Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Czemu instalacja solarna zawsze wymaga współdziałania z drugim źródłem ciepła?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, czemu instalacja solarna zawsze wymaga współdzielenia z drugim źródłem ciepła?

Czemu instalacja solarna zawsze wymaga współdziałania z drugim źródłem ciepła?

Dociekliwy Inwestor:– Zostańmy na razie przy podstawowym – jak sam pan twierdzi – zastosowaniu kolektorów w naszym klimacie, czyli podgrzewaniu wody do mycia itp.

Majster Guru:– W porządku, na początek proszę dobrze zapamiętać, że instalacja solarna zawsze wymaga współdziałania z drugim, konwencjonalnym źródłem ciepła: kotłem, grzałką elektryczną albo ogrzewaczem przepływowym.

– Rozumiem, że podstawowym ograniczeniem jest ta niewielka ilość słońca w sezonie zimowym, o czym już mówiliśmy. Ale z drugiej strony, chyba dałoby się wykorzystać dość kolektorów, żeby wystarczyły i zimą?

– Co do pierwszego punktu, to generalnie ma pan rację. Jednak odnośnie drugiego, niestety, już nie.

– Jak to, odpowiednio duża instalacja nie dostarczy nam dość ciepła?

– Ano nie. Ponadto latem będziemy ją przeklinać. Powiem panu więcej, nawet część instalatorów, jakby nie patrzeć, ludzi zajmujących się tą problematyką zawodowo, tego nie rozumie. Dlatego tym bardziej warto to sobie dobrze wyjaśnić.

 

Otóż, sezon zimowy to nie tylko marne nasłonecznienie, ale przeważnie też niska temperatura na zewnątrz domu. Sporo będzie dni, kiedy płyn w kolektorze rozgrzeje się tylko do niewysokiej temperatury, kilkunastu stopni. W efekcie wody w zasobniku także nie podgrzejemy do wyższej temperatury. I zwiększanie powierzchni kolektorów nic nie da. W małej instalacji będziemy mogli podgrzać 200 l wody z 10°C do 15°C. W znacznie większej, podgrzejemy zaś np. 600 l. Choć i tak ani 1 litra nie podgrzejemy do 40°C.

 

Dlatego potrzebne jest drugie, konwencjonalne źródło ciepła, które wodę – podgrzaną wstępnie przez kolektory – dogrzeje do użytecznej temperatury 40–50°C. Może to być wężownica zasilana przez kocioł grzewczy albo grzałka elektryczna. Ten konwencjonalny sposób ogrzewania może przydać się i latem, gdy zdarzy się kilka pochmurnych, deszczowych dni z wyjątkowo słabym nasłonecznieniem.

Redakcja BD
fot. FAKRO

aktualizacja: 2017-03-10
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Czy rzeczywiście kolektory słoneczne pokrywają 60–70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest, że kolektory pokrywają 60–70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze