaczam, że dopiero po tym okresie zacznie na siebie zarabiać. Pod warunkiem, że się wcześniej nie rozsypie.

retrofood

22 Gru 2015, 19:22

Kompletnie nieopłacalna inwestycja. Ponad 40-sto letni okres zwrotu. Ta instalacja nigdy tyle nie pójdzie. A zaznaczam, że dopiero po tym okresie zacznie na siebie zarabiać. (zysk 1500 kWh/rok, koszt 1kWh - ok 25 gr).

Gość Szklana

22 Gru 2015, 19:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Dobór elementów instalacji solarnej

Kolektory są ważną częścią instalacji solarnej, ale w żadnym wypadku nie wolno zapominać o pozostałych jej elementach, co niestety zdarza się bardzo często. A prawda jest taka, że choć schowane w kotłowni, to są one co najmniej tak samo istotne, jak to, co widać na dachu.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze