Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Co to jest zbiornik (zasobnik) biwalentny w instalacji solarnej?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiedź eksperta: Jest to zbiornik na wodę wyposażony w dwie wężownice grzewcze, będący zasadniczym – oprócz kolektorów – elementem większości instalacji solarnych. Do górnej wężownicy przyłącza się kocioł grzewczy, a do dolnej kolektory słoneczne.

Co to jest zbiornik (zasobnik) biwalentny w instalacji solarnej?

Kiedy słońce operuje dostatecznie intensywnie, to – jeśli tylko moc kolektorów jest odpowiednio dobrana do pojemności zbiornika – dolna wężownica dość szybko ogrzewa całą zmagazynowaną w nim wodę (ogrzana woda unosi się do góry, co zapewnia wyrównanie temperatury w całym zasobniku).

 

Ciepło jest także przy górnej wężownicy, przy której umieszcza się czujnik temperatury wody, więc kocioł się nie włącza. Gdy ciepła słonecznego jest za mało i temperatura wody spada, kocioł za pośrednictwem górnej wężownicy ogrzewa do pożądanej temperatury wodę w górnej części zbiornika (35–50% pojemności) na bieżące potrzeby.

 

Takie właśnie rozwiązanie pozwala na uzyskanie dużych oszczędności w okresach przejściowych. Kiedy jesienią czy zimą kolektory zdołają ogrzać wodę do np. 25°C, kocioł będzie tylko dogrzewał ją o brakujące 15–20 stopni, a więc zużyje o połowę mniej energii niż w sytuacji, gdyby musiał ogrzewać zimną wodę (ok. 10°C) wprost ze studni czy wodociągu.

 

Taki sposób pracy jest charakterystyczny dla prawie wszystkich instalacji solarnych do wspomagania podgrzewu c.w.u., przy czym kocioł przyłączony do górnej wężownicy można zastąpić pompą ciepła albo (to rozwiązanie stosowane w ostateczności ze względu na koszty) grzałką elektryczną umieszczoną mniej więcej w połowie wysokości zbiornika.

Schemat instalacji solarnej do wspomagania podgrzewu c.w.u.
Schemat instalacji solarnej do wspomagania podgrzewu c.w.u.

Spotyka się też powietrzne pompy ciepła do podgrzewu c.w.u., mające zbiornik wody wyposażony w wężownicę pozwalającą na przyłączenie kolektorów. Zasada pracy jest analogiczna – w pierwszej kolejności sięga się po najtańsze (praktycznie darmowe) ciepło z kolektorów, a pompa dogrzewa wodę do pożądanej temperatury.

 

W instalacjach, w których energia słoneczna używana jest do ogrzewania, wężownica solarna oddaje ciepło w odpowiednio dużym zbiorniku akumulacyjnym, do którego przyłączone są też inne (przynajmniej jedno) urządzenia grzewcze. Wężownica solarna znajduje się z reguły na dnie takiego zbiornika, tak aby można było wykorzystać energię ze słońca także wtedy, gdy kolektory są ogrzewane do temperatury zbyt niskiej, by można było bezpośrednio spożytkować pozyskane ciepło.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2015-10-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Jak wiele energii słonecznej jesteśmy w stanie przechwycić dzięki kolektorom słonecznym?

Odpowiedź eksperta: W naszym klimacie roczna suma promieniowania przypadająca na 1 m2 powierzchni gruntu wynosi ok. 1000 kWh, a więc po uwzględnieniu rozmaitych strat roczny zysk energetyczny z instalacji solarnej może wynosić 400–500 kWh z 1 m2 powierzchni kolektora.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze