Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Instalacje fotowoltaiczne od IKEA, czyli prąd tańszy o 60% ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 4-5 minut

Świat zużywa dziś coraz więcej energii elektrycznej. Ponad 50% konsumowanej na świecie energii zaspokaja dziś prąd elektryczny, który jest coraz droższy. Można jednak obniżyć rachunki korzystając z instalacji fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszt kWh może dziś być nawet do 60% tańszy niż kWh kupowana z sieci.

Instalacje fotowoltaiczne od IKEA, czyli prąd tańszy o 60%

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej (z panelami PV) zaleca się tym, którzy zużywają w gospodarstwie domowym dużo energii elektrycznej - do zasilania rozmaitych urządzeń (np. klimatyzacji) i do oświetlenia.

Instalacje fotowoltaiczne (PV) to systemy, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, wykorzystując zjawisko fotoelektryczne zachodzące w materiałach półprzewodnikowych. Podstawowym z nich jest krzem - polikrystaliczny, monokrystaliczny lub amorficzny (IKEA oferuje dwie pierwsze, najbardziej powszechne technologie).

Ogniwo fotowoltaiczne wytwarza prąd stały, aby więc go wykorzystać w domu, konieczne jest zastosowanie inwertera (falownika) zmieniającego prąd stały na zmienny. Instalacja fotowoltaiczna jest dobierana odpowiednio do zużycia energii w gospodarstwie. Jeden panel o mocy 280 Wp (watt peak) w ciągu godziny może maksymalnie wyprodukować 0,28 kWh. Stąd różne wielkości systemów w zależności od zapotrzebowania. Powstały prąd można spożytkować do zasilania domowych urządzeń, gromadzić w akumulatorach albo przekazać do sieci elektroenergetycznej.

Najczęściej zamontowana w domach jednorodzinnych instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do systemu elektroenergetycznego (mówimy wtedy o instalacji "on-grid"). Przyłącze do sieci elektroenergetycznej trzeba wyposażyć w inteligentny licznik energii pobranej i oddanej do sieci, aby umożliwić rozliczenie z dystrybutorem energii elektrycznej. Koszt wymiany licznika ponosi przy tym zakład energetyczny. Dla właściciela instalacji fotowoltaicznej sieć elektroenergetyczna jest swoistego rodzaju akumulatorem niewykorzystanej w danym momencie energii elektrycznej, wyprodukowanej w instalacji. Wysłaną do sieci energię można bowiem odebrać w późniejszym czasie.

Posiadacz instalacji PV może odebrać 80% przekazanej energii (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW) lub 70% (w przypadku instalacji większej niż 10 kW, ale mniejszej niż 40 kW).

Jedynym kosztem posiadacza instalacji PV jest strata części oddanej do sieci energii. Może on odebrać 80% przekazanej energii (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW) lub 70% (w przypadku instalacji większej niż 10 kW, ale mniejszej niż 40 kW).

Grupa IKEA w Polsce jest niezależna energetycznie, co oznacza, że jej farmy wiatrowe produkują co najmniej tyle energii, ile wynosi zużycie we wszystkich sklepach, biurach, centrach handlowych i dystrybucyjnych w kraju. Teraz IKEA pomaga również swoim klientom dokonać kroku w kierunku bardziej zrównoważonego życia w domu - energii słonecznej za pośrednictwem programu IKEA "Energia Słoneczna dla Domu", realizowanego we współpracy z GEO Solar.

Kluczowe elementy programu IKEA "Energia Słoneczna dla Domu" to:

 • Rozwiązanie "pod klucz" - kompleksowa usługa od konsultacji, finansowania, przez sprzedaż, montaż i monitoring instalacji - we współpracy ze sprawdzonym partnerem, GEO Solar.
 • Długie gwarancje producentów na poszczególne elementy systemowe oraz gwarancja GEO Solar na wykonanie kompletnej instalacji.
 • Wysokie bezpieczeństwo inwestycji wykonanej zgodnie z europejskimi normami IEC. Program jest realizowany we współpracy z GEO Solar sp. z o.o. Spółka ta jest stroną umowy z klientem na instalację fotowoltaiczną i odpowiada za sprzedaż, dostawę i montaż instalacji, w tym przygotowanie indywidualnej wyceny, formalności z zakładem energetycznym, monitoring instalacji i serwis gwarancyjny.

Jak działa system fotowoltaiczny?

Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje technologię zmieniającą promieniowanie słońca w energię elektryczną, nawet w pochmurny dzień. Promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele, i zostają zamienione w prąd stały.

Promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele, i zostają zamienione w prąd stały.Falownik przetwarza prąd stały w prąd zmienny, czyli taki, jaki znajduje się w każdym gniazdku elektrycznym.


Falownik przetwarza prąd stały w prąd zmienny, czyli taki, jaki znajduje się w każdym gniazdku elektrycznym.

Prąd wygenerowany przez twoją instalację zasila wszystkie urządzenia elektryczne w domu, od lamp, przez pralkę, po komputer i podgrzewacz wody.

Prąd wygenerowany przez twoją instalację zasila wszystkie urządzenia elektryczne w domu, od lamp, przez pralkę, po komputer i podgrzewacz wody.

Brzmi interesująco?

Przelicz koszt instalacji i oszczędności lub poproś o indywidualną ofertę na IKEA.pl/energia

Logo Ikea

aktualizacja: 2018-04-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Rozmowy o budowaniu domu - dobór kolektorów słonecznych

Inwestor wypytuje eksperta budowlanego o instalację kolektorów słonecznych. Między innymi chce się dowiedzieć, jak wiele energii można uzyskać dzięki kolektorom i ile może kosztować taka instalacja.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze