Budujemy Dom

Budowa kominka w starym domu

Artykuł na: 4-5 minut
Wybudowanie kominka w starym domu zależy od stanu technicznego wentylacji, możliwości doprowadzenia powietrza do spalania, nośności stropu, konstrukcji podłogi oraz sposobności sprawnego odprowadzania spalin.

Budowa kominka w starym domu
(fot. Spartherm)
Wentylacja, czyli zapewnienie stałej wymiany powietrza jest konieczne ze względów bezpieczeństwa i zdrowotnych.

 

Powietrze do spalania. Stare domy coraz częściej ociepla się i uszczelnia, wymieniając np. stolarkę otworową. Podobnie jak w nowo budowanym domu, także w starym kominkowi trzeba zapewnić napływ z zewnątrz odpowiedniej ilości powietrza do spalania.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do kominka z zamkniętym wkładem trzeba doprowadzić 10 m³ powietrza w ciągu godziny na każdy kW mocy nominalnej (chociaż kominki najczęściej nie pracują bez przerwy z mocą nominalną i w praktyce zużywają mniej powietrza).

 

Powietrze z zewnątrz można doprowadzić:

 

– specjalnym przewodem możliwie blisko paleniska, pod palenisko lub bezpośrednio do komory spalania. Ostatnie z tych trzech rozwiązań tworzy prawdziwie zamkniętą komorę spalania. Powietrze zewnętrzne nie ma wtedy bezpośredniego kontaktu z powietrzem wewnątrz budynku, nie ma też ryzyka zakłócenia pracy rekuperatora przez nieszczelny system wentylacji kominka. Jest to rozwiązanie najbardziej energooszczędne, a więc ekonomiczne;

 

– przez nawiewniki zamontowane w oknach.

Podobnie jak w nowo budowanym domu, także w starym kominkowi trzeba zapewnić napływ z zewnątrz odpowiedniej ilości powietrza do spalania
Powierzchnia przekroju przewodu doprowadzającego powietrze powinna mieć ok. 200 cm², a więc średnicę (gdy jest okrągły) min. 15 cm. Wlot powietrza znajduje się najczęściej w ścianie zewnętrznej na poziomie podłogi lub pod nią, ale może być także wyniesiony ponad dach.

 

Uwaga! Czerpnia na dachu musi znajdować się poniżej komina, tak aby nie zasysała dymu z komina. Wlot powietrza niełączący się bezpośrednio z paleniskiem musi natomiast być wyposażony w tzw. przepustnicę, która umożliwia jego zamknięcie, gdy kominek nie jest używany, dzięki czemu pomieszczenie nie wychładza się.

 

Świeże powietrze najlepiej pobierać z kierunku zachodniego (stąd w Polsce najczęściej wieje wiatr). Umieszczenie wlotu od strony zawietrznej może przynieść odwrotny do oczekiwanego skutek – powietrze będzie wysysane z kominka zamiast być doń nawiewane. Przewód doprowadzający powietrze powinien być izolowany.

 

Nośność stropu lub fundamentu. Przeciętny kominek (wkład + obudowa) waży ponad 200 kg, zatem strop albo podłoga na gruncie, które mają być tak znacznie dodatkowo obciążone, muszą mieć odpowiednią nośność, co może ocenić tylko specjalista – konstruktor. Jeśli nie jest ona wystarczająca, konieczne może być wzmocnienie stropu lub wykonanie pod kominek specjalnego fundamentu.

Na całej powierzchni kominka najlepiej ułożyć posadzkę z terakoty, gresu, granitu lub marmuru.
(fot. Kominki-Bielawski)

Podłoga. Kominek powinien być osadzony na niepalnym podłożu o grubości co najmniej 15 cm. Ponadto podłoga pod kominkiem nie może być izolowana miękkimi materiałami, które uniemożliwiają zachowanie stabilności kominka. Jeżeli już są ułożone, należy je usunąć i w tym miejscu wykonać wylewkę betonową.

 

Na niej, na całej powierzchni kominka, najlepiej ułożyć posadzkę z terakoty, gresu, granitu lub marmuru. Materiały te są odporne na żar, ponadto zapewnią odpowiednią czystość powietrza konwekcyjnego przepływającego wokół paleniska. Posadzka taka powinna być ułożona także przed paleniskiem na szerokość co najmniej 50 cm.

 

Komin. Jeżeli w domu jest wolny przewód kominowy w dobrym stanie (co musi ocenić kominiarz), wówczas można przystosować go do współpracy z kominkiem. Komin (na całej długości) musi mieć wymiary umożliwiające podłączenie do niego rury o takiej średnicy, jakiej wymaga producent wybranego wkładu.

 

Komin nie może mieć załamań (w praktyce dopuszcza się załamanie nie ostrzejsze niż pod kątem 45°) ani przewężeń. Jeżeli w domu nie ma wolnego przewodu lub jest na tyle zniszczony, że nie sposób go zmodernizować lub jest to nieopłacalne, konieczne jest wybudowanie nowego komina – najlepiej w miejscu starego (można też dobudować komin do zewnętrznej ściany budynku).

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2010-02-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".