Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Instalacja solarna wraz z montażem kosztowała 15 000 zł

Artykuł na: 4-5 minut

Cel zamontowania kolektorów próżniowych był jeden - zależało nam na zmniejszeniu kosztów ogrzewania wody użytkowej. Czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych obliczamy na 7-8 lat - mówią Marta i Krzysiek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kolektory próżniowe użytkują od 2013 r.

Instalacja solarna wraz z montażem kosztowała 15 000 zł

Instalacja solarna:

 • Kolektory próżniowe, 30 rur; kąt nachylenia 30°; ekspozycja w stronę południa. 
 • Inne elementy - instalacja (z elastycznych rur Inox) o dł. 2 × 1,5 m, wypełniona mieszaniną wody i glikolu; 2 zasobniki c.w.u. o poj. 80 l i 120 l; automatyczny regulator solarny, naczynie wzbiorcze, zawory i pompy solarne.

Cel: przygotowywanie c.w.u. i wstępne podgrzewanie wody w instalacji c.o.

Liczba stałych użytkowników: 2 osoby.

Decyzja: Marta - cel zamontowania kolektorów próżniowych był jeden - zależało nam na zmniejszeniu kosztów ogrzewania wody użytkowej. Fachowiec, który zakładał u nas instalację solarną, opowiadał, że na specjalistycznych szkoleniach wykładowcy szczegółowo przedstawiali różnice między kolektorami płaskimi i rurowymi. Doradził nam te drugie ze względu na większą wydajność oraz wskazał model z grubszym szkłem. Mówił, że nawet jeśli pęknie jedna próżniowa rura, pozostałe nie przestaną pracować. Wystarczy wtedy wymienić 1 mały element, a nie cały kolektor, jak w przypadku płaskich. To nas ostatecznie przekonało do zakupu droższych próżniowych wyrobów.

Kolektory próżniowe
Kolektory próżniowe są mało widoczne na połaci dachu o nachyleniu 30°.
Dwa zasobniki c.w.u.
Dwa zasobniki c.w.u. o poj. 80 l i 120 l zamontowano na strychu

Kolektory próżniowe - rady i przestrogi:

Krzysiek - mamy proste zabezpieczenia przed przegrzaniem się cieczy roboczej - odpowietrznik na dachu - nazywamy go "gwizdkiem" - oraz plastikowy baniak, do którego spływa nadmiar rozprężonej cieczy roboczej. Oczywiście, jest jeszcze naczynie wzbiorcze i zawory bezpieczeństwa. Wodę, ogrzaną energią słońca, gromadzimy w dwóch zbiornikach. Umieściliśmy je na strychu, tuż pod kolektorami i nad główną łazienką z wanną, prysznicem i kotłem na gaz z sieci.

Instalacja jest zatem bardzo krótka, nie ma w niej dużych strat ciepła. Montaż trwał 1 dzień, nie był skomplikowany. Fachowiec z pomocnikiem przebili rury, przez dach, na strych i tam podłączyli resztę elementów. Poprosiliśmy go o wysokiej jakości materiały i osprzęt - powiedział, że będzie z nimi trochę drożej. Kilkaset złotych nie stanowi dużej różnicy, za to jest później różnica w wytrzymałości i trwałości instalacji.

Na automatyce solarnej sprawdzam niekiedy parametry instalacji - jak każda wymaga czujnego oka i nadzoru, ale jest to bezobsługowy samograj, więc nieraz o niej zapominam. Już raz serwisant wymienił ciecz roboczą po tym, jak woda w instalacji odparowała i glikol zgęstniał. Przejrzał wtedy śrubunki, uszczelki, zabezpieczenia. Kosztowało to z przyjazdem 200 zł. Zapowiedział się z powrotem po upływie 4-5 lat. Czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych obliczamy na 7-8 lat.

Zaczynamy myśleć o dodaniu paneli fotowoltaicznych, bo wciąż przybywa nam urządzeń elektrycznych, lecz dopóki przeciętna instalacja do domów jednorodzinnych kosztuje 30 000 zł, nie zamówimy jej.

Kolektory próżniowe - koszty:

 • instalacja z montażem 15 000 zł.
Instalacja jest bardzo krótka - elastyczne rury Inox (w otulinie) mają dł. 1,5 m.

Elementy instalacji solarnej - kolektory próżnowe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-04-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Żałujemy, że nie umieściliśmy solarów na zachodniej połaci dachu

Żałujemy, że części rur nie umieściliśmy na zachodniej połaci dachu. Dlaczego? Bo w południe, kiedy temperatura wody w zasobniku osiąga maksimum, po prostu najczęściej nie ma nikogo w domu, a w popołudniowych godzinach słońce już nie dociera do kolektorów - mówią Dorota i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kolektory próżniowe użytkują od czerwca 2012 r.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze