Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Aktualności

Polski klimat dla technologii

Parkiet do tańca, który produkuje energię elektryczną, łapacze mgły z Wysp Zielonego Przylądka,  bezodpadowe miasto o zerowej emisji CO2 - w Polsce wszystko jest możliwe. Dzięki inicjatywie Ministra Środowiska, Prof. Macieja Nowickiego już w grudniu br. będzie można zwiedzić w Poznaniu unikalną światową wystawę - „Technologie dla ochrony klimatu".

Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu - COP 14Ekspozycja jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, które towarzyszyć będzie Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu - COP 14. Jak podkreśla prof. Maciej Nowicki: Wystawa jest unikalnym na skalę światową wydarzeniem, prezentującym całą paletę możliwości technicznych dla ochrony klimatu Ziemi. Liczę także, że ułatwi ona i skonkretyzuje negocjacje w ramach Konferencji.

Na wystawę wpłynęło ponad 200 zgłoszeń z 29 krajów z 6 kontynentów. Ekspozycja „Technologie dla ochrony klimatu” otwarta będzie dla wszystkich w Poznaniu w dniach od 1 do 14 grudnia. Podczas niej zobaczyć będzie można około 130 najważniejszych i najbardziej oryginalnych urządzeń i instalacji, które służą ochronie klimatu.

Pierwszy raz na świecie, na ponad 7 tys. m2 powierzchni zaprezentowana zostanie tak duża, globalna, a zarazem interaktywna ekspozycja nowoczesnych technologii stworzonych, aby chronić klimat lub radzić sobie z negatywnymi skutkami jego zmian. Zwiedzający powinni zarezerwować sobie sporo czasu na obejrzenie wszystkich rozwiązań. Nie tylko dlatego, że mają do przejścia kilka kilometrów, ale również ze względu na fakt, że mogą dotknąć, włączyć lub sprawdzić działanie wielu eksponatów – mówi Agata Goździk, Komisarz Wystawy.

Autorski pomysł Ministra Środowiska, prof. Macieja Nowickiego, eksperta w sprawach środowiskowych, w praktyczny sposób realizuje postulat transferu technologii - jednego z 4 głównych obszarów tematycznych podczas Konferencji klimatycznej. Podczas poprzedniej Konferencji klimatycznej na Bali zauważyłem, że dyskusje nad transferem technologii są zbyt teoretyczne.

W Polsce, gdzie wielki nacisk będzie położony na technologie, chcieliśmy pokazać także ich praktyczną stronę. Pierwszy raz w historii uczestnicy będą mogli odnosić się w globalnej dyskusji do rozwiązań, które widzieli  pięć minut wcześniej, tuż obok sal obrad. - powiedział Minister Maciej Nowicki.

Wśród technologii zaprezentowane zostaną, m.in. najnowsze rozwiązania wykorzystujące wodór jako paliwo, samochody energooszczędne oraz przyjazne środowisku materiały izolacyjne.

Na parkiecie do tańca zwiedzający będą mogli sami wyprodukować energię elektryczną potrzebną do oświetlenia i zapewnienia muzyki. A mechanizm jest prosty - na skutek naciskania kolejnych fragmentów podłogi wytwarzany jest prąd.

Na wystawie pokazane zostaną także egzotyczne wynalazki typowe wyłącznie dla określonych regionów świata. Do najciekawszych należą m.in. wiszące ogrody Bangladeszu, łapacze mgły używane na Wyspach Zielonego Przylądka, które pozwalają na pozyskiwanie wody z atmosfery czy solarna kafejka internetowa z Gambii.

Poznańska ekspozycja będzie unikalną i pierwszą taką na świecie kombinacją bardzo zaawansowanych i nowoczesnych technologii, jak np. produkcja biopaliw z alg morskich czy system klimatyzacji dla autobusów wychwytujący CO2 oraz genialnie prostych rozwiązań, często wykonanych samodzielnie (hand-made). Atrakcją wystawy będzie także makieta pierwszego na świecie bezodpadowego miasta o zerowej emisji CO2.

Ekspozycja nie ominie ponadto  nowatorskich technologii stworzonych w Polsce, jak np. statek z napędem płetwowym.

ECONCERN - wirnik falowyWszystkie wynalazki na wystawie zaprezentowane zostaną w czterech grupach tematycznych: oszczędność energii, odnawialne źródła energii, transport przyjazny środowisku i adaptacja do zmian klimatu. Najwięcej eksponatów liczyć będzie sekcja odnawialnych źródeł energii – około 50 projektów, która podzielona zostanie dodatkowo na grupy związane z biomasą, energią wiatrową i słoneczną.

Zgłosili się do nas fantastyczni ludzie z całego świata: inżynierowie, firmy, rządy, fundacje, dla których możliwość prezentacji ich rozwiązań na wystawie w Poznaniu jest wielkim wyróżnieniem. Co więcej, umożliwiamy
im również zrobienie pierwszego kroku dla transferu technologii – nawiązanie kontaktu z autorem rozwiązania.
–  dodaje Agata Goździk, Komisarz Wystawy „Technologie dla Ochrony Klimatu”.

Organizatorzy wystawy zadbali także, aby miała ona interaktywny charakter. Nie zabraknie więc wynalazków wymagających zaangażowania zwiedzających. Uczestnicy wystawy będą mogli np. wziąć udział w budowie ręcznie robionych kolektorów słonecznych czy przetestować swoje umiejętności kierowania samochodem w symulatorze ekologicznej jazdy. Do ich dyspozycji oddana zostanie interaktywna gra, prezentująca zmiany klimatu Ziemi w przypadku różnych wyników negocjacji dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Selekcja eksponatów była bardzo rygorystyczna i trwała wiele miesięcy. Korzystając ze swej wiedzy i wieloletniego doświadczenia, Minister Nowicki osobiście opiniował każdy projekt.

Na ekspozycję trafiły tylko najważniejsze i najbardziej spektakularne ludzkie osiągnięcia. Pozostałymi kryteriami, jakimi kierowali się organizatorzy były: łatwość wdrożenia prezentowanych instalacji w innych miejscach świata, w tym w krajach rozwijających się i możliwość interaktywnej, atrakcyjnej prezentacji na wystawie.

Energetyka wiatrowa (fot. Global Wind Energy Council)

Małgorzata Snarska, Szef Zespołu COP 14 w Ministerstwie Środowiska: Pracujemy nad tym, aby tego typu inicjatywy wpisywały się w stały kalendarz Konferencji klimatycznych. Idea spotkała się z uznaniem naszych partnerów z Sekretariatu Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. Projekt może być więc traktowany jako istotny wkład Polski dla realizacji celów COP 14 w trakcie obrad w zakresie transferu technologii.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w trakcie całej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP 14 (1-12 grudnia br.) oraz jeszcze dwa dni po jej zakończeniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny.

***

COP 14 (Conference of the Parties – COP) 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z 4 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto) odbędzie się 1 – 12 grudnia 2008 r. w Poznaniu. Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC, ), gospodarzem - Rząd RP, a koordynatorem przygotowań z ramienia Rządu - Ministerstwo Środowiska RP (). Zespół COP 14 odpowiedzialny jest za działania organizacyjne, promocyjne i współpracę z mediami. Zespół ds. merytorycznych COP 14 wspiera Prezydenta COP w zakresie przygotowań merytorycznych.

aktualizacja: 2008-11-28

Dodaj komentarz

Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze