Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Instalacja solarna z systemem drain back

Artykuł na: 4-5 minut

Ze względu na częste wyłączenia prądu, poprosiliśmy monterów o skonfigurowanie zabezpieczenia systemu przed przegrzaniem. Ponadto, koniecznie chcieliśmy, żeby zasobnik c.w.u. znalazł się we wnęce kotłowni. Te wytyczne spowodowały, że fachowcy założyli u nas specjalny układ solarów z zasobnikiem o poj. 250 l i system drain back - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kolektory płaskie użytkują od 2012 r.

Instalacja solarna z systemem drain back

Instalacja solarna:

 • Kolektory płaskie; powierzchnia 2 × 2,33 m2; kąt nachylenia 45°; wystawa południowa. 
 • Inne elementy – instalacja z rur miedzianych o dł. 2 x 12 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 250 l; automatyczny regulator solarny z systemem drain back
 • Gwarancja 3 lata.

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba stałych użytkowników: 3 osoby.

Wąski i wysoki zasobnik c.w.u. o poj. 250 l, z systemem drain back, zamontowano we wnęce kotłowni.
Wąski i wysoki zasobnik c.w.u. o poj. 250 l, z systemem drain back, zamontowano we wnęce kotłowni.

Decyzja: tam, gdzie mieszkamy, nie ma gazu z sieci i nasz dom (143 m2) postanowiliśmy ogrzewać gazem płynnym. Ponieważ to paliwo jest drogie, szukaliśmy oszczędności. Fachowcy z firmy dystrybuującej gaz polecili nam kolegów z firmy montującej solary i razem opracowali i wykonali dla nas gazowo- solarny układ grzewczy. Zastosowaliśmy kolektory płaskie.

 

Ze względu na częste wyłączenia prądu, poprosiliśmy monterów o skonfigurowanie zabezpieczenia systemu przed przegrzaniem. Ponadto, koniecznie chcieliśmy, żeby zasobnik c.w.u. znalazł się we wnęce kotłowni, bo wtedy zajmuje najmniej miejsca, zaś w reszcie przechodniego pomieszczenia została przestrzeń na pralnię z suszarnią. Te wytyczne spowodowały, że fachowcy założyli u nas specjalny układ solarów z zasobnikiem o poj. 250 l i system drain back.

 

Ze względu na rozmiar wnęki, musieliśmy kupić wąski i wysoki zasobnik, który był droższy niż typowe. Nie staraliśmy się o celową dopłatę do kredytu.

Instalacja solarna z systemem drain back - rady i przestrogi:

 • System drain back super się sprawdza. Rzeczywiście powoduje automatyczne opróżnianie kolektorów, dzięki grawitacyjnemu powrotowi cieczy roboczej do wężownicy zasobnika, w sytuacji nadmiaru energii, np. podczas urlopu, czy braku prądu. Podstawowymi elementami są kolektory o dużej powierzchni oraz zasobnik o poj. 250 l, wyposażony w dwie wężownice, automatyczny regulator, zawór bezpieczeństwa, pompy.

   

  Obsługa instalacji jest łatwa. Kiedy wyjeżdżamy na dłużej, wybieramy funkcję urlop. Wtedy wyłącza się pompa solarna i glikol spływa do wężownicy zasobnika, gdzie jest przechowywany do naszego powrotu, a w reszcie instalacji i kolektorach znajduje się powietrze. Dzięki temu nie ma ryzyka zniszczenia układu i zużywania prądu podczas naszej nieobecności.

   

  Duże absorbery na dachu zapewniają efektywne wykorzystanie energii słonecznej i odczuwalną redukcję zużycia gazu płynnego w okresie od marca do października. Na regulatorze ustawiliśmy temperaturę 70°C, a jeśli woda w zasobniku jej nie osiąga, stosujemy funkcję jednorazowego doładowania ciepła kotłem gazowym tuż przed wieczornym myciem.

   

  Rocznie płacimy za gaz 3680 zł, łącznie z ogrzewaniem budynku! Czas amortyzacji kosztów założenia solarów obliczamy na 5 lat.

   

 • Podczas eksploatacji glikolu ubywa. Do tej pory raz wezwaliśmy serwis, bo w "okienku" kontrolnym nie było płynu. Serwisant wymienił go za 150 zł. W instalacji z takim rodzajem zabezpieczenia ważna jest konieczność zachowania odpowiednich spadków na całej jej długości.
Zasobnik fabrycznie zaopatrzono w automatyczny regulator.
Zasobnik fabrycznie zaopatrzono w automatyczny regulator.
 

Instalacja solarna z systemem drain back - koszty:

 • instalacja z montażem 10 000 zł (bez dotacji z NFOŚiGW), 
 • serwis 150 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

  Zastanawiam się czy warto kupować solarki z systemem drain back ?. Większość kolektorów ma jednak funkcję zrzucania ciepła nocą. Temperatura wrzenia glikolu to jakieś 200st.C Zwykłe płaskie kolektory jak osiągną temperaturę w zasobniku się wyłączą i rozgrzeją ...

demo

18 Lut 2017, 16:28

Witam. A można poprosić jakiś namiar na sklep, czy producenta tego zestawu drain back? Znalazłem jedną firmę na lierę "R" i u nich komplet kosztuje ponad 14 tysięcy. Pozdrawiam.

Gość kwiat

18 Lut 2017, 13:05

A po co wołać "fachowca" aby dolał trochę glikolu? Można to przecież zrobić samemu.

Gość IXI

20 Mar 2016, 22:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Ile zyskałem na instalacji ogniw fotowoltaicznych?

Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada 2015 r. przesłałem do sieci 600 kWh energii elektrycznej. Nie było to dużo, bo staram się kierować wyprodukowany prąd na tzw. samozaopatrzenie. Licząc 1 kWh po 16 gr, powinienem otrzymać w rozliczeniu 96 zł. Nawet taki zarobek się liczy! - mówi Grzegorz, Członek Klubu Budujących Dom, który ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od października 2014 r.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze