Budujemy Dom

Czym się różnią kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Artykuł na: 4-5 minut

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, czym się różnią kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Czym się różnią kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Dociekliwy Inwestor:– Dzień dobry, panie inżynierze!

Majster Guru:– Dzień dobry! A w czym tym razem mogę Panu pomóc?

– Chciałbym porozmawiać o kolektorach słonecznych i panelach do produkcji elektryczności.

– Czemu nie. Szczerze panu powiem, że ostatnio coraz więcej osób mnie o to pyta. Jeszcze z 10–15 lat temu, tego rodzaju instalacje były rzadkością. Dzisiaj już nie robią chyba na nikim wrażenie, no może z wyjątkiem paneli fotowoltaicznych.

– Właściwie to i ja dochodzę do wniosku, że przyszedłem do pana właśnie ze względu na to, że kolektory się upowszechniły. Dekadę temu pewnie bym o nich nie pomyślał, a teraz czytam artykuły o kolektorach w gazetach, widzę je na mijanych domach, mają je moi znajomi. Pomyślałem więc: dlaczego nie ja?

– No proszę, skojarzenia mamy podobne. Ale na początek ustalmy w ogóle, o czym rozmawiamy. Mam nadzieję, że zdaje sobie pan sprawę, że kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne – to kompletnie różne urządzenia?

– Wiem, wiem. Kolektory są do przygotowania ciepłej wody, a panele do produkcji prądu.

– W zasadzie tak, chociaż nie do końca ściśle. Rzeczywiście, dzięki panelom wytwarzamy prąd, który da się wykorzystać na rozmaite sposoby. Ostatecznie, może posłużyć nawet do podgrzania ciepłej wody. Kolektory zaś dostarczają nam ciepła, które najczęściej w polskich warunkach przeznacza się właśnie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Lecz nie jest to jedyna możliwość. Mogą służyć również do ogrzewania budynku, choć precyzyjniej byłoby chyba powiedzieć, że do jego dogrzewania w okresach przejściowych.

– O ogrzewaniu domu kolektorami słyszałem i o nie też chciałbym zapytać, ale widzę, że odnosi się pan do tego z rezerwą. Przecież skoro można podgrzewać nimi wodę do mycia, to czemu nie wodę płynącą do kaloryferów? Za to wykorzystaniem prądu z paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody mnie pan zaskoczył.

– Widzę, że musimy zacząć od podstaw. Na pierwszy ogień weźmy kolektory słoneczne, bo z nimi będzie prościej. A jak pan potem zobaczy, pewne podstawowe prawidła można odnieść także do paneli fotowoltaicznych.

 

Kolektor zamienia padające promieniowanie słoneczne na ciepło, które następnie trafi a do instalacji domowej. To ciepło spożytkowujemy do przygotowania ciepłej wody użytkowej, rzadziej – do ogrzewania pomieszczeń. Proszę powiedzieć, od czego w największym stopniu zależy ilość pozyskiwanego ciepła?

– Oczywiście od tego, ile mamy słońca oraz liczby kolektorów!

– Zgadza się, z zastrzeżeniem, że nie są to czynniki równorzędne. Ilość energii pochodzącej od słońca jest najważniejsza. Zaraz się pan przekona, że są sytuacje, kiedy powiększanie powierzchni kolektorów nie przynosi korzyści, raczej staje się problemem w sezonie letnim. Za to bez promieniowania słonecznego nic nie zrobimy. To jakby "paliwo" dla naszej instalacji i kiedy go brakuje, z systemu nie ma pożytku. Innymi słowy – nawet z najmniejszej instalacji przy dobrym nasłonecznieniu będzie pożytek, za to z dużej przy braku słońca (mgła, chmury) ciepłej wody nie będzie. Niech mi pan teraz powie, kiedy słońca mamy najwięcej, a kiedy najbardziej go brakuje?

– Niewątpliwie brakuje go teraz – późną jesienią i zimą. Latem zaś odwrotnie. Właśnie sobie pomyślałem, że w sezonie wakacyjnym jest go w moim mieszkaniu nawet za dużo! Chętnie przesunąłbym część na chłodniejszy sezon.

– Racja. Proszę spojrzeć na zestawienie z rozbiciem na poszczególne miesiące. Po prostu zimą nie dociera do nas zbyt wiele słońca. A z pustego i Salomon nie naleje. A jeszcze rozkład roczny jest skrajnie nierównomierny. 80% energii słonecznej trafi a do nas w okresie od początku kwietnia do końca września, czyli w czasie, kiedy praktycznie nie musimy ogrzewać domów. Za to łącznie na grudzień, styczeń i luty przypada zaledwie ok. 6%.

Nasłonecznienie dzienne 1 m2 płaszczyzny o nachyleniu 45° (dane dla Warszawy)
Miesiąc Promieniowanie słoneczne kWh/m2
I 0,6
II 1,0
III 3,0
IV 3,8
V 4,8
VI 5,4
VII 5,3
VIII 4,9
IX 3,3
X 1,7
XI 0,7
XII 0,5

Redakcja BD
fot. HEWALEX

aktualizacja: 2017-07-27
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".