Budujemy Dom

Instalacja solarna z dopłatą, ale rur jest za mało!

Artykuł na: 4-5 minut

Obostrzenie urzędowe, mówiące, że dopłata do 1 m2 kolektora nie może przekroczyć 2500 zł spowodowała, że monterzy dobrali ich powierzchnię tak, abyśmy mogli maksymalnie skorzystać z dotacji, ale rur jest za mało - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje kolektory od kwietnia 2011 r.

Kolektory umieszczono na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 30°

Instalacja solarna:

 • kolektory – rurowe próżniowe; łączna powierzchnia 4,5 m2; kąt nachylenia 30°; wystawa południowo-zachodnia;
 • inne elementy – instalacja o dł. 2 x 8 m, biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 300 l, automatyczny regulator solarny. Gwarancja: 3 lata. 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: 3 osoby.

 

Decyzja: w okolicy nie ma gazu z sieci i nasz dom (112 m2) ogrzewamy kominkiem z DGP oraz kotłem na pellety i węgiel. Palenie w lecie kotłem w celu ogrzania wody użytkowej powodowało, że męczyliśmy się z gorącem buchającym od pieca oraz z uciążliwym kurzem, wpadającym do domu. Pomyśleliśmy z mężem, że instalacja solarna uwolni nas na kilka ciepłych miesięcy od tych niedogodności.

Założyliśmy ją po 3 latach od przeprowadzki i skorzystaliśmy z dotacji do kredytu z NFOŚiGW. Typ kolektorów i wielkość nowego zasobnika c.w.u. dobrali monterzy z pobliskiej firmy. Instalacja wymaga jednak korekty, bo jest za mała. Dobrze działa tylko przez 3 miesiące.

Nowy biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 300 l

Instalacja solarna z dopłatą - rady i przestrogi:

 • Ze zdobyciem dotacji nie miałam problemów. Bank przyznał nam 5400 zł. Niestety kwotę tę znacznie zmniejszyły opłaty bankowe i podatek dochodowy. Ostatecznie udało się ograniczyć wyjściowe koszty instalacji o 21%. Inne obostrzenie urzędowe, mówiące, że dopłata do 1 m2 kolektora nie może przekroczyć 2500 zł spowodowała, że monterzy dobrali ich powierzchnię tak, abyśmy mogli maksymalnie skorzystać z dotacji, ale rur jest za mało.

   

  Na ich mniejszą sprawność ma wpływ położenie. Nie można ich było ustawić na dachu idealnie na południe. Południowo-zachodnia wystawa i zbyt mała powierzchnia rur powodują, że nawet w najgorętsze dni woda w zasobniku osiąga najwyżej 52°C, co daje w kranie wodę o T=48°C.

   

  W pochmurne dni musimy dogrzewać wodę kotłem. Już konsultowaliśmy z monterami dołożenie kolejnego zestawu na wschodniej połaci dachu. Liczymy, że woda w zasobniku osiągnie 65–70°C, a kolektory będą przydatne przez więcej miesięcy w roku.

   

 • Zbudowanie instalacji solarnej trwało 2 dni. Najwięcej zachodu monterzy mieli z przestawianiem w kotłowni o powierzchni 4 m2 hydrofora i stacji filtrów do wody, żeby wstawić większy zasobnik c.w.u. Na początku wykonawcy 2 razy dopuszczali glikol. Teraz w instalacji wszystko "gra", ale kontrolujemy ciśnienie płynu.

Instalacja solarna z dopłatą - koszty:

 • kolektory razem z montażem bez dotacji NFOŚiGW 13 000 zł, dotacja 5400 zł (zmniejszona o koszty bankowe i podatek od dochodu).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-09-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".