Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Mikroelektrownia fotowoltaiczna w domu - najważniejsze pytania i odpowiedzi ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Własny dom - własny prąd. Czy warto mieć własną elektrownie fotowoltaiczną produkującą prąd z darmowej energii słonecznej?

Mikroelektrownia fotowoltaiczna w domu - najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czy mikroelektrownia fotowoltaiczna jest opłacalna?

Jednymi z głównych czynników wpływających na czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę jest poziom własnego zużycia czystej energii oraz ceny energii i dystrybucji. Im większa autokonsumpcja prądu wyprodukowanego przez fotowoltaikę, tym mniej kupionej energii i niższe koszty dystrybucji energii.

Ceny energii elektrycznej i jej dystrybucji również wpływają na czas zwrotu ponieważ im wyższa stawka za kWh tym czas zwrotu w inwestycje w elektrownię fotowoltaiczną staje się krótszy. Średnie roczne zużycie energii w gospodarstwie domowym wynosi ok. 5000 kWh.

Mikroelektrownia fotowoltaiczna o mocy 5 kWp posadowiona na dachu pod optymalnym kątem 30-35º względem ziemi, w kierunku południowym wyprodukuje w skali roku ~5000 kWh energii elektrycznej na wyłączne potrzeby właściciela. Przy założeniu, że koszt energii elektrycznej i dystrybucji w taryfie G11 wynosi 0,58 zł/kWh to wartość wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii wynosi 2900 zł.

Zużycie 100% czystej energii na własne potrzeby jest trudne do osiągnięcia, zwłaszcza w gospodarstwie domowym, jednak korzystnym rozwiązaniem dla prosumentów są tzw. systemy opustów uchwalone w znowelizowanej Ustawie o OZE. Niezużyta na własne potrzeby energia elektryczna jest oddawana do sieci publicznej, a głównym założeniem systemu opustów jest możliwość odbioru oddanej wcześniej energii w stosunku 1:0,8 dla instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kWp.

Na przykład jeśli na potrzeby własne zużyjemy 80% z 5000 kWh czystej energii tj. 4000 kWh to 1000 kWh oddamy do sieci publicznej z prawem od odbioru 800 kWh, np. w okresie jesienno-zimowym.

Podsumowując, prosumenci korzystający z systemu opustów wykorzystują sieć publiczną jako "magazyn energii" dla niewykorzystanej na własne potrzeby energii, co dodatkowo wpływa na skrócenie czasu zwrotu z inwestycji we własną elektrownię fotowoltaiczną.

Mikroelektrownia fotowoltaiczna o mocy 3,90 kWp posadowiona na dachu.

Jak mikroelektrownia fotowoltaiczna wpływa na szczelność dachu i gdzie można ją wybudować?

Najczęściej elektrownie fotowoltaiczne budowane są na gruncie, dachach płaskich i skośnych, jednak coraz częściej elektrownie można spotkać na fasadzie budynku, jako zadaszenie tarasów czy wiat parkingowych.

Wszechstronne zastosowanie elektrowni fotowoltaicznych ma również ograniczenia. Z uwagi na brak specjalnej konstrukcji wsporczej lub bardzo skomplikowany sposób montażu albo ze względów bezpieczeństwa elektrowni fotowoltaicznych nie buduje się na dachach pokrytych gontem drewnianym, eternitem, łupkiem dachowym oraz strzechą.

Do budowy elektrowni wykorzystuje się specjalne konstrukcje wsporcze przeznaczone pod moduły fotowoltaiczne, odpowiednie do konkretnego poszycia dachowego, dlatego też nie ma zagrożenia, iż instalacja w jakikolwiek sposób uszkodzi dach lub jego elementy. Większość konstrukcji wsporczych na typowe poszycia zakłada montaż bezpośrednio w elementy konstrukcyjne dachu (krokwie, łaty) lub w samo poszycie (blacha trapezowa) zapewniając tym samym szczelności dachu po montażu.

Mikroelektrownia fotowoltaiczna o mocy 22,88 kWp posadowiona na dachu

Czy mikroelektrownia fotowoltaiczna jest bezobsługowa?

Tak, mikroelektrownia fotowoltaiczna jest bezobsługowa i produkuje energię elektryczną bez jakiejkolwiek ingerencji – nie ma konieczności włączania, wyłączania czy przełączania systemu. Raz zamontowana elektrownia produkuje czysty prąd każdego, nawet pochmurnego dnia.

Elektrownia fotowoltaiczna nie ma elementów ruchomych i nie wymaga stałego serwisu, jednak żeby uniknąć ewentualnych awarii warto raz w roku zrobić przegląd poszczególnych komponentów.

innogy POLSKA S.A.
tel.: 0 801 348 348
innogybiznes@innogy.com
www.innogy.pl
aktualizacja: 2017-11-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze