Budujemy Dom

Co to jest zbiornik (zasobnik) biwalentny w instalacji solarnej?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiedź eksperta: Jest to zbiornik na wodę wyposażony w dwie wężownice grzewcze, będący zasadniczym – oprócz kolektorów – elementem większości instalacji solarnych. Do górnej wężownicy przyłącza się kocioł grzewczy, a do dolnej kolektory słoneczne.

Co to jest zbiornik (zasobnik) biwalentny w instalacji solarnej?

Kiedy słońce operuje dostatecznie intensywnie, to – jeśli tylko moc kolektorów jest odpowiednio dobrana do pojemności zbiornika – dolna wężownica dość szybko ogrzewa całą zmagazynowaną w nim wodę (ogrzana woda unosi się do góry, co zapewnia wyrównanie temperatury w całym zasobniku).

 

Ciepło jest także przy górnej wężownicy, przy której umieszcza się czujnik temperatury wody, więc kocioł się nie włącza. Gdy ciepła słonecznego jest za mało i temperatura wody spada, kocioł za pośrednictwem górnej wężownicy ogrzewa do pożądanej temperatury wodę w górnej części zbiornika (35–50% pojemności) na bieżące potrzeby.

 

Takie właśnie rozwiązanie pozwala na uzyskanie dużych oszczędności w okresach przejściowych. Kiedy jesienią czy zimą kolektory zdołają ogrzać wodę do np. 25°C, kocioł będzie tylko dogrzewał ją o brakujące 15–20 stopni, a więc zużyje o połowę mniej energii niż w sytuacji, gdyby musiał ogrzewać zimną wodę (ok. 10°C) wprost ze studni czy wodociągu.

 

Taki sposób pracy jest charakterystyczny dla prawie wszystkich instalacji solarnych do wspomagania podgrzewu c.w.u., przy czym kocioł przyłączony do górnej wężownicy można zastąpić pompą ciepła albo (to rozwiązanie stosowane w ostateczności ze względu na koszty) grzałką elektryczną umieszczoną mniej więcej w połowie wysokości zbiornika.

Schemat instalacji solarnej do wspomagania podgrzewu c.w.u.
Schemat instalacji solarnej do wspomagania podgrzewu c.w.u.

Spotyka się też powietrzne pompy ciepła do podgrzewu c.w.u., mające zbiornik wody wyposażony w wężownicę pozwalającą na przyłączenie kolektorów. Zasada pracy jest analogiczna – w pierwszej kolejności sięga się po najtańsze (praktycznie darmowe) ciepło z kolektorów, a pompa dogrzewa wodę do pożądanej temperatury.

 

W instalacjach, w których energia słoneczna używana jest do ogrzewania, wężownica solarna oddaje ciepło w odpowiednio dużym zbiorniku akumulacyjnym, do którego przyłączone są też inne (przynajmniej jedno) urządzenia grzewcze. Wężownica solarna znajduje się z reguły na dnie takiego zbiornika, tak aby można było wykorzystać energię ze słońca także wtedy, gdy kolektory są ogrzewane do temperatury zbyt niskiej, by można było bezpośrednio spożytkować pozyskane ciepło.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2015-10-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

polecane produkty i technologie

Zalety systemów solarnych - ekonomia, ekologia

Odpowiednio zaprojektowany układ solarny daje oszczędności w zużyciu paliwa do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale też możliwość wspomagania instalacji C.O. i podgrzewania wody w basenach. Instalacja solarna w domu jednorodzinnym pozwala też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zobacz, które systemy solarne są teraz dostępne w promocji.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".