Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / ABC

Jak dobierać kolektor do przygotowywania c.w.u.?

Artykuł na: 2-3 minuty

W zależności od tego, czy kolektory mają ogrzewać wodę użytkową tylko latem, czy też wspomagać jej podgrzewanie również zimą, do wyboru mamy inne możliwości. Bowiem efektywność kolektorów zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj promieniowania pochłaniają.

 

Płaskie kolektory niepróżniowe – pochłaniają promieniowanie bezpośrednie, którego najwięcej, bo 70–80%, przypada na miesiące od kwietnia do września. Dlatego są najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy najważniejsze jest darmowe ogrzewanie wody w półroczu letnim. Od maja do końca sierpnia możliwe jest pokrycie przez płaskie kolektory niepróżniowe zapotrzebowania na c.w.u. nawet w 100%, a w ciągu całego roku w 65%. Oczywiście i latem mogą się zdarzyć długotrwałe deszcze, podczas których nie tylko nie uda się ogrzewać wody za pomocą kolektorów, ale nawet będziemy mieli ochotę włączyć ogrzewanie.

Rurowe kolektory próżniowe
– pochłaniają więcej promieniowania rozproszonego przez chmury i zanieczyszczenia zawarte w powietrzu.

 

Udział promieniowania rozproszonego jest różny w zależności od pory roku. W czerwcu wynosi ono 20–30%, a zimą może przekraczać 70%. Kolektory próżniowe rurowe mogą pozyskiwać ciepło do przygotowania ciepłej wody przez cały rok – latem pokryją zapotrzebowanie w 100%, zimą – w 25–30%.

 

Niestety instalacja solarna z kolektorami rurowymi jest bardziej skomplikowana niż instalacja z kolektorami płaskimi i o 50% od niej droższa.

 

Powierzchnię kolektorów do instalacji całorocznych dobiera się tak, żeby pokryć 55–65% średniorocznego zapotrzebowania na c.w.u., a do instalacji działających latem – 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę w tym okresie.

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-07-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze