Budujemy Dom

Remont instalacji solarnej po roku użytkowania

Artykuł na: 4-5 minut

Po roku użytkowania instalacji, "padł" zawór bezpieczeństwa, ponieważ kiedy żona wyjechała z dziećmi na urlop, sam nie byłem w stanie odebrać odpowiedniej ilości ciepłej wody. Po powrocie z pracy spuszczałem ją, w upalne dni, do rozstawionego przy tarasie dużego basenu, lecz mimo to glikol się przegrzał. Nie spodziewałem się takiej sytuacji, mając tak duży bufor c.w.u. - mówi Piotr, który wraz z Anią są Czytelnikami Budujemy Dom, a kolektory próżniowe użytkują od czerwca 2014 r.

Remont instalacji solarnej po roku użytkowania

Instalacja solarna:

 • Kolektory rurowe próżniowe, 52 rury; kąt nachylenia 43°; wystawa południowa. 
 • Inne elementy – instalacja o dł. 2 × 15 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 600 l, z wbudowanym drugim zasobnikiem o poj. 200 l; automatyczny regulator solarny; osprzęt – naczynie wzbiorcze, zawory i pompy solarne, UPS. 
 • Gwarancja 3 lata.

Cel: przygotowanie c.w.u. i wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o.

 

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.

 

Decyzja: ogrzewanie wody użytkowej i domu (174 m2) gazem płynnym okazało się bardzo drogie, dlatego po 3 latach od przeprowadzki, zdecydowaliśmy się na solary. Był to ostatni moment, żeby skorzystać z dopłat z NFOŚiGW. Chcieliśmy uzyskać jak największe oszczędności w kosztach ogrzewania, dlatego wybraliśmy kolektory próżniowe.

W ramach modernizacji systemu, zabezpieczono jego działanie zasilaczem awaryjnym UPS
W ramach modernizacji systemu, zabezpieczono jego działanie zasilaczem awaryjnym UPS

Remont instalacji solarnej - rady i przestrogi:

 • Zbudowanie i uruchomienie instalacji solarnej trwało 3 dni. Prace nie były proste, ponieważ kotłownia jest w północnej części domu, a kolektory muszą się znajdować na południowej połaci dachu. Monterzy ciągnęli rury przez wolny kanał techniczny w kominie, a następnie przez kopertowy dach z lukarnami.

   

  Cztery zestawy rur absorpcyjnych z trudem ulokowali na małej wolnej przestrzeni, która pozostała na południowej połaci wokół lukarny i okien połaciowych. Jeden z zestawów "łapie" trochę wschodniego słońca, a reszta – zachodniego. Sporo kłopotów sprawiło wstawienie do kotłowni dużego bufora c.w.u., który wypełnia teraz niemal całą jej przestrzeń.

   

 • Po roku użytkowania instalacji, "padł" zawór bezpieczeństwa, ponieważ kiedy żona wyjechała z dziećmi na urlop, sam nie byłem w stanie odebrać odpowiedniej ilości ciepłej wody. Po powrocie z pracy spuszczałem ją, w upalne dni, do rozstawionego przy tarasie dużego basenu, lecz mimo to glikol się przegrzał od nadmiaru gorąca. Nie spodziewałem się takiej sytuacji, mając tak duży bufor c.w.u.

   

  Powodem przegrzania mogła być też przerwa w dostawie prądu. Kiedy niedługo potem w letni skwar znowu wyłączyli prąd, szybko kupiłem i podłączyłem do systemu awaryjny zasilacz UPS.

   

  Jesienią 2015 r. wezwałem montera, który zmodernizował instalację solarną. Przed ponownym przegrzaniem zabezpieczył go automatycznym zrzutem do podłogówki nadmiaru energii cieplnej. Przerobił część rur i dodał pompę mieszającą. Wszedł na dach, dokręcił wszystkie śrubunki, wymienił glikol i czujnik temperatury cieczy w kolektorach.

   

  Po modernizacji zadał parametry na regulatorze solarnym i nauczył mnie obsługi systemu i ustawień. Zrobiłem notatki, bo laikom szybko uciekają z pamięci techniczne szczegóły.

   

  Instalacja solarna zmniejszyła wydatki na ogrzewanie o ok. 25%. Jej koszt zamortyzuje się w 6 lat.
 

Remont instalacji solarnej - koszty instalacji:

 • instalacja z montażem 24 000 zł, 
 • dotacja NFOŚiGW 11 000 zł (została zmniejszona o koszty bankowe i podatek od dochodu). 

Remont instalacji solarnej - koszty modernizacji:

 • instalacji – przeróbka 700 zł + czujnik temperatury 400 zł. 
 • zasilacz awaryjny UPS 1100 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Rury instalacji poprowadzono przez techniczny kanał kominowy w kotłowni i przez cały dach, aż na jego południową połać

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Praktycznie zawsze wystarczy włączyć pompę cyrulacyjną, a temperatura w zasobniku schłodzi się o kilka stopni. Poza tym, normalny zawor bezpieczeństwa nie psuje się od zwykłego zadziałania.

Gość IXI

20 Mar 2016, 22:30

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".