Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Instalacja solarna z dopłatą, ale rur jest za mało!

Obostrzenie urzędowe, mówiące, że dopłata do 1 m2 kolektora nie może przekroczyć 2500 zł spowodowała, że monterzy dobrali ich powierzchnię tak, abyśmy mogli maksymalnie skorzystać z dotacji, ale rur jest za mało - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje kolektory od kwietnia 2011 r.

Kolektory umieszczono na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 30°

Instalacja solarna:

 • kolektory – rurowe próżniowe; łączna powierzchnia 4,5 m2; kąt nachylenia 30°; wystawa południowo-zachodnia;
 • inne elementy – instalacja o dł. 2 x 8 m, biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 300 l, automatyczny regulator solarny. Gwarancja: 3 lata. 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: 3 osoby.

 

Decyzja: w okolicy nie ma gazu z sieci i nasz dom (112 m2) ogrzewamy kominkiem z DGP oraz kotłem na pellety i węgiel. Palenie w lecie kotłem w celu ogrzania wody użytkowej powodowało, że męczyliśmy się z gorącem buchającym od pieca oraz z uciążliwym kurzem, wpadającym do domu. Pomyśleliśmy z mężem, że instalacja solarna uwolni nas na kilka ciepłych miesięcy od tych niedogodności.

Założyliśmy ją po 3 latach od przeprowadzki i skorzystaliśmy z dotacji do kredytu z NFOŚiGW. Typ kolektorów i wielkość nowego zasobnika c.w.u. dobrali monterzy z pobliskiej firmy. Instalacja wymaga jednak korekty, bo jest za mała. Dobrze działa tylko przez 3 miesiące.

Nowy biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 300 l

Instalacja solarna z dopłatą - rady i przestrogi:

 • Ze zdobyciem dotacji nie miałam problemów. Bank przyznał nam 5400 zł. Niestety kwotę tę znacznie zmniejszyły opłaty bankowe i podatek dochodowy. Ostatecznie udało się ograniczyć wyjściowe koszty instalacji o 21%. Inne obostrzenie urzędowe, mówiące, że dopłata do 1 m2 kolektora nie może przekroczyć 2500 zł spowodowała, że monterzy dobrali ich powierzchnię tak, abyśmy mogli maksymalnie skorzystać z dotacji, ale rur jest za mało.

   

  Na ich mniejszą sprawność ma wpływ położenie. Nie można ich było ustawić na dachu idealnie na południe. Południowo-zachodnia wystawa i zbyt mała powierzchnia rur powodują, że nawet w najgorętsze dni woda w zasobniku osiąga najwyżej 52°C, co daje w kranie wodę o T=48°C.

   

  W pochmurne dni musimy dogrzewać wodę kotłem. Już konsultowaliśmy z monterami dołożenie kolejnego zestawu na wschodniej połaci dachu. Liczymy, że woda w zasobniku osiągnie 65–70°C, a kolektory będą przydatne przez więcej miesięcy w roku.

   

 • Zbudowanie instalacji solarnej trwało 2 dni. Najwięcej zachodu monterzy mieli z przestawianiem w kotłowni o powierzchni 4 m2 hydrofora i stacji filtrów do wody, żeby wstawić większy zasobnik c.w.u. Na początku wykonawcy 2 razy dopuszczali glikol. Teraz w instalacji wszystko "gra", ale kontrolujemy ciśnienie płynu.

Instalacja solarna z dopłatą - koszty:

 • kolektory razem z montażem bez dotacji NFOŚiGW 13 000 zł, dotacja 5400 zł (zmniejszona o koszty bankowe i podatek od dochodu).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-09-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Instalacja solarna na płaskim dachu

Dzięki codziennemu odruchowi zaglądania do kotłowni, uchroniłem budynek przed zalaniem – pękła złączka na rurze z wodociągu, dostarczająca wodę do bufora c.w.u... - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kolektory od 2011 r.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze