Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Czy rzeczywiście kolektory słoneczne pokrywają 60–70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest, że kolektory pokrywają 60–70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę?

Dociekliwy Inwestor:– Pamiętam deklaracje, że instalacja z kolektorami pokrywa 60–70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Coś mi tu nie pasuje. Czy sprzedawcy kłamią?

Typowy zestaw do przygotowania c.w.u. dla 4 osób składa się z 2 lub 3 kolektorów. Nie warto go powiększać bez szczególnego uzasadnienia i to nie tylko ze względu na wzrost kosztów.
Typowy zestaw do przygotowania c.w.u. dla 4 osób składa się z 2 lub 3 kolektorów. Nie warto go powiększać bez szczególnego uzasadnienia i to nie tylko ze względu na wzrost kosztów. fot. HEWALEX

Majster Guru:– Raczej – mniej lub bardziej świadomie – nie mówią całej prawdy. Mamy tu drobną, ale ważną, różnicę terminologiczną. 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę to nie to samo, co 60% zapotrzebowania na energię do przygotowania ciepłej wody. Czuje pan różnicę?

– Ależ to jakaś kazuistyka!

– Moim zdaniem, wcale nie. Proszę się spokojnie zastanowić: czy tyle samo ciepła potrzeba do podgrzania 200 l wody z 10 do 40°C, co przy podniesieniu temperatury z 15°C do 40°C?

– W drugim przypadku będzie łatwiej.

– I dokładnie o to chodzi! W tych mniej korzystnych okresach, woda może być zaledwie letnia, lecz to znaczy, że jej podgrzanie do przydatnej temperatury pochłonie i tak mniej energii, niż gdyby pochodziła wprost z wodociągu lub studni. Zużycie ciepła z konwencjonalnego źródła będzie więc mniejsze. Dzięki kolektorom i tak oszczędzimy. Ale przecież uprzedzałem, że nie mogą pracować samodzielnie.

– Dobrze. Rozumiem teraz, w czym rzecz. Ile w takim razie jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki kolektorom?

– Najczęściej instalacje do przygotowania c.w.u. projektuje się tak, żeby pokryły 50–60% rocznego zapotrzebowania na ciepło. Da się wprawdzie osiągnąć nieco więcej, jednak im dalej, tym robi się to mniej opłacalne. Po prostu wzrost kosztów, wynikający z konieczności zwiększenia powierzchni kolektorów, jest wówczas szybszy niż tempo przyrostu oszczędności. Ekonomiczna opłacalność inwestycji spada. No i jeszcze mamy z takimi „przerośniętymi” instalacjami problemy.

Redakcja BD

aktualizacja: 2017-03-10
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze