Instalacje fotowoltaiczne od IKEA, czyli prąd tańszy o 60% ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Świat zużywa dziś coraz więcej energii elektrycznej. Ponad 50% konsumowanej na świecie energii zaspokaja dziś prąd elektryczny, który jest coraz droższy. Można jednak obniżyć rachunki korzystając z instalacji fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszt kWh może dziś być nawet do 60% tańszy niż kWh kupowana z sieci.
Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej (z panelami PV) zaleca się tym, którzy zużywają w gospodarstwie domowym dużo energii elektrycznej - do zasilania rozmaitych urządzeń (np. klimatyzacji) i do oświetlenia. Instalacje fotowoltaiczne (PV) to systemy, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, wykorzystując zjawisko fotoelektryczne zachodzące w materiałach półprzewodnikowych. Podstawowym z nich jest krzem - polikrystaliczny, monokrystaliczny lub amorficzny (IKEA oferuje dwie pierwsze, najbardziej powszechne technologie). Ogniwo fotowoltaiczne wytwarza prąd stały, aby więc go wykorzystać w domu, konieczne jest zastosowanie inwertera (falownika) zmieniającego prąd stały na zmienny. Instalacja fotowoltaiczna jest dobierana odpowiednio do zużycia energii w gospodarstwie. Jeden panel o mocy 280 Wp (watt peak) w ciągu godziny może maksymalnie wyprodukować 0,28 kWh. Stąd różne wielkości systemów w zależności od zapotrzebowania. Powstały prąd można spożytkować do zasilania domowych urządzeń, gromadzić w akumulatorach albo przekazać do sieci elektroenergetycznej. Najczęściej zamontowana w domach jednorodzinnych instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do systemu elektroenergetycznego (mówimy wtedy o instalacji "on-grid"). Przyłącze do sieci elektroenergetycznej trzeba wyposażyć w inteligentny licznik energii pobranej i oddanej do sieci, aby umożliwić rozliczenie z dystrybutorem energii elektrycznej. Koszt wymiany licznika ponosi przy tym zakład energetyczny. Dla właściciela instalacji fotowoltaicznej sieć elektroenergetyczna jest swoistego rodzaju akumulatorem niewykorzystanej w danym momencie energii elektrycznej, wyprodukowanej w instalacji. Wysłaną do sieci energię można bowiem odebrać w późniejszym czasie. Jedynym kosztem posiadacza instalacji PV jest strata części oddanej do sieci energii. Może on odebrać 80% przekazanej energii (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW) lub 70% (w przypadku instalacji większej niż 10 kW, ale mniejszej niż 40 kW). Grupa IKEA w Polsce jest niezależna energetycznie, co oznacza, że jej farmy wiatrowe produkują co najmniej tyle energii, ile wynosi zużycie we wszystkich sklepach, biurach, centrach handlowych i dystrybucyjnych w kraju. Teraz IKEA pomaga również swoim klientom dokonać kroku w kierunku bardziej zrównoważonego życia w domu - energii słonecznej za pośrednictwem programu IKEA "Energia Słoneczna dla Domu", realizowanego we współpracy z GEO Solar. Kluczowe elementy programu IKEA "Energia Słoneczna dla Domu" to:
Jak działa system fotowoltaiczny?Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje technologię zmieniającą promieniowanie słońca w energię elektryczną, nawet w pochmurny dzień. Promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele, i zostają zamienione w prąd stały.
Brzmi interesująco?Przelicz koszt instalacji i oszczędności lub poproś o indywidualną ofertę na IKEA.pl/energia |
Dodaj komentarz