Budujemy Dom

Instalacja solarna bez dofinansowania

Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja solarna bez dofinansowania

Instalację solarną założyłem razem z całym systemem grzewczym podczas budowy domu. Firma monterska zaproponowała mi odpowiedni zestaw markowych urządzeń wraz z osprzętem, dając na nie dobrą cenę. Nie starałem się o dofinansowanie ze środków unijnych, bo uznałem, że rabat udzielony przez firmę będzie podobny do ewentualnej dopłaty - mówi Tomasz, Czytelnik Budujemy Dom, który kolektory użytkuje od września 2010 r.

Instalacja solarna:

 • kolektory – rurowe próżniowe; 2 zestawy po 24 rury o długości 1,8 m każda, łączna powierzchnia rur 7,8 m2; kąt nachylenia 45°; wystawa południowa i południowo-zachodnia;

   

 • inne elementy – instalacja o dł. 2 x 12 m, biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 300 l. Gwarancja na całą instalację solarną 10 lat. 

Cel: przygotowanie c.w.u. oraz wsparcie systemu grzewczego.

 

Liczba użytkowników: 2 osoby.

Łamany dach domu ma nachylenie 45° Nadmiar wyprodukowanego przez solary ciepła zrzuca się do podłogówki

Decyzja: instalację solarną założyłem razem z całym systemem grzewczym podczas budowy domu. Firma monterska, znajdująca się po sąsiedzku, zaproponowała mi odpowiedni zestaw markowych urządzeń wraz z osprzętem, dając na nie dobrą cenę. Koszt całej instalacji grzewczej z kondensacyjnym kotłem i kominkiem z płaszczem wodnymi oraz współpracującej z nimi instalacji solarnej wyniósł z robocizną 30 000 zł. Nie starałem się o dofinansowanie ze środków unijnych, bo uznałem, że rabat udzielony przez firmę będzie podobny do ewentualnej dopłaty.

 

Od razu poprosiłem monterów o skonfigurowanie w układzie solarnym kolektorów próżniowych, bo mają najlepszą w skali roku wydajność. Dom miał też dużo miejsca na dachu, połacie o dobrym nachyleniu i skierowane w dobre dla kolektorów strony. To szczęśliwy przypadek, bo wybierając gotowy projekt, jeszcze nie myślałem o kolektorach słonecznych. Instalacja jest dość długa, ze względu na położenie kotłowni w przeciwległym krańcu budynku.

Dwa zestawy rur próżniowych umieszczono na południowej i południowo-zachodniej połaci dachu

Instalacja solarna bez dofinansowania - rady i przestrogi:

 • Instalacja solarna i grzewcza w kotłowni
  Mój system grzewczy jest naprawdę niedrogi w eksploatacji. Sam się zdziwiłem, że roczne opłaty za gaz nie przekroczyły dotąd 1400 zł, a za elektryczność 2000 zł.

   

  Praktycznie od końca marca do początku października w ogóle nie używam gazu. Wręcz wyłączam kocioł gazowy, bo kolektory same ogrzewają wodę w zasobniku do temperatury 60°C, którą zadaję na regulatorze solarnym. Kiedy wyprodukowanego przez solary ciepła jest za dużo, automatyka zrzuca jego nadmiar do instalacji c.o.

   

  Planuję dwoje dzieci, więc gospodarka wodna w domu będzie zupełnie inna, ale teraz zrzut ciepła do c.o. zabezpiecza instalację solarną przed przegrzaniem. Mogę swobodnie wyjeżdżać na urlop ze świadomością, że instalacja jest dobrze zabezpieczona.

   

  Z ciekawości kilkakrotnie sprawdzałem posadzki z wodnym ogrzewaniem, po zrzuceniu do nich nadmiaru ciepła. Płyty gresu były tylko leciutko cieplejsze, w porównaniu do momentu, kiedy są zupełnie niepodgrzewane. W upały nie podgrzewają dodatkowo wnętrza domu, więc nie mam "sauny".

   

 • Kocioł gazowy włączam dopiero z nadejściem mrozów, a wyłączam wczesną wiosną, ponieważ w okresach przejściowych solary potrafią ogrzać wodę użytkową do temperatury 30–40°C. Wieczorami palę wtedy w kominku z płaszczem wodnym, co doprowadza wodę w zasobniku do wyższej temperatury. Pojemność zasobnika jest tak duża, że wystarcza ciepłej wody do wieczornego i porannego mycia.

   

 • Obsługa instalacji solarnej polega na sprawdzaniu wyświetleń na regulatorze solarnym. Tylko zaraz po zamontowaniu instalacji część glikolu wyparowała, pewnie przez jakiś niedokręcony zawór, ale wykonawca bezzwłocznie naprawił usterkę. Instalacja działa bezawaryjnie i jestem z niej bardzo zadowolony.

Instalacja solarna bez dofinansowania - koszty:

 • instalacja solarna z montażem 12 000 zł;
 • eksploatacja – coroczny serwis 200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-09-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Witam, Bardzo zainteresował mnie pana artykuł o instalacji.Czy mogłabym dostać namiary na firmę montującą.Pozdrawiam krystynapryjma@poczta.onet.pl

Gość Pryjma Krystyna

16 Mar 2015, 11:33

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".