Budujemy Dom

Koszty materiałowe instalacji solarnej

Artykuł na: 2-3 minuty
Koszty materiałowe instalacji solarnej

Jak kształtują się koszty materiałowe dla instalacji solarnej dla 2-4 osób?

Tagi: solary

Koszty materiałowe instalacji solarnej dla 2–4 osób (2 kolektory płaskie o pow. 4–5 m2, grupa pompowa, automatyka i wyposażenie montażowe) kształtują się dziś na poziomie 9000 zł za zestaw.

 

Porównywalny pod względem wydajności zestaw z kolektorami próżniowymi będzie droższy o 2000–3000 zł. Ceny dwuwężownicowych solarnych zasobników c.w.u. zaczynają się na poziomie 2000 zł, wyroby renomowanych firm mogące służyć do przyłączenia kilku źródeł ciepła mogą kosztować nawet 5000–6000 zł. W przypadku firm krajowych kompletny zestaw montażowy instalacji solarnej można kupić za ok. 8000 zł. Koszt robocizny to zwykle ok. 1500 zł.

 

Generalnie w przypadku całościowego wykonywania instalacji grzewczej, np. w nowo budowanym domu, bardzo opłaca się korzystać ze sprzedaży pakietowej.

 

Kompletny pakiet składający się z: gazowego kotła kondensacyjnego, 2 kolektorów płaskich, zasobnika solarnego 300 l, automatyki do solarów i regulacji pogodowej do kotła oraz podstawowego wyposażenia będzie kosztował wraz z montażem 17 000–18 000 zł, jeśli tylko kupimy go za pośrednictwem firmy instalacyjnej, która w przypadku typowego domu jednorodzinnego (pow. do 150 m2) zastosuje stawkę VAT w wysokości 8% (usługi remontowo-budowlane).

Adam Jamiołkowski
fot. Fakro

aktualizacja: 2014-05-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dlatego ludziki robią takie cuda:https://www.youtube.com/watch?v=97FTihM4-dYhttp://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463.htmlitd...

Qubacen

23 Gru 2015, 09:28

Cytat Kompletnie nieopłacalna inwestycja. Ponad 40-sto letni okres zwrotu. Ta instalacja nigdy tyle nie pójdzie. A zaznaczam, że dopiero po tym okresie zacznie na siebie zarabiać. Pod warunkiem, że się wcześniej nie rozsypie.

retrofood

22 Gru 2015, 19:22

Kompletnie nieopłacalna inwestycja. Ponad 40-sto letni okres zwrotu. Ta instalacja nigdy tyle nie pójdzie. A zaznaczam, że dopiero po tym okresie zacznie na siebie zarabiać. (zysk 1500 kWh/rok, koszt 1kWh - ok 25 gr).

Gość Szklana

22 Gru 2015, 19:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".