Budujemy Dom

Czy kolektory mogą współpracować z dowolnym kotłem grzewczym?

Artykuł na: 2-3 minuty
Czy kolektory mogą współpracować z dowolnym kotłem grzewczym?

Odpowiedź eksperta: Tak, przy czym korzyści wynikające z zainstalowania kolektorów różnią się zasadniczo w zależności od rodzaju podstawowego źródła ciepła w domu. W przypadku korzystania z zasypowego kotła na paliwo stałe chodzi przede wszystkim o komfort mieszkańców.

Przygotowanie c.w.u. poza sezonem grzewczym wymaga, by specjalnie w tym celu rozpalać kocioł, co jest bardzo uciążliwe. Instalacja solarna zwalnia od tego przez większą część sezonu wiosenno-letniego, co najwyżej z niewielką pomocą grzałki elektrycznej, przy czym koszty przygotowania c.w.u. są o wiele niższe niż przy użyciu samej grzałki.

 

Kiedy dom ogrzewany jest kotłem na gaz płynny czy olej opałowy, wykorzystanie solarów do podgrzewu c.w.u. nie wpływa na komfort jego eksploatacji, za to przynosi znaczne oszczędności. W okresie letnim – a więc wtedy, gdy solary są najbardziej skuteczne – podgrzewanie wody przy użyciu kotła kosztuje nawet więcej niż zimą, gdyż prawie zawsze kocioł startuje do ogrzewania zasobnika c.w.u. zimny, a po nagrzaniu go nie rozprowadza pozostałego ciepła w instalacji c.o., jak w sezonie grzewczym, tylko stygnie bez żadnego pożytku.

 

Właśnie z tego względu montaż instalacji solarnej jest uzasadniony nawet w domach wyposażonych w kotły zasilane gazem ziemnym, a w przypadku droższych paliw opłacalność inwestycji nie podlega dyskusji. To dlatego producenci coraz częściej proponują urządzenia typu "3 w 1", to znaczy kotły gazowe zintegrowane z zasobnikiem c.w.u., do których można bezpośrednio przyłączyć kolektory słoneczne.

 

Zagospodarowaniem pozyskiwanego ze słońca ciepła zarządza sterownik kotła, co pozwala osiągnąć dodatkowe korzyści. Np. po stwierdzeniu, że kolektory pracują bardzo efektywnie, regulator może z pewnym wyprzedzeniem zatrzymać podgrzewanie wody przez kocioł. W podobny sposób może też działać instalacja solarna współpracująca z kotłem pochodzącym od tego samego wytwórcy (zgodne sterowniki).

Adam Jamiołkowski
fot. Nibe-Biawar

aktualizacja: 2015-10-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

polecane produkty i technologie

Zalety systemów solarnych - ekonomia, ekologia

Odpowiednio zaprojektowany układ solarny daje oszczędności w zużyciu paliwa do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale też możliwość wspomagania instalacji C.O. i podgrzewania wody w basenach. Instalacja solarna w domu jednorodzinnym pozwala też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zobacz, które systemy solarne są teraz dostępne w promocji.

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze