Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Remont instalacji solarnej po roku użytkowania

Artykuł na: 4-5 minut

Po roku użytkowania instalacji, "padł" zawór bezpieczeństwa, ponieważ kiedy żona wyjechała z dziećmi na urlop, sam nie byłem w stanie odebrać odpowiedniej ilości ciepłej wody. Po powrocie z pracy spuszczałem ją, w upalne dni, do rozstawionego przy tarasie dużego basenu, lecz mimo to glikol się przegrzał. Nie spodziewałem się takiej sytuacji, mając tak duży bufor c.w.u. - mówi Piotr, który wraz z Anią są Czytelnikami Budujemy Dom, a kolektory próżniowe użytkują od czerwca 2014 r.

Remont instalacji solarnej po roku użytkowania

Instalacja solarna:

 • Kolektory rurowe próżniowe, 52 rury; kąt nachylenia 43°; wystawa południowa. 
 • Inne elementy – instalacja o dł. 2 × 15 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 600 l, z wbudowanym drugim zasobnikiem o poj. 200 l; automatyczny regulator solarny; osprzęt – naczynie wzbiorcze, zawory i pompy solarne, UPS. 
 • Gwarancja 3 lata.

Cel: przygotowanie c.w.u. i wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o.

 

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.

 

Decyzja: ogrzewanie wody użytkowej i domu (174 m2) gazem płynnym okazało się bardzo drogie, dlatego po 3 latach od przeprowadzki, zdecydowaliśmy się na solary. Był to ostatni moment, żeby skorzystać z dopłat z NFOŚiGW. Chcieliśmy uzyskać jak największe oszczędności w kosztach ogrzewania, dlatego wybraliśmy kolektory próżniowe.

W ramach modernizacji systemu, zabezpieczono jego działanie zasilaczem awaryjnym UPS
W ramach modernizacji systemu, zabezpieczono jego działanie zasilaczem awaryjnym UPS

Remont instalacji solarnej - rady i przestrogi:

 • Zbudowanie i uruchomienie instalacji solarnej trwało 3 dni. Prace nie były proste, ponieważ kotłownia jest w północnej części domu, a kolektory muszą się znajdować na południowej połaci dachu. Monterzy ciągnęli rury przez wolny kanał techniczny w kominie, a następnie przez kopertowy dach z lukarnami.

   

  Cztery zestawy rur absorpcyjnych z trudem ulokowali na małej wolnej przestrzeni, która pozostała na południowej połaci wokół lukarny i okien połaciowych. Jeden z zestawów "łapie" trochę wschodniego słońca, a reszta – zachodniego. Sporo kłopotów sprawiło wstawienie do kotłowni dużego bufora c.w.u., który wypełnia teraz niemal całą jej przestrzeń.

   

 • Po roku użytkowania instalacji, "padł" zawór bezpieczeństwa, ponieważ kiedy żona wyjechała z dziećmi na urlop, sam nie byłem w stanie odebrać odpowiedniej ilości ciepłej wody. Po powrocie z pracy spuszczałem ją, w upalne dni, do rozstawionego przy tarasie dużego basenu, lecz mimo to glikol się przegrzał od nadmiaru gorąca. Nie spodziewałem się takiej sytuacji, mając tak duży bufor c.w.u.

   

  Powodem przegrzania mogła być też przerwa w dostawie prądu. Kiedy niedługo potem w letni skwar znowu wyłączyli prąd, szybko kupiłem i podłączyłem do systemu awaryjny zasilacz UPS.

   

  Jesienią 2015 r. wezwałem montera, który zmodernizował instalację solarną. Przed ponownym przegrzaniem zabezpieczył go automatycznym zrzutem do podłogówki nadmiaru energii cieplnej. Przerobił część rur i dodał pompę mieszającą. Wszedł na dach, dokręcił wszystkie śrubunki, wymienił glikol i czujnik temperatury cieczy w kolektorach.

   

  Po modernizacji zadał parametry na regulatorze solarnym i nauczył mnie obsługi systemu i ustawień. Zrobiłem notatki, bo laikom szybko uciekają z pamięci techniczne szczegóły.

   

  Instalacja solarna zmniejszyła wydatki na ogrzewanie o ok. 25%. Jej koszt zamortyzuje się w 6 lat.
 

Remont instalacji solarnej - koszty instalacji:

 • instalacja z montażem 24 000 zł, 
 • dotacja NFOŚiGW 11 000 zł (została zmniejszona o koszty bankowe i podatek od dochodu). 

Remont instalacji solarnej - koszty modernizacji:

 • instalacji – przeróbka 700 zł + czujnik temperatury 400 zł. 
 • zasilacz awaryjny UPS 1100 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Rury instalacji poprowadzono przez techniczny kanał kominowy w kotłowni i przez cały dach, aż na jego południową połać

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Praktycznie zawsze wystarczy włączyć pompę cyrulacyjną, a temperatura w zasobniku schłodzi się o kilka stopni. Poza tym, normalny zawor bezpieczeństwa nie psuje się od zwykłego zadziałania.

Gość IXI

20 Mar 2016, 22:30

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Montaż solarów daje w ciągu roku wymierne oszczędności

Założenie instalacji solarnej oceniam jako słuszne, bo i zimą, kiedy nie ma dużo słońca, ogrzewa ona wodę użytkową o kilka lub kilkanaście stopni, a dopiero po takim wstępnym podgrzaniu zaczyna pracować kocioł na gaz. W ciągu roku daje to wymierne oszczędności - mówi Olgierd, Czytelnik Budujemy Dom, który kolektory użytkuje od 2012 r.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze