Budujemy Dom

Instalacja solarna wraz z montażem kosztowała 15 000 zł

Artykuł na: 4-5 minut

Cel zamontowania kolektorów próżniowych był jeden - zależało nam na zmniejszeniu kosztów ogrzewania wody użytkowej. Czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych obliczamy na 7-8 lat - mówią Marta i Krzysiek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kolektory próżniowe użytkują od 2013 r.

Instalacja solarna wraz z montażem kosztowała 15 000 zł

Instalacja solarna:

  • Kolektory próżniowe, 30 rur; kąt nachylenia 30°; ekspozycja w stronę południa. 
  • Inne elementy - instalacja (z elastycznych rur Inox) o dł. 2 × 1,5 m, wypełniona mieszaniną wody i glikolu; 2 zasobniki c.w.u. o poj. 80 l i 120 l; automatyczny regulator solarny, naczynie wzbiorcze, zawory i pompy solarne.

Cel: przygotowywanie c.w.u. i wstępne podgrzewanie wody w instalacji c.o.

Liczba stałych użytkowników: 2 osoby.

Decyzja: Marta - cel zamontowania kolektorów próżniowych był jeden - zależało nam na zmniejszeniu kosztów ogrzewania wody użytkowej. Fachowiec, który zakładał u nas instalację solarną, opowiadał, że na specjalistycznych szkoleniach wykładowcy szczegółowo przedstawiali różnice między kolektorami płaskimi i rurowymi. Doradził nam te drugie ze względu na większą wydajność oraz wskazał model z grubszym szkłem. Mówił, że nawet jeśli pęknie jedna próżniowa rura, pozostałe nie przestaną pracować. Wystarczy wtedy wymienić 1 mały element, a nie cały kolektor, jak w przypadku płaskich. To nas ostatecznie przekonało do zakupu droższych próżniowych wyrobów.

Kolektory próżniowe
Kolektory próżniowe są mało widoczne na połaci dachu o nachyleniu 30°.
Dwa zasobniki c.w.u.
Dwa zasobniki c.w.u. o poj. 80 l i 120 l zamontowano na strychu

Kolektory próżniowe - rady i przestrogi:

Krzysiek - mamy proste zabezpieczenia przed przegrzaniem się cieczy roboczej - odpowietrznik na dachu - nazywamy go "gwizdkiem" - oraz plastikowy baniak, do którego spływa nadmiar rozprężonej cieczy roboczej. Oczywiście, jest jeszcze naczynie wzbiorcze i zawory bezpieczeństwa. Wodę, ogrzaną energią słońca, gromadzimy w dwóch zbiornikach. Umieściliśmy je na strychu, tuż pod kolektorami i nad główną łazienką z wanną, prysznicem i kotłem na gaz z sieci.

Instalacja jest zatem bardzo krótka, nie ma w niej dużych strat ciepła. Montaż trwał 1 dzień, nie był skomplikowany. Fachowiec z pomocnikiem przebili rury, przez dach, na strych i tam podłączyli resztę elementów. Poprosiliśmy go o wysokiej jakości materiały i osprzęt - powiedział, że będzie z nimi trochę drożej. Kilkaset złotych nie stanowi dużej różnicy, za to jest później różnica w wytrzymałości i trwałości instalacji.

Na automatyce solarnej sprawdzam niekiedy parametry instalacji - jak każda wymaga czujnego oka i nadzoru, ale jest to bezobsługowy samograj, więc nieraz o niej zapominam. Już raz serwisant wymienił ciecz roboczą po tym, jak woda w instalacji odparowała i glikol zgęstniał. Przejrzał wtedy śrubunki, uszczelki, zabezpieczenia. Kosztowało to z przyjazdem 200 zł. Zapowiedział się z powrotem po upływie 4-5 lat. Czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych obliczamy na 7-8 lat.

Zaczynamy myśleć o dodaniu paneli fotowoltaicznych, bo wciąż przybywa nam urządzeń elektrycznych, lecz dopóki przeciętna instalacja do domów jednorodzinnych kosztuje 30 000 zł, nie zamówimy jej.

Kolektory próżniowe - koszty:

  • instalacja z montażem 15 000 zł.
Instalacja jest bardzo krótka - elastyczne rury Inox (w otulinie) mają dł. 1,5 m.

Elementy instalacji solarnej - kolektory próżnowe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-04-11

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

To są ich wszystkie przemyślenia po 5 latach? Czytanie publikacji to strata czasu.

Gość Lord

14 Maj 2018, 13:29

Za 7-8 lat okaże się, że trzeba wymienić połowę instalacji .... Nieopłacalna inwestycja !

Gość qpa

13 Maj 2018, 06:09

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".