Budujemy Dom

Dlaczego znaczny odsetek użytkowników narzeka na swoje instalacje solarne?

Artykuł na: 4-5 minut

Montaż instalacji solarnych to wciąż najbardziej popularny w Polsce sposób pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W okresie wspomaganego dopłatami do kredytów boomu na montaż kolektorów słonecznych, powstało wiele instalacji, które jednak nie zawsze spełniały mocno rozbudzone oczekiwania inwestorów. Co może być tego powodem?

Dlaczego znaczny odsetek użytkowników narzeka na swoje instalacje solarne?

Nieznajomość zasad funkcjonowania instalacji solarnej

Dość powszechny powód to nieznajomość zasad ich funkcjonowania. Wielu użytkowników oczekuje, że przynajmniej w okresie od maja do września kolektory zapewnią im ciepłą wodę, więc wyłączają kocioł, a potem są rozczarowani, że woda jest ledwo letnia.

 

Nie wiedzą, ponieważ nie zostali rzetelnie poinformowani przez instalatora, że instalacja kolektorowa musi zawsze działać w trybie biwalentnym, czyli w tandemie z innym źródłem ciepła, bo w przeciwnym wypadku komfort użytkownika pozostawia zawsze wiele do życzenia. Nie wiedzą też, że w skali całego roku oszczędności osiągane są głównie dzięki temu, że kocioł dogrzewa wodę podgrzaną już wstępnie przez kolektory, a nie dlatego, że przez kilka czy kilkanaście dni kolektory są w stanie samodzielnie przygotować c.w.u.

To, że kolektory słoneczne uzupełniają tylko działanie głównego źródła ciepła, jest jeszcze istotniejsze w instalacjach c.o. Ciepło pozyskane z kolektorów ma w naszych warunkach niewielkie znaczenie w bilansie cieplnym domu nawet wtedy, gdy z technicznego punktu widzenia instalacja pracuje prawidłowo – może to być frustrujące dla tych, którym obiecywano nierealne terminy zwrotu inwestycji w solarne wspomaganie c.o.

Gdy instalacja została źle zaprojektowana lub niechlujnie wykonana...

Bywają też sytuacje, kiedy narzekania użytkowników są w pełni uzasadnione, na przykład gdy instalacja została źle zaprojektowana (np. przewymiarowana) bądź niechlujnie wykonana. W sytuacji, gdy różnica temperatury między kolektorami a zasobnikiem ciepłej wody wynosi zaledwie kilka stopni, nawet niewielkie straty ciepła, spowodowane np. niestaranną izolacją przewodów, mogą zmniejszyć efektywność działania instalacji o kilkadziesiąt procent.

 

Nie trzeba też wiele jeździć po kraju, by zobaczyć np. kolektory zamontowane na elewacji północno-wschodniej (żeby sąsiedzi widzieli?) albo skutecznie przesłonięte świerkami zdobiącymi posesję.

Gdy nie ma szans na prawidłowy montaż kolektorów...

Nie ma rady – jeśli ze względu na konstrukcję, orientację geograficzną czy otoczenie budynku albo estetykę nie ma szans na prawidłowy montaż kolektorów, czyli zagwarantowanie ekspozycji na południe (dopuszczalne odchylenie to 45°, w polskich warunkach z dwojga złego korzystniejsze jest odchylenie na zachód) oraz nieprzesłonięcie innymi budynkami, drzewami czy lukarnami, należy rozważyć inne rozwiązania, np. montaż powietrznej pompy ciepła.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Moja instalacja wspomagania c.o. z kolektorami próżniowymi zapewnia mi oszczędności na gazie ok 30% rocznie.

Gość Tomek

04 Lut 2017, 22:17

Cytat wszędzie ostrzegają przed tym prosumentem i fotowoltaiką, że z rozpędu już zaczęłam ostrzegać szkoda sie złapać, jeśli ktoś chciał korzystać z ustawy o OZEno ale własnie rada jest przydatna o tyle, że często obserwujemy ...

Eksperci Viessmann

30 Lis 2015, 09:12

Cytat Tak, ale taryfy gwarantowane to kwestia energii elektrycznej - mowa tutaj np o fotowoltaice. Przy pompie ciepła do cwu albo kolektorach - energii elektrycznej nie produkujemy. Może nas to interesować jeżeli inwestujemy w fotowoltaikę ...

kaiser

27 Lis 2015, 18:22

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".