Budujemy Dom

Zrezygnowaliśmy z dopłaty na kolektory słoneczne

Artykuł na: 4-5 minut

Monterzy kolektorów słonecznych okazali się nierzetelni. Nie uszczelnili miejsca styku rur z połacią dachową i przez otulinę, nawet podczas małego deszczu, dostawała się do domu woda. Usterka została poprawiona po zgłoszonej reklamacji. Jednak pojawiła się kolejna - mówią Agnieszka i Rafał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy użytkują kolektory od września 2010 r.

Instalacja solarna: 3 kolektory płaskie; powierzchnia 3 x 1,818 m2; nachylenie 44°; wystawa południowo-zachodnia; ciecz – roztwór glikolu propylenowego; długość instalacji 2 x 14 m; biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 300 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: 4.

 

Decyzja: planując ogrzewanie domu gazem płynnym, wybraliśmy sprzężenie instalacji grzewczej z solarną, żeby tanio ogrzewać wodę. Zamontowanie obu instalacji oddaliśmy w ręce firmy dostarczającej gaz. Zaoferowała kompleksową usługę – wykonawstwo z projektem instalacji z kolektorami płaskimi (które są tańsze od rurowych i podobno bardziej wytrzymałe np. na grad) i wszystkimi urządzeniami. Słyszeliśmy, że większe gradobicie może spowodować uszkodzenia rur próżniowych, które są drogie. Wykonawca zaproponował kolektory dobrej jakości, zapewniające wysoką sprawność i wydajność energetyczną, co potwierdzał 10-letnią gwarancją.

 

Solary płaskie mają mniejszą sprawność od rurowych, dlatego zamontowaliśmy 3 zamiast 2. Jeden przeznaczyliśmy na 100 l wody w buforze. Zrezygnowaliśmy z ubiegania się o dopłatę do kredytu ze środków NFOŚiGW na rzecz uzyskania rabatu u tej firmy. Kosztowo wychodziło na to samo. Połączenie instalacji c.o., zasilanej gazem płynnym, z kolektorami słonecznymi pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzania c.w.u. o 50–60%, a rocznych kosztów ogrzewania domu o 20%.

Płaskie absorbery zamontowano w miejscu, w którym najdłużej operuje słońce Kolektory płaskie podgrzewają wodę w zasobniku c.w.u. od kwietnia do końca października

Kolektory słoneczne - rady i przestrogi:

 • Montaż kolektorów z podłączeniem do instalacji c.o. trwał kilka godzin. Fachowcy uwinęli się z pracą, ponieważ na etapie stanu surowego zamkniętego poprosiliśmy o montaż rur miedzianych od kotłowni po sam dach i wyprowadzenie ich na zewnątrz dachu przez wywietrznik połaciowy (dachówkę z otworem, która wentyluje połać dachu). Warto było umieścić absorbery dalej od kotłowni, ale w miejscu najdłużej nasłonecznionym. Sąsiedzi tego nie zrobili i woda w porównywalnej instalacji osiąga u nich maksymalną temperaturę 60°C. W zimie słońce potrafi ogrzać wodę w naszym zasobniku do 60°C, w lecie do 80°C.

   

  W zasadzie to architekt domu powinien zaznaczyć miejsce na południowej części dachu, nienarażone na zacienienie przez komin lub inny element domu. Układając dachówkę, można wtedy zamontować listwę do mocowania kolektorów i wyprowadzić rury. W przypadku wykonywania prac po zamieszkaniu i bez takiego przygotowania, inwestorzy do poprowadzenia rur często wykorzystują przewody wentylacyjne w kominie. Jednakże chodzi o to, żeby rury nie były narażone na wychłodzenie i uszkodzenia otuliny. Przy zakładaniu ważny jest elastyczny sposób połączenia w miejscu styku kolektora z połacią dachu – nie mogą powstawać naprężenia rur podczas pracy dachu, co grozi rozszczelnieniem i wyciekiem glikolu.

   

  Monterzy, których przysłał dostawca gazu, okazali się nierzetelni. Nie uszczelnili miejsca styku rur z połacią dachową i przez otulinę, nawet podczas małego deszczu, dostawała się do domu woda. Usterka została poprawiona po zgłoszonej reklamacji. Jednak pojawiła się kolejna. Po 3 latach użytkowania, zepsuł się sterownik zespołu pompowego. Już nie mieliśmy zaufania do poprzedników i wezwaliśmy fachowca od solarów z okolicy. Trafiliśmy na uczciwego, który zdiagnozował usterkę i wymienił tylko sterownik za 520 zł i dał na niego gwarancję na 2 lata. Inni fachowcy, w takiej sytuacji, wymieniają cały zespół pompowy za 3000 zł.

   

 • Reasumując – kolektory to świetna sprawa, kiedy korzysta się z drogiego gazu płynnego, oleju albo instalacji c.o. na prąd.
Elementy instalacji: zespół pompowy, cyfrowy różnicowy regulator temperatury, z tyłu solarne naczynia przeponowe Bufor c.w.u. ma poj. 300 l i dwie wężownice

Kolektory słoneczne - koszty:

 • instalacja solarna wraz z montażem 12 321 zł brutto (po upuście 4000 zł).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".