Budujemy Dom

Dzięki solarom opłaty za olej opałowy zmniejszyły się o 35%

Artykuł na: 4-5 minut

W domu wykorzystujemy sporo wody - na przykład bardzo lubię kąpiele z hydromasażem - a woda ze studni ma temperaturę ok. 4°C, więc zależało nam na chociażby wstępnym ogrzaniu jej tanią energią, pozyskaną od słońca - mówi Bogumiła, Członkini Klubu Budujących Dom, która kolektory użytkuje od 2008 r.

Dzięki solarom opłaty za olej opałowy zmniejszyły się o 35%

Instalacja solarna:

 • Kolektory płaskie; łączna powierzchnia ok. 4,5 m2; kąt nachylenia dachu 40°; wystawa południowa. 
 • Inne elementy - instalacja o dł. 2 × 15 m, wypełniona mieszaniną wody i glikolu; bufor c.w.u. o poj. 300 l.

Cel: przygotowywanie c.w.u.

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby obecnie, potem 2.

Decyzja: po postawieniu budynku o pow. 238 m2 wodę użytkową i tę w instalacji c.o. ogrzewał kocioł na olej opałowy i byliśmy z mężem z tego zadowoleni, bo olej był jeszcze tani. Jednak wkrótce zaczął drożeć i mąż postanowił włączyć do systemu grzewczego kolektory słoneczne. Chodziło głównie o tanie podgrzewanie wody w okresie, kiedy kocioł nie pracuje, dlatego wybrał kolektory płaskie, nie rurowe.

W domu wykorzystujemy sporo wody - na przykład bardzo lubię kąpiele z hydromasażem - a woda ze studni ma temperaturę ok. 4°C, więc zależało nam na chociażby wstępnym ogrzaniu jej tanią energią, pozyskaną od słońca. Dodanie kolektorów najsilniej odczuliśmy w pierwszym roku. Opłaty za olej zmniejszyły się o ok. 35%. Polecamy tego rodzaju instalację, choć nadal nie jest tania. Przed rozpoczęciem budowy naszej, sprawdziliśmy możliwości dofinansowania. Niestety, nie było wtedy refundacji. Montaż nie był bardzo kłopotliwy, trwał 1 dzień, ale instalacja jest dość długa.

Kocioł na olej opałowy
Kolektory przez kilka miesięcy w roku zastępują kocioł na olej opałowy w ogrzewaniu c.w.u.

Montaż solarów - rady i przestrogi:

 • Instalacja ma 2 razy po 15 m, ponieważ kolektory znajdują się po przeciwnej stronie budynku, niż kotłownia. Dwuspadowy dach, z nachyleniem 40° i połacią zwróconą wprost na południe, był idealny do 3 kolektorów. Fajne jest to, że z daleka wyglądają jak okna i nie oszpecają dachu. W kotłowni przy garażu udało się zmieścić duży bufor na wodę.

  Montaż oddaliśmy w ręce pracowników specjalistycznej firmy, znajdującej się w okolicy. Dzięki temu mamy blisko również serwis, którego instalacja potrzebuje co kilka lat. Wkrótce "strzeli" jej 10 lat, ale dotąd nie było żadnej poważnej awarii, tylko okresowe standardowe naprawy. Należy wymieniać uszczelki i glikol. Obecnie znowu trochę kapie z instalacji.

 • W lecie bez problemu woda w zasobniku osiąga, dzięki słońcu, temperaturę 70°C i więcej. Nigdy nie mieliśmy kłopotu z przegrzaniem się cieczy roboczej, np. w czasie urlopu - jeśli część z nas wyjeżdża na dłużej, w domu zawsze ktoś zostaje i na bieżąco korzysta z wody. Fachowcy zapewnili, że dzieje się tak również dlatego, że układ solarny jest po prostu dobrze zaprojektowany i wykonany. Jest w nim odpowiednio dobrany bufor na wodę i naczynie wzbiorcze, zabezpieczające przed przegrzaniem glikolu.

Koszty montażu solarów:

 • instalacja z montażem 13 000 zł; 
 • serwis 150 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Płaskie kolektory pracują na południowej połaci dachu o nachyleniu 40°.

aktualizacja: 2018-04-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".