Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Instalacje fotowoltaiczne: system on-grid czy off-grid?

Odpowiedź eksperta: Instalacje fotowoltaiczne możemy podzielić na dwa podstawowe typy: zintegrowane z siecią elektryczną – on-grid, oraz pracujące na sieć wydzieloną – off-grid.

Systemy on-grid

Systemy on-grid stosuje się najpowszechniej, w domach połączonych z siecią elektryczną. System ten składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika zmieniającego prąd stały na zmienny, o napięciu sieciowym 230 V, częstotliwości 50 Hz), liczników produkcji i zużycia prądu, oraz przyłączenia do sieci i zabezpieczeń.

Instalacja on-grid pozwala na bieżące spożytkowanie prądu produkowanego przez fotoogniwa, a także odsprzedaż jego nadwyżek do sieci. W przypadku sprzedaży energii elektrycznej, czas zwrotu inwestycji znacznie się wydłuża, w porównaniu z wariantem używania jej do własnych celów.

Nadwyżek z produkowanej energii nie unikniemy, dlatego i tak warto ją sprzedawać, zwłaszcza że nie jest już do tego wymagane prowadzenie działalności gospodarczej i posiadanie koncesji. Minusem typowego układu on-grid jest to, że w momencie awarii sieci elektrycznej inwerter powoduje odłączenie paneli od instalacji, dlatego urządzenia elektryczne znajdujące się w domu przestają działać.

Instalacja fotowoltaiczna przyłączona do sieci on-grid (fot. www.eko-technik.com.pl)

System off-grid

System off-grid jest praktykowany w domkach letniskowych lub przez tych, którzy chcą być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej. Oprócz składowych wymienionych wcześniej, akumulatory są elementem niezbędnym. Do ładowania akumulatorów w taki sposób, żeby nie uległy szybkiemu zniszczeniu oraz w celu zminimalizowania strat energii – kupuje się odpowiedni regulator ładowania.

Instalacja ta jest wyraźnie droższa od systemu on-grid i nie mamy możliwości odsprzedaży wytworzonego prądu. Rachunek ekonomiczny wskazuje, że system z akumulatorami jest zbyt drogi, aby można było uznać, że warto zrezygnować z kupowania energii z sieci i korzystać wyłącznie z własnej elektrowni słonecznej.

Instalacja autonomiczna off-grid (fot. www.eko-technik.com.pl)
Instalacja autonomiczna off-grid (fot. www.eko-technik.com.pl)

System on-grid czy off-grid? - podsumowanie

Wybierając wariant on-grid, możemy się zdecydować na przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Po wykonaniu i oddaniu do użytku instalacji fotowoltaicznej, należy złożyć do lokalnego dystrybutora sieci energetycznej wniosek o określenie warunków przyłączeniowych, treść wniosku pobiera się ze stron internetowych operatorów systemu dystrybucyjnego. Zazwyczaj w ciągu 30 dni powinniśmy otrzymać umowę o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej z przewidywanym terminem przyłączenia na koszt zakładu energetycznego.

Po zawarciu umowy dystrybucji i umowy sprzedaży energii wytwarzanej w mikroinstalacji, zakład energetyczny montuje układ zabezpieczający i pomiarowo-rozliczeniowy (licznik dwukierunkowy). Na koniec każdego miesiąca otrzymamy od dystrybutora informację o ilości wyprowadzonej energii do sieci. Planowana, do wprowadzenia w 2016 r., wysokość ceny skupu energii od prosumenta to 0,75 zł/kWh dla instalacji o mocy do 3 kW oraz 0,65 zł/kWh dla systemu o mocy 3–10 kW.

Damian Czernik

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze